Poslanci Evropského parlamentu v pátek schválili rezoluci kritickou k možnému střetu zájmů českého premiéra. Podle europoslance Luďka Niedermayera to Česko zasáhne. Stejný den se projednávala i podoba fondu obnovy, kterou Andrej Babiš zkritizoval.
V pátek schválili europoslanci rezoluci, ve které mimo jiné vyzývají k nulové toleranci vůči střetům zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování. Podle europoslance Luďka Niedermayera, který hlasoval pro přijetí rezoluce, to bude mít na Českou republiku reálný dopad.
„Byl bych rád, kdyby si rezoluci přečetly české orgány, které rozhodují o poskytování dotací. Jsou tady státní orgány, které poskytují dotace firmám skupiny Agrofertu, a mám pocit, že by se měly zamyslet nad tím, zda postupují podle unijního práva,“ řekl Niedermayer pro Český rozhlas.
Sám je proti prvnímu bodu rezoluce. V něm Evropský parlament vítá obnovení vyšetřování českého premiéra v souvislosti s účastí na projektu Čapí hnízdo. „Já tento bod nevítám. Pro jsem hlasoval kvůli dalším 49 bodům,“ upřesnil. „Cílem rezoluce je vytvářet určitý politický tlak a formulovat politický názor,“ dodal.
Proti rezoluci vystoupila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která chce připravit premiérovi reakci. „Máme skutečně propracovaný systém kontrol, nastavené jednotné metodické prostředí," chválila na pondělním jednání vlády. „Nerozumím, z jakého titulu se Evropský parlament vměšuje takto do záležitostí ČR, podle mě toto nemá v historii obdoby," řekla.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka je ale jiného názoru. Byl by rád kdyby komise vydala jednoznačný verdikt. „Premiér si musí udělat jasno – buď se rozhodne zpřetrhat jakékoli vlastnické vazby k celé skupině Agrofert, nebo se musí rozhodnout, jestli chce v politice pokračovat. Je to poměrně jednoduché,“ komentoval pro Český rozhlas.
Nejdůležitější je brzká dohoda fondu obnovy
Ve stejný den se konalo jednání o konkrétní podobě fondu obnovy proti následkům koronaviru. Ten by měl být spojený s dlouhodobým rozpočtem EU pro období 2021-2027. EU si na to chce půjčit 750 miliard eur a splácet je má až po roce 2027. Pro to, kde najít peníze, existuje několik scénářů. První variantou jsou celoevropské daně, které by šly rovnou EU. Další je navýšení příspěvku od členských států nebo snížení výdajů Evropské unie
„Z dlouhodobého a pragmatického pohledu by bylo nejlepší zvýšit příjmy, co jdou do rozpočtu přímo. Můžou to být spíše daně nebo různé poplatky. Ty další možnosti jsou méně výhodné, protože třeba příspěvky jsou politikum,“ podělil se Niedermayer. „Mohly by to být například poplatky nebo daně, navázané na poškozovaní klimatu a životního prostředí“.
Podle Niedermayera se ale nerýsuje rychlá dohoda, což je špatná zpráva. „Pro středně bohatou zemi, která je závislá na vývozu do ostatních zemí EU, je úplně zásadní, aby ta dohoda padla co nejdříve. Takže vyjednávat co nejlépe, ale zároveň je pro nás důležité, aby ta dohoda byla uzavřena co nejdříve,“ upozornil.
Česka republika se k návrhům staví odmítavě. Andrej Babiš se vyslovil proto, aby se víceletý finanční rámec EU projednával odděleně od fondu obnovy. Zmínil také, aby se o rozdělení peněz z fondu rozhodlo, až budou známé celkové ekonomické dopady pandemie.
Související
Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO
Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?
Luděk Niedermayer , Andrej Babiš , europoslanci , evropský parlament
Aktuálně se děje
před 23 minutami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 58 minutami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo.
Zdroj: Libor Novák