Zonky. Místo, kde vyhrávají půjčující i investoři

Komerční sdělení - Půjčky od lidí v Česku už nejsou novinkou, ale běžným způsobem půjčování peněz. Lidé k tomu využívají službu, která vybírá peníze od běžných lidí - investorů a poskytuje je lidem, kteří potřebují půjčit. Jedničkou na trhu ve zprostředkování peněz mezi lidmi je v České republice Zonky.cz. Proč se Zonky těší takové oblibě půjčujících a investorů?

Díky novým technologiím si lidé usnadňují svůj život. Pro nákup už nemusí do obchodu, nakoupí rychle přes internet. Stejné je to i s půjčkou. Lidé už nemusí pro půjčku do banky. Klidně z gauče a během pár minut zadají dotaz, kolik jim Zonky půjčí. „Zonky je internetová služba. Na provoz nepotřebujeme pobočky a tisíce zaměstnanců, jako banky. Díky tomu dokážeme zpravidla každému připravit lepší nabídku než banka,“ říká ředitel Zonky.cz Pavel Novák.

O výhodách půjčky na Zonky vypovídá fakt, že si zde lidé půjčili už více než 1,5 miliardy korun. „Téměř polovina peněz, které si lidé u nás půjčili, jde na refinancování starých a nevýhodných úvěrů,“ dodává Novák a pokračuje: „To potvrzuje, že jsme schopni být levnější než banky.“ To, že Zonky doporučuje 8 z 10 lidí svým známým také stojí dle Nováka mimořádný zákaznický servisu. ,,Tím se lišíme od klasických bank. Jsme naprosto otevření a transparentní,” dodává.

S nízkým úrokem a osobním přístupem k lidem souvisí i samotný název služby. „Zonky je kříženec zebry a osla. A ten osel má právě trochu provokovat. Naším sdělením je – nebuď osel, buď chytrý, pojď s námi měnit pravidla hry na trhu s půjčkami,“ vysvětluje Novák, co stojí za názvem služby.

Ovšem není to ale tak, že si na Zonky můžou půjčit i ti, které v bance zamítnou. ,,Pro nás je důležitá ochrana investice našich investorů. Pokud klient nedosáhne na půjčku v bance, tak ji velmi pravděpodobně nedostane ani u nás,“ vysvětluje Novák.

Investoři jsou pro Zonky stejně důležití jako půjčující, protože jsou druhou stranou jedné mince. Bez nich by služba nemohla fungovat. Investorů, tedy lidí, kteří vkládají své volné peníze do plnění snů a potřeb lidí, má Zonky už více než 15 000. Do jedné půjčky mohou investovat od 200 do 5000 Kč. „Omezení investice je dáno tím, aby se snížilo investorské riziko. Investorům radíme, půjčujte stejnou částku, ale do více půjček. Aktivně s investory komunikujeme. Snažíme se jim radit, aby jejich investice nebyly rizikové a dosáhli tak průměrného výnosu okolo 5-7 %,“ obrací Novák téma na investory.

Investory na Zonky táhne zhodnocení peněz a příběhy, které lidé uvádí ke své poptávce po půjčce. „Investorům jde o peníze, ale víme, že velkou část investorů také baví číst příběhy. My je needitujeme. Necháváme to na klientech. Příběhy píšou lidé. Nikdy ovšem nezveřejňujeme jméno a osobní údaje, v tomto zachováváme naprostou anonymitu,“ popisuje šéfka vztahu se zákazníky na Zonky Anna Bláhová, jak investoři nahlíží na službu.

Schvalovacími procesy Zonky chrání své investory, kteří peníze půjčují. „Propojujeme komunitu investorů se zákazníky, kterou banky schválně drží rozdělenou. Na spořicích účtech jsou dnes úroky blízko nuly a přitom úvěry v bankách se stále drží okolo 10 %. V tomto rozdílu jsou schovány náklady bank na provoz a také samozřejmě zisk. My ty náklady nemáme, jsme online, a proto můžeme ty nůžky přivřít a nabídnout větší zhodnocení investorům a menší úrok zákazníkům,“ poukazuje Novák na rozdíly, které ocení nejen ti, kteří si chtějí půjčit, ale i lidé, kteří chtějí své peníze zhodnotit.

Díky příběhům mohou investoři vědět nejen, co jim půjčka vynese, ale také do čeho investovali. Na Zonky si lidé půjčili už na rozjezd vlastního minipivovaru, kavárny, ale třeba i na 3D tiskárnu.

Právě pro OSVČ je Zonky skvělou alternativou k bankám, které s nimi často neumí pracovat. „Pro banku jsme nezajímavý. Přestože máme nějakou historii, tak banka je korporátní a na takový start podnikání se dívá přes svoje tabulky. Zonky je v tomhle jednodušší. Navíc vše funguje v duchu, ve kterém se snažíme držet naši myšlenku. Půjčka je přátelská a není spojená s dalšími produkty, které by mi pořád někdo nabízel,“ popisuje vlastní zkušenost s půjčkou na Zonky Filip, který pořádá teambuildingové akce po celé České republice. Stačilo však málo a vlastní projekt nerozjel. „Právě podpora na začátek je hodně důležitá. Teď se už zajímám i o investování. Je to skvělá příležitost, kde můžete podpořit další nápad.“

Zonky komerční sdělení

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 22 minutami

před 23 minutami

Šéf pákistánského Taibanu Hakimulláh Mahsúd

Tálibán zadržuje tři britské občany

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán zadržuje tři britské občany, včetně dvou, kteří ve středoasijské zemi pracovali pro neziskovou organizaci. Uvedl to dnes server BBC News, podle něhož se britské ministerstvo zahraničí trojici mužů snaží kontaktovat.

před 26 minutami

Obyvatelé uklízejí po ničivých tornádech v Little Rock, AR, ve Spojených státech (1. dubna 2023).

Řádění tornád v USA stálo nejméně 22 životů

Počet obětí po sérii tornád na jihu a středozápadě Spojených států stoupl na nejméně 22. Desítky dalších lidí utrpěly zranění, uvedl v noci na dnešek zpravodajský server NBC News, podle něhož bouřlivé počasí způsobilo i značné škody na majetku.

před 29 minutami

Sydney

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí

Silný déšť dnes vyvolal v Sydney na východním pobřeží Austrálie bleskové povodně. Před přívaly vody se jeho obyvatelé bránili vršením pytlů s pískem. Úřady před nepřízní počasí varovaly předem, přesto přijaly na 50 žádostí o pomoc s poškozenými střechami nebo vodou v domech, uvedla agentura Reuters.

před 31 minutami

před 33 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Opozice chce odvolat Pekarovou Adamovou z čela Sněmovny, zřejmě neuspěje

Poslanci by mohli jednat na nadcházející schůzi o odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně Sněmovny. Pokus opozičních hnutí ANO a SPD však s největší pravděpodobností úspěšný nebude. Ve sněmovním finále je například zakotvení výše platů učitelů, které budí kontroverze kvůli jeho možnému zúžení. Dolní komora by také měla pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu.

před 35 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

před 48 minutami

před 52 minutami

Pohled na oblas reaktoru.

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.

před 1 hodinou

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy