Francie zavře svou nejstarší jadernou elektrárnu, Fessenheim skončí do června 2020

Francouzská energetická společnost EDF uzavře svou nejstarší atomovou elektrárnu Fessenheim na francouzsko-německé hranici do 30. června 2020, kdy bude odstaven druhý reaktor. První reaktor bude vyřazen z provozu už na konci února téhož roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní tiskovou zprávu EDF.

Většinový podíl ve společnosti drží francouzský stát, který kvůli kompenzaci počátečních nákladů vzniklých v důsledku uzavření závodu zaplatí společnosti 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč). Po kompenzaci počátečních nákladů má stát společnosti EDF postupně uhradit ušlý zisk, který by elektrárna generovala do roku 2041, uvádí zmíněná tisková zpráva.

Elektrárna Fessenheim v severovýchodní Francii byla uvedena do provozu v roce 1978. EDF se nyní zaměřuje na modernější atomové elektrárny. Tento měsíc ale francouzská energetická společnost informovala o problematických svarech u 16 parogenerátorů v šesti elektrárnách. Parogenerátory slouží k předávání tepla mezi jednotlivými okruhy jaderné elektrárny.

EDF, jejíž britská dceřiná společnost staví jadernou elektrárnu Hinkley Point C na jihozápadě Británie, také minulý týden podle agentury Reuters už poněkolikáté zvýšila odhad nákladů na tuto stavbu. Nyní předpokládá, že elektrárna vyjde na 21,5 až 22,5 miliardy liber (624,9 až 654 miliard Kč).

Energetickou společnost, kterou z 83,7 procenta vlastní stát, dnes proto kvůli různým odkladům a problémům kritizovala francouzská ministryně životního prostředí Elisabeth Borneová. Z podobných důvodů EDF výtek neušetřil ani ministr financí Bruno Le Maire.

Francie je po Spojených státech druhým největším výrobcem elektřiny z jádra, má 58 reaktorů ve dvaceti jaderných elektrárnách. V roce 2015 francouzský parlament schválil snížení podílu jaderné energie na výrobě elektřiny v zemi ze současných 75 na 50 procent do roku 2025. Na sklonku loňského roku ale nynější prezident Emmanuel Macron uvedl, že na 50 procent se země dostane nejdříve v roce 2035.

jaderná elektrárna Fessenheim jaderné elektrárny Francie Energetika Ekonomika jaderná elektrárna Hinkley Point

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy