Do 10 let bude většina lidí v civilizovaném světě vlastnit diamant. Ve špercích i v různých zařízeních

Praha - Přes 70 % všech vytěžených diamantů nachází uplatnění v průmyslu a ve vědě. Ze zbylých necelých 30 % (esteticky dokonalé kameny) se vyrábějí šperky. Hlavním důvodem stále častějšího využití diamantů v průmyslu je velmi vysoká tepelná vodivost i skutečnost, že se jedná o jednu z nejpevnějších látek vyskytujících se na naší planetě. Diamanty například nahrazují křemíkové obvody a polovodiče. Poptávka roste také po diamantových špercích – a to i v Česku.

Diamanty jsou nejmodernějším materiálem pro výrobu elektronických zařízení. Podle Clivea Hilla, prezidenta Washington Diamonds Corporation, se velmi rychle blíží období, kdy nás diamanty budou obklopovat, aniž bychom si to uvědomovali. „Diamant je jedinečný materiál s obrovským potenciálem. Během deseti let bude většina lidí vlastnit alespoň jeden přístroj, který ho obsahuje. Využití diamantů pro technické účely objemově razantně zastíní využití těchto kamenů ve šperkařství," uvádí Clive Hill.

Stále více diamantů je zasazováno do investičních šperků

Diamanty jsou mimo průmyslové využití pořizovány také jako investice. Buď samotné, nebo jako součást investičního šperku. Ve Spojených státech a ostatních západních zemích má pořizování investičních klenotů dlouhou tradici. Hodnotu určují dlouhodobě rostoucí ceny vzácných kamenů, použité drahé kovy i precizní zpracování renomovanými ateliéry. Rostoucí prodeje investičních šperků s diamanty v poslední době hlásí i česká klenotnictví. "Zájem o diamantové šperky v posledních letech v České republice stále roste. Podle našich odhadů poptávka v roce 2015 meziročně vzrostla přibližně o čtvrtinu," uvádí klenotnictví ALO diamonds.

Průmysl spotřebovává stále více diamantů

Masové využití diamantů lze v brzké budoucnosti očekávat v mnoha průmyslových oborech. Pomocí diamantů se např. modernizují polovodiče. V elektronických obvodech, komponentech a polovodičích je křemík stále častěji nahrazován diamantovým substrátem.

Skvělá teplená vodivost diamantů pomáhá s chlazením v zesilovačích, invertorech a elektronických zařízeních. Diamanty modernizují audio systémy a reprodukci hudby, získávání energie ze solárních panelů, čištění odpadních vod i přístroje na měření magnetického pole.

V roce 2015 německo-australský vědecký tým představil světu novou generaci diamantového laseru. Oproti předchozí verzi je 20× silnější a bez problému dokáže řezat i ocel.Diamanty se velm i často používají pro řezání a vrtání. Velmi rozšířené jsou diamantové řezací kotouče. Diamantové vrtáky již delší dobu využívají těžaři ropy a plynu. Malé části diamantů se používají i v rámci nejnovějších bezpečnostních systémů vyvinutých proti padělání.

Diamanty pomáhají i ve zdravotnictví. Zdokonalily senzory v biomedicíně a dokážou efektivněji detekovat a léčit rakovinu. Nanočástice diamantů jsou totiž schopny transportovat chemoterapii přímo do vybraných buněk.

Diamant: výjimečné vlastnosti i krása

Diamant je nejtvrdší přírodní minerál, který lze na naší planetě najít. Jde o krystalickou formu uhlíku C. Analytici portálu Statista.com odhadují, že v roce 2015 bylo celosvětově vytěženo celkem 127 milionů karátů (25,4 tuny) přírodních diamantů. Aby byl nalezen jeden karát (0,2 gramu) diamantu, uvádí se, že je třeba průměrně vytěžit 250 tun zeminy.

Pro hodnocení kvality diamantů se ve šperkařském průmyslu používají kritéria známá jako 4C: carat (váha), clarity (čistota), colour (barva), cut (brus). „Přírodní diamanty se nejvíce vyskytují v bílé barvě, často s mírnou příměsí žluté. Existují ale i sytě žluté, modré, růžové, zelené a černé diamanty. Samotný nalezený diamant není nijak atraktivní, spíše se podobá nevzhlednému úlomku skla. Při jeho nálezu by jen málokdo řekl, že se jedná o drahokam," uvádí klenotnictví ALO diamonds.

Související

Diamanty

EU představila nové protiruské sankce. Týkají se diamantů

Evropská unie v pondělí schválila další, v pořadí již dvanáctý balík protiruských sankcí. Členské země jím chtějí postihnout zisky plynoucí z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU. Česko zároveň prosadilo delší výjimku na dovoz ruské oceli až do roku 2028. 

Více souvisejících

Diamanty

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy