Cirkulární ekonomika na vzestupu: Luxusní obchod Selfridges začne půjčovat oblečení

Britský luxusní obchodní dům Selfridges začne půjčovat, recyklovat a opravovat oblečení a vydá se i na pole secondhandového podnikání. Rozhlasové stanici BBC to řekla generální ředitelka Anne Pitcherová, podle níž firma reaguje na poptávku zákazníků po udržitelnější módě.

Půjčování oblečení na svatbu už je zavedená služba, ale u běžného typu oděvů tomu tak zatím není. První podniky, které se ji rozhodly nabízet, se ale už v Číně, v Evropě a ve Spojených státech v posledních letech objevují.

Let’s Change the Way we Shop | Today #Selfridges is proud to unveil #ProjectEarth, our major sustainability initiative that will transform retail. Discover our targets for the future of shopping here: https://t.co/MQv8Vcjfw5 pic.twitter.com/3vXYesMnIN

— Selfridges (@Selfridges) August 17, 2020

Selfridges, který je Čechům známý mimo jiné díky výpravnému historickému televiznímu seriálu Pan Selfridge, který vysílala Česká televize, zdůrazňuje, že jeho snaha není jen marketingovým tahem. Jméno Selfridges se podle Pitcherové má stát synonymem pro cirkulární ekonomiku, neboli oběhové hospodářství, a tedy pro udržitelné životní prostředí.

Zákazníci Selfridges si tak brzy budou moci nechat za poplatek opravit oblečení, boty, tašky nebo šperky, píše BBC. Služba se bude vztahovat na zboží zakoupené v Selfridges i jinde.

Půjčit si oblečení bude možné na čtyři, osm, deset nebo 20 dní. Zákazníci také získají možnost vyměnit své nošené designové oděvy za kredity, které budou moci uplatnit při nákupu nového zboží v Selfridges.

Půjčování oděvů testují i oděvní řetězce. Doma ve Švédsku jej od loňska nabízí i v Česku působící švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M).

Selfridges oděvy Ekonomika Velká Británie životní prostředí

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy