Generální ředitel společnosti Ingka Group, která stojí za obchody s nábytkem IKEA, Jesper Brodin, varoval, že plánované cla Donalda Trumpa mohou ztížit udržení nízkých cen a dostupnost produktů pro široké spektrum zákazníků.
V rozhovoru pro CNN uvedl, že zvýšená cla nepodporují mezinárodní obchod a ohrožují ekonomiky všech zúčastněných zemí, včetně Spojených států.
Brodin zdůraznil, že cla mohou skončit tím, že se promítnou do cen pro zákazníky. Podle něj IKEA ani globální ekonomika nikdy nezískaly z období, kdy byla vysoká cla uplatňována, nic přínosného. Přesto společnost plánuje přizpůsobit se těmto změnám, i když to není v její přímé kontrole.
Trumpův plán na zavedení 10% cel na zboží z Číny, Kanady a Mexika již vyvolal reakce od představitelů těchto zemí. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum varovala, že zvýšení cel povede k odvetným opatřením a ohrozí společné obchodní projekty.
Zástupci amerických obchodních a spotřebitelských skupin, včetně Consumer Brands Association, také upozorňují na možné dopady na ceny a ekonomickou stabilitu.
IKEA, která přibližně 70 % svých produktů vyrábí v Evropě a zbývajících 30 % převážně v Číně, zatím neoznámila přesun výroby v reakci na celní politiku. Brodin však zdůraznil, že společnost dlouhodobě spolupracuje se svými dodavateli, což jí umožňuje stabilní dodávky i přes změny v obchodním prostředí.
Minulý rok IKEA snížila ceny zhruba u 2 000 produktů, aby zmírnila dopady inflace na zákazníky. Tímto krokem ovšem přišla o část příjmů v hodnotě přes 2 miliardy eur, i když objem prodeje rostl.
Trump, nově zvolený prezident USA, oznámil záměr zavést 25% clo na všechny produkty dovážené z Mexika a Kanady a zvýšit clo na čínské zboží o dalších 10 %. Tato opatření plánuje zavést prostřednictvím výkonných nařízení ihned po svém nástupu do úřadu 20. ledna.
Trump uvedl, že tato cla zůstanou v platnosti, dokud Mexiko a Kanada nepodniknou razantní kroky proti pašování drog, zejména fentanylu, a nezastaví nelegální migraci přes hranice USA. V případě Číny argumentuje její neschopností zastavit tok chemických látek potřebných pro výrobu fentanylu, které jsou využívány drogovými kartely, včetně těch mexických.
Čína na Trumpova slova reagovala varováním, že „v obchodní válce nikdo nezvítězí“. Mluvčí čínské ambasády Liu Pengyu poukázal na opatření, která Čína údajně již přijala v rámci spolupráce s USA při potírání obchodování s narkotiky, a označil Trumpovy výroky za neodpovídající skutečnosti.
Kanadská vicepremiérka Chrystia Freeland zdůraznila význam spolupráce mezi USA a Kanadou na ochraně hranic a boji proti drogám. Přestože přímo nezmínila nově navrhovaná cla, zdůraznila úzkou spolupráci kanadských a amerických úřadů, například Celní služby Kanady a DEA, na omezení pašování fentanylu.
Během své předvolební kampaně Trump opakovaně označoval cla za klíčový nástroj ochrany amerického průmyslu a posílení pracovního trhu. Tvrdil, že vyšší clo na zboží z Číny, Mexika a Kanady sníží závislost USA na zahraniční produkci.
Ekonomové však upozorňují na negativní důsledky takových opatření. Cla totiž zpravidla zvyšují ceny zboží na domácím trhu, což se nejvíce dotkne běžných spotřebitelů. Podle odhadů Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii by navrhovaná cla mohla každou americkou domácnost stát více než 2 600 dolarů ročně.
Bývalý ministr práce Robert Reich zdůraznil, že cla představují regresivní daň, která disproporčně zasahuje nízkopříjmové skupiny obyvatel.
Související
Greenpeace obvinil IKEU z účasti na kácení pralesů
IKEA prodala svou ruskou továrnu. Aktivity v zemi pozastavila před rokem
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
před 2 hodinami
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
před 4 hodinami
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
před 5 hodinami
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
před 5 hodinami
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
před 7 hodinami
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
před 7 hodinami
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
před 7 hodinami
Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři
před 8 hodinami
Kuleba navrhnul, jak dosáhnout dlouhodobého míru na Ukrajině. Rusku se jeho nápad líbit nebude
před 10 hodinami
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
před 10 hodinami
Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících
před 11 hodinami
Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží
před 11 hodinami
Zlatým glóbům kraloval energický transgender muzikál Emilia Pérez a architektonická freska Brutalista
před 12 hodinami
Předpověď počasí na týden. Fronty se budou střídat, přijde změna
včera
Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice
včera
Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách
včera
U důchodů se lehce poupraví výplatní termíny. Měnit se beztak budou i letos
včera
Rakousko v politické krizi. Nehammer končí, jednání o vládě bez FPÖ selhala
včera
Šimpanz Dingo ze safari ve Dvoře Králové uhynul. Na vině jsou zřejmě slavící lidé
včera
Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský
Hotovo. Už je ruka v rukávě. Brankář Antonín Kinský definitivně patří londýnskému Tottenhamu, který konečně našel tolik kýženého gólmana. Vedení klubu, jenž se aktuálně nachází na 12. místě tabulky anglické Premier League, uvedlo, že s jednadvacetiletým Čechem uzavřelo smlouvu až do roku 2031. Podle televize BBC pak měl Kinský do anglické metropole přijít za zhruba 12,5 milionu liber (v přepočtu zhruba 379 milionů korun).
Zdroj: David Holub