Kdy je nutné zvážit výměnu starého elektrického rozvaděče a jaké škody může způsobit

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Přítomnost elektrického rozvaděče v každé domácnosti je nezbytná. Právě díky němu si totiž můžeme kontrolovat svou spotřebu elektrické energie a mít tak lepší přehled o tom, jak moc udržitelně žijeme. Na to, kde má být elektrický rozvaděč umístěn a jak má vypadat, existují předpisy. Jak poznat, že vám rozvaděč již neslouží a že nastal čas na koupi nového?

Elektrický rozvaděč a z čeho se skládá

Elektrický rozvaděč vypadá jako skříň, do které je vedeno množství kabelů a je v ní umístěno také několik přístrojů, které měří odběr elektrické energie. Kromě těch se v rozvaděči nachází také hlavní jističe. Jak jsme již zmínili v úvodu, umístění rozvaděče musí podléhat určitým předpisům. Stejně tak jakákoliv manipulace s jeho obsahem přísluší pouze profesionálovi.

Pravidelné výpadky proudu? Příčina může být ve vašem rozvaděčiPokud ovšem zanedbáváte pravidelnou kontrolu rozvaděče, můžete na to doplatit. Jak? Příkladem poruchy může být časté vypadávání jističe. To je nejčastěji způsobeno stále se zvyšujícím zatěžováním rozvaděče. Následkem toho jističe vypadnou. Pokud k přerušovaným dodávkám proudu dochází pravidelně, některé přístroje na to mohou doplatit. Popřípadě můžete ztratit svou neuloženou práci na stolním počítači a podobně. Časté výpadky proudu způsobené přílišným zatěžováním rozvaděče je nutné řešit co nejdříve.

Může jít o zdraví při nahazování jističe?

K pohodlnějšímu bydlení napomáhá pravidelná kontrola rozvaděče také proto, že neriskujete své zdraví. Přestože byste neměli s obsahem rozvodné skříně nijak manipulovat, někdy je nutné nahodit zpět jistič. Důsledkem zanedbaných kontrol může být poškozena některá ze součástek rozvaděče. V takovém případě může i při pouhém nahození jističe dojít k ohrožení zdraví.

Kdy je časté praskání žárovek problém

To, že s vaším rozvaděčem není vše v pořádku poznáte také podle toho, že vám neustále praskají žárovky. Každá žárovka má samozřejmě svou životnost, takže to, že vám po delší době přestane žárovka sloužit a jednoduše praskne, je zcela běžné. Na pozoru byste se ovšem měli mít, jakmile se to začne stávat pravidelně.

Dodržujte pokyny, ušetříte za nové žárovky do svítidel

Všechna svítidla vyžadují určité typy žárovek. V prvé řadě tedy do všech svítidel ve své domácnosti nakupujte pouze takové žárovky, které jsou do nich doporučovány výrobci. Neřídíte-li se těmito pokyny od výrobců, může ve svítidlech docházet k přepětí, které se projeví právě častým praskáním žárovek. Dochází-li k němu ale i přesto, že kupujete předepsané žárovky, je načase přivolat si na pomoc elektrikáře. Ten přeměří, zda u vás nedochází k přepětí a případně také zkontroluje veškeré zásuvky i vypínače. Na vině může být kromě chyby v rozvaděči také nedotažený šroub ve vypínači a podobně.

Snadný test kontroly rozvaděče

Nemáte pocit, že vám doma často praskají žárovky a k výpadkům proudu u vás také nedochází? To ještě nemusí znamenat, že vše funguje tak, jak má. Pokud podceňujete pravidelné kontroly od elektrikáře a spoléháte na to, že rozvaděč a veškeré zásuvky a vypínače mají dlouhou životnost, děláte zásadní chybu. Pravidelnými kontrolami totiž můžete předejít vážným závadám a vyřešit je již v zárodku. Zapište si proto do diáře datum poslední kontroly elektrikáře a již si začněte plánovat, kdy proběhne další.

Elektřina a závady na rozvaděči mohou vést k poškození elektrických přístrojů a mohou způsobit i škody na zdraví. Snížit riziko jejich vzniku se přitom dá velmi snadno: častými kontrolami od profesionálního elektrikáře. Nepodceňujte je.

Související

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Poptávka po přívěsech roste, ať už jde o přepravu nábytku, stavebních materiálů nebo dokonce věcí na dovolenou. Pro většinu lidí však nákup přívěsu nedává ekonomický smysl, protože ho potřebují pouze občas. V takových případech se stává půjčovna přívěsů ideálním řešením, které kombinuje flexibilitu a úsporu nákladů.

Více souvisejících

pr článek Bydlení

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy