PR článek - Řada lidí si pod pojmem chodit do práce představí cestu do vyhřáté kanceláře, kde na ně čeká vlastní židle a počítač a samozřejmě také přístup do kuchyňky s kvalitní kávou. Jenže mnoho lidí si na živobytí vydělává úplně jinak, třeba právě ve fabrice, kde na ně nečekají ani židle, ani počítače a možná ani ta káva ne.
Uvažujme třeba nad takovými společnosti, které dodávají planetové převodky, součástky do elektromotorů nebo různé chemické průmysl. Zde se může nehoda stát velmi snadno a rychle. Práce ve výrobě má svá specifika, zejména co se týče ochrany zdraví a bezpečnosti při práci. Je však otázkou, do jaké míry se skutečně daří je dodržovat a pracovníky před riziky účinně chránit.
Odpovědnost má zaměstnavatelZa bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců na pracovištích je odpovědný zaměstnavatel a většinou to vyžaduje zavedení celé řady komplexních opatření. Dnes je na tuto oblast kladena i řada nároků přímo ze zákona a je třeba řídit se různými směrnicemi a nařízeními. Některé firmy například zavádějí iso 14001, anebo další podobná schémata, která jim pomáhají plnit stanovené požadavky.
Prevence hraje největší roliPro zajištění této povinnosti musejí sami zaměstnavatelé vyhledávat možná rizika a účinnými prostředky je eliminovat. Jde o všechna zaměstnání, kde se manipuluje s technikou, která je schopna způsobit vážné úrazy nebo i trvalé následky na zdraví. Byť by se mohlo zdát, že nejčastější úrazy jsou způsobeny pádem nebo nehodou s nějakým přístrojem, ve statistikách stále vedou trvalé následky způsobené například tím, že jsou zaměstnanci neustále vystaveni extrémnímu hluku. Proto firmy potřebují odhlučnění strojů, které by toto významné riziko eliminovalo.
Práce s nákladem a ve výškáchVe spoustě firem dochází také k manipulaci s velkým nákladem. Snadno pak vzniká riziko způsobené neodbornou manipulací se stroji nebo samotným zbožím. Jistě si sami dokážete představit, jak snadno může dojít k nehodě a že stačí jen chvilka nepozornosti a tragédie může být na světě. Proto existují zvláštní předpisy pro práci na vyvýšených stanovištích nebo pro pracovníky, kteří využívají pracovní plošiny. Klíčové je správné a dostatečné poučení ze strany zaměstnavatele či vedoucího pracovníka.
Práce s nebezpečnými látkamiVe výrobním, chemickém a strojírenském průmyslu mohou pracovníci často přicházet do kontaktu s nebezpečnými látkami, které mohou mít trvalý dopad na jejich zdraví. Tyto látky představují nebezpečí poleptání sliznic nebo pokožky, ale při vdechování mohou dokonce mít trvalé následky v podobě zničených plic nebo vyšší náchylnosti k některých chorobám. Bylo také zjištěno, že některé z těchto látek mohou narušovat hormonální systém. Zaměstnavatel je tedy povinen poskytovat dostatečné ochranné pomůcky a dohlížet na jejich pečlivé nošení. Samozřejmostí by měly být nejen rukavice a brýle, ale třeba také ochranný oděv nebo roušky. Nutné je také apelovat na zdravotní přestávky a pečlivé dodržování hygienických opatření.
ZraněníPři práci s kovem, dřevem, plastem nebo i jinými surovinami, které v rámci výroby prochází nějakou změnou se využívá celá řada nástrojů. Mohou to být různě pily, nože, pracovníci používají i škrabáky NOGA nebo elektrické brusky a řezače. Všechny tyto nástroje jsou při neodborné manipulaci schopny přivodit vážná zranění. Pokud již k něčemu takovému dojde, je třeba celou věc nahlásit a řádně zaprotokolovat, už jen proto, aby mohl vzniknout případný nárok na pojistné krytí. Je třeba přivolat lékařskou pomoc a také alespoň částečně zastavit provoz, aby mohla být opětovně zajištěna bezpečnost všech dalších pracovníků. Zaměstnanci je nutné poskytnout veškerou možnou podporu v jeho pracovní neschopnosti.
Související
Výběr ideálního regálu do skladu: Tipy a triky pro efektivní skladování
Venkovní světla s čidlem přinášejí komfort i úsporu
pr článek , podnikatelé , firmy
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
včera
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
včera
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
včera
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
včera
Předpověď počasí na příští týden
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.
Zdroj: Jakub Jurek