Za krachem Thomas Cook je hamižnost, vláda a pojišťovny zaplatí půl miliardy liber

Krach britské cestovní kanceláře bude britskou vládu a pojišťovny stát přes 500 milionů liber (asi 14,6 miliardy Kč), napsal dnes list Financial Times (FT). Podle vlády přijde refundace zrušených rezervací na 420 milionů liber, desítky milionů se zaplatí hoteliérům a na zhruba 100 milionů vyjde tisícovka charterových letů, jimiž se klienti zbankrotované firmy dopravují do Británie.

Tyto výdaje převyšují finanční prostředky, kterými disponuje fondový systém ATOL určený pro řešení náhrad poškozených klientů zkrachovalých kanceláří. Do fondu ATOL přispívají povinně všechny britské cestovní kanceláře a k ruce nyní má 570 milionů liber.

Krach jedné z nejstarších cestovní kanceláří tento týden výrazně postihl její věřitele, dodavatele a partnery. Bankám - včetně Barclays, Morgan Stanley, UniCredit, Credit Suisse a Royal Bank of Scotland - hrozí odpisy až 1,8 miliard liber. Thomas Cook podle FT dluží 1,9 miliardy liber a podle zdrojů blízkých bankám lze očekávat, že věřitelé, tedy banky a držitelé dluhopisů, valnou část svých peněz už neuvidí.

Britský parlament ve čtvrtek oznámil, že hodlá krach společnosti vyšetřit a přezkoumat účetnictví firmy, platy vedení a roli auditorů. Výbor pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii chce vyslechnout šéfa společnosti Petera Fankhausera a dále předsedu představenstva, finančního ředitele i auditory.

"Za bankrotem společnosti Thomas Cook se podle všeho skrývá příběh korporátní hamižnosti, který vzbuzuje vážné otázky ohledně toho, jak jednalo vedení Thomase Cooka a jak společnost řídilo," uvedla předsedkyně komise Rachel Reevesová.

Podle zdroje blízkého insolvenci jsou aktiva Thomase Cooka "tristní". Čtyři desítky letadel britské flotily zkrachovalé cestovní kanceláře jsou staré v průměru 11 let. Síť kamenných poboček na hlavních třídách britských měst firma nevlastní, ale má je pronajaté. Největší hodnotu mají patrně letištní sloty, tedy přidělené časy vzletů a přistání, o které už projevily zájem společnosti Virgin Atlantic a Wizz Air. Hodnotu má i sama značka Thomas Cook.

Nějaký kapitál patrně půjde získat z hotelů Thomas Cook. Společnost uzavřela v roce 2017 strategické partnerství se švýcarskou investiční firmou LMEY Investments a společně o rok založily fond na rozvoj hotelové sítě v objemu 150 milionů liber. LMEY uvedla, že by nyní chtěla 42procentní podíl Thomase Cooka odkoupit a hledá partnera k provozu hotelové sítě.

Před krachem byla většina věřitelů připravena vyměnit dluhy společnosti za majetkový podíl 450 milionů liber. Firmu chtěla koupit čínská společnost Fosun, která měla získat stejný majetkový podíl jako věřitelé. Počítalo se s tím, že čínský investor získá nejméně 75 procent aktivit v pořádání zájezdů 25 procent letecké divize, napsala na sklonku srpna agentura Reuters.

Cestovní kanceláři se ale po dohodnutí finanční injekce 900 milionů liber nepodařilo získat dodatečný kapitál v objemu 200 milionů liber, který požadovaly věřitelské banky. Thomas Cook o tuto částku žádal mimo jiné i britskou vládu, která žádost odmítla, protože by to podle ní bylo plýtvání penězi daňových poplatníků, napsala v úterý agentura Reuters.

"Kolují různé fámy, ale faktem je, že 200 milionů (liber) je podhodnocený odhad toho, co by Thomas Cook potřeboval na velmi krátkou dobu, na jeden nebo dva týdny," řekla televizi Sky News britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová.

Související

Ilustrační foto

Cestovní kanceláře čelí dalšímu problému. Pojišťovny řadu z nich odmítají pojistit

Pojišťovny odmítly pojistit proti úpadku desítky cestovních kanceláří, což je více než v minulých letech. Jsou také opatrnější při pojišťování nových. Důvodem je hlavně nepříznivá situaci na trhu v důsledku pádu CK Thomas Cook a opatření proti šíření koronaviru. Proto také některým kancelářím pojistné zdražilo. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které pojištění poskytují.
Letadla, ilustrační foto

Polská PGL odstupuje od převzetí německých aerolinek Condor

Polská státní společnost PGL, která vlastní polské aerolinky LOT, se rozhodla odstoupit od dohody o převzetí německého leteckého přepravce Condor. Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Condor dříve patřil zkrachovalé cestovní kanceláři Thomas Cook.

Více souvisejících

Thomas Cook (firma) Velká Británie Ekonomika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy