Dlužníků v registru SOLUS ubývá. Problémy s platební morálkou má 13 zájemců ze 100

Dlužníků v Česku ubývá, alespoň tedy těch, kteří jsou evidováni v registru SOLUS. Za posledních sedm let jich je o 300 000 méně. Potvrzuje to sdružení SOLUS, které se v Česku snaží chránit spotřebitele před neodpovědným zadlužováním už 20 let. (PR článek)

Sdružení SOLUS vzniklo v červnu roku 1999. Na počátku byla činnost registru založena především na spolupráci nebankovních společností, později se přidaly i banky, mobilní operátoři a mnohé další ekonomické sektory, díky čemuž se z registru stal užitečný nástroj, který má největší vypovídající hodnotu o bonitě spotřebitele.

Počet osob s problémovou platební morálkou klesá

Nemáte dostatek peněz a jediným vaším řešením je půjčka? Pak kvalitní úvěrový poskytovatel vaší bonitu prověří právě v registru dlužníků SOLUS. Zatímco v roce 2012 bylo možné v registru najít dluhy po splatnosti od zhruba 30 členů, dnes už jich je jednou tolik. S rozrůstajícím se sdružením se ale naštěstí nenavyšuje počet dlužníků, těch před sedmi lety bylo přibližně milion, v současné době jich je necelých šest set tisíc.

Počet lidí s dluhem po splatnosti se snižuje a je patrné, že k tomu dopomáhá i registr SOLUS. Ze statistik navíc vyplývá, že dojde-li na důkladné prověření platební morálky spotřebitele, pak jsou problémy odhaleny obvykle u 13 žadatelů o půjčku ze 100.

Ověřovat žadatele v registru dlužníků není povinné

I přestože lidí s negativním záznamem v registru dlužníků ubývá, je stále co zlepšovat. V současné době má 87 společností licenci od ČNB k poskytování spotřebitelských úvěrů, avšak SOLUS z nich používá zhruba polovina. Především zájemci o nebankovní půjčky se tak často vyhnou lustrování v registru dlužníků, které ale na druhou stranu není legislativně povinné.

Koncem roku 2016 vstoupil v platnost zákon o spotřebitelském úvěru, který říká že: „Poskytovatel posoudí úvěruschopnost spotřebitele na základě nezbytných, spolehlivých, dostatečných a přiměřených informací získaných od spotřebitele, a pokud je to nezbytné, z databáze umožňující posouzení úvěruschopnosti spotřebitele nebo i z jiných zdrojů.“ Pakliže nejsou důvodné pochybnosti o platební morálce zájemce, může mu být úvěr poskytnut. Je tedy patrné, že v legislativě o konkrétním registru dlužníků není řeč, je tak pouze na poskytovatelích, zda si při ověřování bonity vezmou na pomoc SOLUS či nikoliv.

Jak se do registru dlužníků můžete dostat i vy?

Do registru dlužníků SOLUS se lze dostat poměrně snadno, stačí jen jeden závazek po splatnosti. A je jedno, zda se bude jednat o nesplacenou půjčku v bance, P2P úvěr, nezaplacený účet za energie nebo za mobilní služby.

Související

Mezinárodní letenky - kde sehnat ty nejlevnější?

Mezinárodní letenky - kde sehnat ty nejlevnější?

Zahraniční pracovní cesta nebo cesta na dovolenou - jednu věc mají společnou. Pokud je hradíte z vlastní kapsy, chcete sehnat ty nejlevnější letenky. Pár rad, jak se k takovým dostat, najdete na následujících řádcích.
Jak vybrat sportovní oblečení a obuv do jarního počasí?

Jak vybrat sportovní oblečení a obuv do jarního počasí?

Jaro je v plném proudu a slunečných dní přibývá. Teplejší počasí láká ke sportování venku. Především ranní a večerní teploty mohou být chladnější a výjimkou nejsou ani dešťové přeháňky. Výběr správného sportovního oblečení a obuvi proto může být v jarním období celkem oříšek. V tomto článku se podíváme na několik kousků oblečení, které byste měli zařadit do svého šatníku pro jarní období.

Více souvisejících

pr článek dlužníci registr dlužníků Ekonomika

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy