Velcí odběratelé plynu z Německa chtěli koupit plyn přes Nord Stream 1

Velcí odběratelé zemního plynu v Německu si krátce zarezervovali kapacitu na odběr suroviny z Ruska přes podmořský plynovod Nord Stream 1, který je od konce srpna uzavřený. Uvedla to dnes agentura Reuters. Není ale jasné, co zájem těchto firem vyvolalo, když Rusko nijak nenaznačilo, že by se chystalo dodávky plynu v dohledné době obnovit.

Rusko před únorovou invazí na Ukrajinu dodávalo do Evropské unie asi 40 procent její spotřeby plynu. Moskva tvrdí, že dodávky plynu přerušila z technických důvodů a že západní sankce je neumožňují vyřešit. Politici v EU namítají, že je to výmluva a že Moskva využívá energie jako zbraň.

Provozovatelem plynovodu Nord Stream 1 je společnost Nord Stream AG, která sídlí ve Švýcarsku a v které má většinový podíl ruská plynárenská společnost Gazprom. Švýcarský podnik sdělil, že takzvané nominace, tedy požadavky na odběr plynu, nemůže potvrdit.

Ráno se objevily požadavky na odběr plynu přes německé plynovody, které propojují Nord Stream 1 s koncovými uživateli. Mluvčí německé společnosti na provoz plynovodní sítě Gascade ale později řekl, že zmíněné nominace byly renominovány na nulu, což znamená, že Nord Streamem 1 žádný plyn teď neproudí.

Nord Stream 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského zemního plynu do Evropské unie. Plyn do EU z Ruska nadále proudí i přes Ukrajinu, Kyjev ale v květnu rozhodl, že tranzit do EU zhruba o třetinu omezí, což zdůvodnil invazí ruských vojsk.

Odstávka plynovodu Nord Stream 1 zhoršila už tak napjatou situaci na evropském trhu s plynem. Ceny plynu jsou násobně vyšší proti situaci před rokem, z nedávných rekordů ale sestoupily. Dovozci plynu v Německu začali dokonce mluvit o možnosti, že by plyn mohl být i na příděl.

Související

Ilustrační foto

Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.

Více souvisejících

Zemní plyn Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy