Trump si došlápne na farmaceutické firmy. Z toho bude zřejmě pořádný povyk

Washington - Americký prezident Donald Trump znovu obvinil zahraniční vlády, že regulací cen léků prodražují léky Američanům. Z cen léčiv hodlá učinit prioritu obchodních vyjednávání, uvedl v pátek.

Trump slíbil, že se zasadí o nižší ceny léků, jejichž růst budí obavy běžných Američanů, již během volební kampaně. Jejich výrobce dokonce kvůli vysokým cenám léků na předpis obviňoval z vraždění. Zdravotní péče bude podle prezidenta prioritou Washingtonu před nadcházejícími listopadovými kongresovými volbami.

Na domácí půdě se úřady podle Trumpa zaměří na "zprostředkovatele" ve farmaceutickém průmyslu, kteří "velmi, velmi zbohatli". Podle agentury Reuters měl na mysli na příklad pracovníky zdravotních pojišťoven.

Trump rovněž zopakoval svou tezi, že za vysokými cenami léků v USA stojí také zahraniční vlády. Protože je ve svých zemích regulují, nerozumně je podle amerického prezidenta zlevňují. "Enormní náklady na výzkum a vývoj " pak podle Trumpa subvencují Američané. "To je nepřijatelné," řekl.

Podle odborníků je nicméně úvaha, že vyšší ceny v jiných zemích zlevní léky pro Američany, nepravdivá. "Pouze to zvýší zisky farmaceutických firem," řekl BBC Paul Ginsburg, který přednáší o zdravotnictví na Univerzitě Jižní Karolíny v USA.

Samotné výrobce léků prezidentův projev potěšil, jejich akcie po něm vzrostly. "Myslím, že v zasedačkách farmaceutických firem dnes večer bouchá velmi drahé šampaňské," řekl agentuře Reuters demokratický kongresman Elijah Cummings.

Trump totiž neoznámil konkrétní opatření, která by je měla přimět ceny snížit. Obavy z možné regulace, tedy myšlenky, kterou se Trump zabýval ještě během volební kampaně, tak opadly. Vysocí úředníci načrtli pouze umírněnější politické návrhy na podporu levnějších léků, například posílení konkurence mezi jednotlivými firmami.

Ve Spojených státech se podle studie listu americké lékové asociace Journal of the American Medical Association v roce 2016 vynaložilo na léky na hlavu 1443 dolarů (zhruba 30.800 Kč), v ostatních deseti rozvinutých zemích včetně Británie, Austrálie, Kanady nebo Japonska to bylo jen něco mezi 466 až 939 dolary na hlavu. Také celkové náklady na zdravotnictví jsou v USA téměř dvakrát vyšší než v ostatních vyspělých zemích.

Související

Více souvisejících

Donald Trump léky USA (Spojené státy americké) farmaceutické firmy Ekonomika

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 43 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 51 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy