Krach americké banky Silicon Valley Bank (SVB) by mohl mít řetězový dopad mimo jiné na americké regionální banky, pokud regulační orgány nenajdou během víkendu kupce, který by ochránil nepojištěné vklady. Obávají se toho někteří vedoucí pracovníci ve finančním sektoru a investoři, napsala dnes agentura Reuters. Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes uvedla, že neuvažuje o rozsáhlé finanční pomoci. Americký bankovní systém je podle ní bezpečný a z hlediska kapitálu dostatečně zajištěný.
Banku používaly i některé české start-upy, upozornil server Czechcrunch.cz. SVB se specializovala na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem a zástupci těchto firem se obávají ničivého efektu na tento segment po celém světě. Bankrot SVB se dále projevil na propadu akcií bank.
Jedná se o největší bankrot banky v USA od roku 2008. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) a vklady 175,4 miliardy dolarů.
FDIC se podle obeznámených zdrojů snaží najít jinou banku, která by byla ochotna k fúzi s SVB. Vzhledem k tomu, že SVB je šestnáctou největší americkou bankou, seznam potenciálních kupců je krátký. Regulační úřady by měly podle vedoucích pracovníků ve finančním sektoru nabídnout případnému kupci zvláštní záruky a jiné úlevy.
Americká centrální banka (Fed) a FDIC zvažují vytvoření fondu, který by regulačním orgánům umožnil pokrýt vklady v bankách, které se dostanou do problémů, napsala agentura Bloomberg. Očekávají, že toto opatření by mělo uklidnit vkladatele a zamezit panice.
"Dovolím si jasně říci, že během finanční krize byli zachráněni investoři a vlastníci systémových velkých bank. Reformy, které byly zavedeny, znamenají, že se to nebude opakovat," řekla Yellenová v v rozhovoru s televizí CBS News. "Máme však obavy o vkladatele a soustředíme se na snahu uspokojit jejich potřeby," dodala.
"Američané mohou mít důvěru v bezpečnost a spolehlivost našeho bankovního systému," řekla dále americká ministryně financí. Dodala, že regulační orgány chtějí zajistit, aby se krize nerozšířila na další banky. Na otázku, zda by vkladatelé měli být vyplaceni v plné výši, Yellenová odmítla podrobně odpovědět.
SVB měla odnože v Číně, Dánsku, Německu, Indii, Izraeli a Švédsku. Zakladatelé start-upů varují, že bez zásahu vlády by krach banky mohl vést k pádu těchto firem po celém světě, napsala agentura Bloomberg.
Britského ministra financí Jeremyho Hunta vyzvalo prostřednictvím dopisu k zásahu vlády přes 250 šéfů technologických firem. Britská centrální banka usiluje o soudní příkaz k zahájení insolvenčního řízení britské divize SVB UK. Hunt uvedl, že spolupracuje s premiérem i centrální bankou.
"Tato krize začne v pondělí, a proto vás vyzýváme, abyste jí zabránili hned," uvedli zakladatelé a šéfové britských start-upů v dopise. Mezi společnosti uvedené v dopise se řadí například Uncapped, Apian, Pockit a Pivotal Earth.
"Velmi brzy předložíme plány, které zajistí, aby lidé byli schopni dostát svým závazkům ohledně hotovosti a zaplatit své zaměstnance," řekl Hunt. Zopakoval postoj centrální banky, že přítomnost SVB v Británii je omezená a že neplní funkce, které jsou pro finanční systém kritické.
Britská vláda se podle listu Financial Times snaží získat nejmenovaného kupce z Blízkého výhodu, aby britskou divizi SVB převzal. Podle jednoho ze zdrojů se jedná o firmu se sídlem ve Spojených arabských emirátech. Divize SVB UK měla v pátek, kdy se podle britské centrální banky nacházela v platební neschopnosti, vklady sedm miliard liber (187,1 miliardy Kč).
Ve Spojených státech se v petici na Yellenovou obrátilo 3500 šéfů a zakladatelů technologických start-upů, kteří zastupují 220.000 zaměstnanců. Žádají podporu vkladatelů, kterým hrozí, že v následujících 30 dnech nebudou mít na výplaty.
Petice požaduje "silnější regulační dohled a kapitálové požadavky na regionální banky" a vyšetření případného "zneužití pravomocí nebo špatného řízení" ze strany vedení SVB. Varuje, že by mohlo být ohroženo přes 100.000 pracovních míst.
Propad akcií SVB, který začal ve čtvrtek, se přenesl i na další americké a evropské banky. Podle výpočtu agentury Reuters ztratily americké banky za poslední dva dny na burze přes 100 miliard dolarů a evropské banky přišly o 50 miliard dolarů hodnoty.
Související
Události Petra Nutila: Prezidentská horákyně, zločinec Putin a hledání spravedlnosti v absurdním světě
Mateřská firma zkrachovalé Silicon Valley Bank vyhlásila bankrot
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák