Dell kupuje datové úložiště ECM za rekordních 67 miliard dolarů

New York/Praha - Třetí největší výrobce počítačů na světě Dell se dohodl na koupi společnosti EMC Corporation zabývající se ukládáním a správou dat. Oznámily to dnes firmy. Transakce má hodnotu zhruba 67 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) a je vůbec největším převzetím v technologickém sektoru, napsala agentura Reuters.

Dohoda by mohla posílit pozici Dellu mezi firemními klienty v době, kdy se jeho šéf Michael Dell snaží přeměnit firmu založenou v roce 1984 na poskytovatele počítačových služeb pro podniky. K podobnému modelu přistoupily i Hewlett-Packard a IBM.

Společnosti dnes ve společném prohlášení uvedly, že akcionáři EMC obdrží za jednu akci zhruba 33,15 dolaru v hotovosti a ve zvláštních akciích, které sledují hodnotu části ekonomického zájmu EMC v softwarové společnosti VMware, kde je většinovým vlastníkem EMC. Celková cena představuje 19procentní prémii k páteční ceně na burze.

"Spojení Dellu a EMC vytváří mocnost v oblasti podnikových řešení," uvedl v prohlášení zakladatel a šéf Dellu Michael Dell. Ten bude generálním ředitelem a předsedou správní rady sloučené společnosti. Ústředí sloučené společnosti bude v Hopkintonu v americkém státě Massachusetts, kde v současnosti sídlí EMC.

Dohodu již schválila správní rada EMC, která hodlá schválení doporučit také akcionářům EMC. Obchod by měl být dokončen ve druhém nebo ve třetím čtvrtletí finančního roku Dellu, který skončí v únoru 2017.

Pokud jde o EMC, akvizice řeší mimo jiné otázku nástupnictví jejího šéfa a předsedu rady Joea Tucciho (68), který se už nějakou dobu připravoval k odchodu. Tucci v obou funkcích zůstane do dokončení dojednaného obchodu.

EMC byla pod tlakem kvůli požadavku investora a akcionáře Elliott Management, který chtěl, aby firma oddělila do samostatného subjektu svoji divizi VMware.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze jde Dellu o rozšíření nabídky produktů a o další segment trhu. Dell koupí výrobce datových úložišť EMC sleduje možnost čelit klesajícímu trhu osobních počítačů a zaměří se více na zmíněné ukládání a archivaci dat. "Proto asi nepůjde o nějakou redukci českých aktivit, spíše by měla vzrůst orientace na institucionální zákazníky, neboť ti obvykle disponují rozsáhlým množstvím dat - od velkých výrobních firem, přes finanční instituce až například k nemocnicím," podotkl.

Související

Práce s PC, ilustrační fotografie

Zisk firmy Dell prudce stoupl, poptávka po počítačích v době epidemie roste

Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk na 832 milionů USD (18,3 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 499 milionů USD. Výsledky podpořila poptávka po stolních počítačích a noteboocích kvůli práci a studiu z domova způsobená pandemií. Oznámila to společnost v noci na dnešek.
Ilustrační foto

Výrobce počítačů Lenovo těží z pandemie, zisk vzrostl o 53 procent

Čínská společnost Lenovo Group, která je největším výrobcem osobních počítačů na světě, zvýšila ve druhém finančním čtvrtletí čistý zisk o 53 procent na 310 milionů dolarů (7,2 miliardy Kč). Firma dnes také uvedla, že nadále těží z rozmachu práce z domova, který je důsledkem pandemie nemoci covid-19.

Více souvisejících

Dell PC

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 50 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy