Rezoluce o Babišovi bude mít na Česko reálný dopad, tvrdí Niedermayer

Poslanci Evropského parlamentu v pátek schválili rezoluci kritickou k možnému střetu zájmů českého premiéra. Podle europoslance Luďka Niedermayera to Česko zasáhne. Stejný den se projednávala i podoba fondu obnovy, kterou Andrej Babiš zkritizoval.

V pátek schválili europoslanci rezoluci, ve které mimo jiné vyzývají k nulové toleranci vůči střetům zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování. Podle europoslance Luďka Niedermayera, který hlasoval pro přijetí rezoluce, to bude mít na Českou republiku reálný dopad.

„Byl bych rád, kdyby si rezoluci přečetly české orgány, které rozhodují o poskytování dotací. Jsou tady státní orgány, které poskytují dotace firmám skupiny Agrofertu, a mám pocit, že by se měly zamyslet nad tím, zda postupují podle unijního práva,“ řekl Niedermayer pro Český rozhlas.

Sám je proti prvnímu bodu rezoluce. V něm Evropský parlament vítá obnovení vyšetřování českého premiéra v souvislosti s účastí na projektu Čapí hnízdo. „Já tento bod nevítám. Pro jsem hlasoval kvůli dalším 49 bodům,“ upřesnil. „Cílem rezoluce je vytvářet určitý politický tlak a formulovat politický názor,“ dodal. 

Proti rezoluci vystoupila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která chce připravit premiérovi reakci. „Máme skutečně propracovaný systém kontrol, nastavené jednotné metodické prostředí," chválila na pondělním jednání vlády. „Nerozumím, z jakého titulu se Evropský parlament vměšuje takto do záležitostí ČR, podle mě toto nemá v historii obdoby," řekla.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka je ale jiného názoru. Byl by rád kdyby komise vydala jednoznačný verdikt. „Premiér si musí udělat jasno – buď se rozhodne zpřetrhat jakékoli vlastnické vazby k celé skupině Agrofert, nebo se musí rozhodnout, jestli chce v politice pokračovat. Je to poměrně jednoduché,“ komentoval pro Český rozhlas.

Nejdůležitější je brzká dohoda fondu obnovy

Ve stejný den se konalo jednání o konkrétní podobě fondu obnovy proti následkům koronaviru. Ten by měl být spojený s dlouhodobým rozpočtem EU pro období 2021-2027. EU si na to chce půjčit 750 miliard eur a splácet je má až po roce 2027. Pro to, kde najít peníze, existuje několik scénářů. První variantou jsou celoevropské daně, které by šly rovnou EU. Další je navýšení příspěvku od členských států nebo snížení výdajů Evropské unie

„Z dlouhodobého a pragmatického pohledu by bylo nejlepší zvýšit příjmy, co jdou do rozpočtu přímo. Můžou to být spíše daně nebo různé poplatky. Ty další možnosti jsou méně výhodné, protože třeba příspěvky jsou politikum,“ podělil se Niedermayer. „Mohly by to být například poplatky nebo daně, navázané na poškozovaní klimatu a životního prostředí“.

Podle Niedermayera se ale nerýsuje rychlá dohoda, což je špatná zpráva. „Pro středně bohatou zemi, která je závislá na vývozu do ostatních zemí EU, je úplně zásadní, aby ta dohoda padla co nejdříve. Takže vyjednávat co nejlépe, ale zároveň je pro nás důležité, aby ta dohoda byla uzavřena co nejdříve,“ upozornil.

Česka republika se k návrhům staví odmítavě. Andrej Babiš se vyslovil proto, aby se víceletý finanční rámec EU projednával odděleně od fondu obnovy. Zmínil také, aby se o rozdělení peněz z fondu rozhodlo, až budou známé celkové ekonomické dopady pandemie.

Související

Petr Fiala Prohlédněte si galerii

Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO

Eurovolby přináší netradiční věc, kterou znají v jiných evropských zemích. Výsledky se vyhlašují až pozdě večer. Koalice Spolu tak mohla až do 23 hodin snít o vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem a Starostové o velkém úspěchu, jak ho alespoň definoval předseda hnutí Vít Rakušan. Ani jedno z toho se ale nekonalo.
Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

Více souvisejících

Luděk Niedermayer Andrej Babiš europoslanci evropský parlament

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr

Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy