Jak spočítat ekonomické dopady katastrof? Firma vytvořila hurikánový model

New York - V souvislosti s hurikánem Harvey a následnými povodněmi se logicky objevila čísla, která udávala výši škod. Jak se vlastně dá spočítat spoušť napáchaná povodněmi či bouří. Je to velmi obtížné, píše server theatlantic.com.

Déšť způsobený bouří v Texasu ještě neustal a již se objevily první odhady o tom, kolik miliard dolarů škod bouře způsobí. Počáteční odhady pojišťovacích firem, jako Hannover Re, uváděly číslo tři miliard USD (65,8 miliardy Kč). JP Morgan ve zprávě klientům odhadl, že pojišťovací průmysl přijde kvůli hurikánu o deset až 20 miliard dolarů. Konzultační firma Enki Holdings v pondělí odpoledne uvedla, že škody dosáhnout 30 miliard USD.

Exitují dva různé typy škod způsobených přírodními katastrofami - přímé škody, které jsou způsobeny poškozením fyzických struktur, jako budov a majetku uvnitř, a nepřímé škody, které jsou způsobené tím, že lidé přicházejí o příjmy a práci. Přímé i nepřímé škody se nejlépe počítají měsíce a roky po bouři, protože lidé požadují pojistné plnění a pokud nejsou pojištěni, vědí kolik peněz utratili za obnovu.

Desítky firem se však snaží odhadnout škody dříve, protože pro pojišťovny je užitečné znát potenciální náklady a protože vládní úředníci mohou nabídnout místním pomoc. Každá firma, která odhaduje škody z katastrof, má jinou metodu výpočtu.

Enki například má počítačovou simulaci, která využívá zákonů fyziky, aby odhadla, co přírodní síly, jako vítr, vlny a povodně, udělají s majetkem, u kterého se předpokládá, že ho zasáhnou. Firma Risk Management Solutions vytvořila hurikánový model, který simuluje desítky tisíc potenciálních hurikánů. Za pomoci rychlosti větru dokáže vypočítat, jaké procento domů může být bouří poškozeno. K určení výše škody pak použije informace pojišťoven o hodnotě majetku.

Tyto modely jsou docela přesné, pokud zaznamenávají škody způsobené silnými větry a bouřemi. Ale Harvey není typický hurikán. Spíše než aby jen narazil na pobřeží a postupoval podél, prolétl do vnitrozemí a přetrval zde. Způsobil také obrovské povodně v Houstonu a okolí. Experimentální záplavové modely ukazují, že dopad Harveyho je čtyřikrát až pětkrát větší než u běžného hurikánu. "Pokud by Harvey byl normální hurikán kategorie tři nebo čtyři, škody by byly kolem čtyř miliard dolarů," uvedl Chuck Watson z Enki Research. Problém podle něj je, že Harvey se přesunul do vnitrozemí a proměnil se v obrovskou, deštivou tropickou bouři.

Ekonomové se nyní snaží vypočítat povodňové škody

To je však mnohem obtížnější vymodelovat, než škody způsobené větrem, protože povodně jsou více závislé na dalších okolnostech a i malé faktory mohou povodně výrazně zhoršit.

V minulosti jsou dvě bouře, které je možné porovnat s Harveym při kalkulaci škod - hurikán Ike a tropická bouře Allison. Ike v roce 2008 podle Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) způsobil škody za 30 miliard USD, což by dnes činilo 38,4 miliardy USD. Bouře Allison pak v roce 2001 způsobila v Texasu a Louisianě škody 8,5 miliardy USD, tedy v přepočtu na nynější stav 11,9 miliardy USD.

Skutečnost, že Houston je čtvrtým největším městem USA, také zvyšuje výši škod, protože bouři stojí v cestě více lidí a majetku. Loni mělo město 2,3 miliony obyvatel, o 18 procent více než v roce 2000.

Prognostici také objevili, že každá nová bouře může způsobit náklady, které v minulosti nebyly problémem. Například hurikán Sandy způsobil dodatečné škody v řádu desítek milionů dolarů kvůli zničení vybavení jako serverů a finančních dokumentů uložených v suterénech některých poškozených budov. Náklady na věci jako dopravní značky a zábradlí se také často zvyšují mnohem rychleji než se očekávalo. Watson odhadl, že náklady na výměnu dopravních značek a opravu škod na silnicích po hurikánu Katrina dosáhly 800 milionů USD.

Jediným světlým bodem by mohlo být, že nepřímé škody způsobené Harveym by nemusely být tak špatné. Studie z roku 2014, která sledovala dlouhodobý dopad na oběti hurikánu Katrina, ukázala, že Katrina vyhnala mnoho lidí z jejich domovů, ale nepoškodila jejich dlouhodobou ekonomickou perspektivu.

Související

Více souvisejících

hurikán Harvey (srpen 2017) povodně v USA pojišťovny katastrofy Bouře Ekonomika Hurikán

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy