Cena pšenice ve světě prudce stoupá, reaguje na zákaz vývozu z Ruska

Moskva/Chicago/Brno - Cena pšenice na světových trzích letí prudce vzhůru, po vyhlášení dočasného zákazu vývozu z Ruska se dostala na své téměř dvouleté maximum. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Zákaz vývozu obilí z Ruska má platit od 15. srpna až do konce letošního roku.Cena pšenice jen ve Spojených státech již kvůli horkému a suchému počasí v Rusku stoupla od konce července o 70 procent."V podstatě jsme nyní ve fázi panických nákupů, kdy ceny rostou takřka o maximální možné limity," řekl Mediafaxu analytik společnosti Colosseum Petr Čermák s tím, že zákazem vývozu obilí z Ruska se uskutečnilo to, čeho se investoři nejvíce obávali.Podle Čermáka by nemělo mít rozhodnutí Ruska zakázat vývoz obilí dlouhodobější dopady. "Na druhou stranu ve chvíli, kdy cena obilí roste takto prudce, může to mít dopady i na cenu obilí u nás. O kolik to bude, to ale není v tuto chvíli možné odhadnout," řekl Čermák.Cena tzv. futures pšenice CTB stoupla během čtvrtečního obchodování již téměř o maximální možnou hodnotu 7,94 procenta na 815,5 centu (15,27 koruny) za bušl. Cena kukuřice stoupla o 4,46 procenta, ovsa o 2,13 procenta."Zastavení vývozu z Ruska znamená, že na mezinárodním trhu s pšenicí se karty rozdaly jinak. Otevře to nové možnosti pro prodej americké a západoevropské produkce. Dopady budou obrovské," řekl agentuře Reuters nejmenovaný evropský obchodních na komoditních trzích.Minulý rok Rusko vyvezlo 18,3 milionu tun pšenice, což je množství, které dokázaly překonat pouze Spojené státy a Evropská unie dohromady.Hlavním tahounem růstu ceny obilí jsou obavy z opakování potravinové krize z let 2007 a 2008. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) nicméně již ve středu uvedla, že takové obavy nejsou reálné. Podle FAO jsou světové zásoby, zvláště v případě hlavních exportérů, dostatečné, aby pokryly spotřebu.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Více souvisejících

obiloviny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy