Za krachem Thomas Cook je hamižnost, vláda a pojišťovny zaplatí půl miliardy liber

Krach britské cestovní kanceláře bude britskou vládu a pojišťovny stát přes 500 milionů liber (asi 14,6 miliardy Kč), napsal dnes list Financial Times (FT). Podle vlády přijde refundace zrušených rezervací na 420 milionů liber, desítky milionů se zaplatí hoteliérům a na zhruba 100 milionů vyjde tisícovka charterových letů, jimiž se klienti zbankrotované firmy dopravují do Británie.

Tyto výdaje převyšují finanční prostředky, kterými disponuje fondový systém ATOL určený pro řešení náhrad poškozených klientů zkrachovalých kanceláří. Do fondu ATOL přispívají povinně všechny britské cestovní kanceláře a k ruce nyní má 570 milionů liber.

Krach jedné z nejstarších cestovní kanceláří tento týden výrazně postihl její věřitele, dodavatele a partnery. Bankám - včetně Barclays, Morgan Stanley, UniCredit, Credit Suisse a Royal Bank of Scotland - hrozí odpisy až 1,8 miliard liber. Thomas Cook podle FT dluží 1,9 miliardy liber a podle zdrojů blízkých bankám lze očekávat, že věřitelé, tedy banky a držitelé dluhopisů, valnou část svých peněz už neuvidí.

Britský parlament ve čtvrtek oznámil, že hodlá krach společnosti vyšetřit a přezkoumat účetnictví firmy, platy vedení a roli auditorů. Výbor pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii chce vyslechnout šéfa společnosti Petera Fankhausera a dále předsedu představenstva, finančního ředitele i auditory.

"Za bankrotem společnosti Thomas Cook se podle všeho skrývá příběh korporátní hamižnosti, který vzbuzuje vážné otázky ohledně toho, jak jednalo vedení Thomase Cooka a jak společnost řídilo," uvedla předsedkyně komise Rachel Reevesová.

Podle zdroje blízkého insolvenci jsou aktiva Thomase Cooka "tristní". Čtyři desítky letadel britské flotily zkrachovalé cestovní kanceláře jsou staré v průměru 11 let. Síť kamenných poboček na hlavních třídách britských měst firma nevlastní, ale má je pronajaté. Největší hodnotu mají patrně letištní sloty, tedy přidělené časy vzletů a přistání, o které už projevily zájem společnosti Virgin Atlantic a Wizz Air. Hodnotu má i sama značka Thomas Cook.

Nějaký kapitál patrně půjde získat z hotelů Thomas Cook. Společnost uzavřela v roce 2017 strategické partnerství se švýcarskou investiční firmou LMEY Investments a společně o rok založily fond na rozvoj hotelové sítě v objemu 150 milionů liber. LMEY uvedla, že by nyní chtěla 42procentní podíl Thomase Cooka odkoupit a hledá partnera k provozu hotelové sítě.

Před krachem byla většina věřitelů připravena vyměnit dluhy společnosti za majetkový podíl 450 milionů liber. Firmu chtěla koupit čínská společnost Fosun, která měla získat stejný majetkový podíl jako věřitelé. Počítalo se s tím, že čínský investor získá nejméně 75 procent aktivit v pořádání zájezdů 25 procent letecké divize, napsala na sklonku srpna agentura Reuters.

Cestovní kanceláři se ale po dohodnutí finanční injekce 900 milionů liber nepodařilo získat dodatečný kapitál v objemu 200 milionů liber, který požadovaly věřitelské banky. Thomas Cook o tuto částku žádal mimo jiné i britskou vládu, která žádost odmítla, protože by to podle ní bylo plýtvání penězi daňových poplatníků, napsala v úterý agentura Reuters.

"Kolují různé fámy, ale faktem je, že 200 milionů (liber) je podhodnocený odhad toho, co by Thomas Cook potřeboval na velmi krátkou dobu, na jeden nebo dva týdny," řekla televizi Sky News britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová.

Související

Ilustrační foto

Cestovní kanceláře čelí dalšímu problému. Pojišťovny řadu z nich odmítají pojistit

Pojišťovny odmítly pojistit proti úpadku desítky cestovních kanceláří, což je více než v minulých letech. Jsou také opatrnější při pojišťování nových. Důvodem je hlavně nepříznivá situaci na trhu v důsledku pádu CK Thomas Cook a opatření proti šíření koronaviru. Proto také některým kancelářím pojistné zdražilo. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které pojištění poskytují.
Letadla, ilustrační foto

Polská PGL odstupuje od převzetí německých aerolinek Condor

Polská státní společnost PGL, která vlastní polské aerolinky LOT, se rozhodla odstoupit od dohody o převzetí německého leteckého přepravce Condor. Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Condor dříve patřil zkrachovalé cestovní kanceláři Thomas Cook.

Více souvisejících

Thomas Cook (firma) Velká Británie Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy