Bude plyn levnější?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Topná sezóna již naštěstí končí a s ní také období, kdy je největší spotřeba plynu. Česko a země Evropské unie prohlásily, že chtějí skončit s ruským plynem a je tedy otázka, na kolik nás přijde topení plynem už příští rok. Méně to zcela jistě nebude.

Domácnosti, které odebírají plyn a topí s ním, v současné době trnou. Do toho, kolik budou platit za odběr plynu, se totiž velmi významným způsobem, vmísila politika. Česká republika tradičně pokrývá prakticky celou svou spotřebu díky plynu z Ruska, který k nám proudí plynovody. Na Moravě se vytěží jen dvě procenta celkové spotřeby a ačkoliv se někteří dodavatelé energie snaží dávat najevo, že dodávají „český“ plyn, není tomu tak. Navíc plyn v rozvodné soustavě je jeden a těžko určovat, který kam půjde. Rusko díky dodávkám plynu může financovat svou invazi na Ukrajině, proto je zcela nevhodné posílat této zemi každý měsíc obrovské částky, které tvoří nejdůležitější příjem země. Co to ale znamená pro české odběratele?

Ceny plynu

Čeští odběratelé plynu čelí v současné době nebývalému zdražení. Nízké ceny mají jen ti, kdo si ještě před rokem zafixovali ceny na delší období, ale i jejich smlouva s deklarovanou cenou jednou skončí. Velké problémy mají ti, kdo spotřebovávají skutečně velké objemy plynu. Menší dodavatelé plynu o ně totiž nejeví zájem a dokonce jim mohou sdělit, že pro zákazníka s tak velkým odběrem nemají tarif. Šanci má jen u těch největších dodavatelů plynu, ale za obrovské ceny. To, že pokud odebírám větší množství, získávám lepší cenu, v současné době neplatí. Díky srovnání cen plynu lze odhalit významné rozdíly mezi jednotlivými dodavateli a lze tak alespoň nějakým způsobem ušetřit. Dodávky plynu jsou zatím v České republice stabilní, ruský vládce již několikrát uvedl, že je připraven do „nepřátelských zemí“ přestat plyn dodávat. I na tuto situaci se naše země připravuje. Největší obavy by měli mít ti, kdo využívají plyn ve výrobě, domácnosti by mohly být dodávkami postiženy až jako poslední.

Společné nákupy jako řešení

Pokud v Rusku nedojde k převratu a země se zcela neodkloní od své agresivní politiky, což je velmi nepravděpodobné, je jasné, že se bude muset výhledově od miliard dolarů, které za plyn inkasuje, obejít. O tom, že je závislost na ruském dodavateli plynu, bezpečnostní hrozba, se hovoří již delší dobu. Válka na Ukrajině tedy ještě zrychlila trend odklonění se od ruského plynu. Plynovod vede do České republiky jen jeden, takže je nutné se soustředit na dopravu plynu jiným způsobem, konkrétně jde o zkapalněný plyn LNG od různých dodavatelů, který se bude přepravovat pomocí lodí a proudit k nám díky terminálům na břehu moře. Evropská unie chce v nákupech plynu postupovat jednotně, stejně jako se tomu dělo u nákupu vakcín proti nemoci covid-19. Díky tomu je možné nasmlouvat si takové ceny, které se budou cenám ruského plynu za mírové situace velmi podobat.

Související

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Poptávka po přívěsech roste, ať už jde o přepravu nábytku, stavebních materiálů nebo dokonce věcí na dovolenou. Pro většinu lidí však nákup přívěsu nedává ekonomický smysl, protože ho potřebují pouze občas. V takových případech se stává půjčovna přívěsů ideálním řešením, které kombinuje flexibilitu a úsporu nákladů.

Více souvisejících

pr článek plyn

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 52 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy