Elektrokoloběžky? Nový vetřelec ve městech, zranění lidé podávají žaloby

Devět lidí zraněných v USA elektrickými koloběžkami podalo v Los Angeles hromadnou žalobu na jejich provozovatele, společnosti Lime a Bird Rides. Viní je z hrubé nedbalosti. Tvrdí mimo jiné, že firmy věděly, že stroje jsou nebezpečné, napsala dnes agentura Bloomberg. Společnost Lime pronajímá svá vozítka mimo jiné i v Praze.

Elektrické koloběžky se ve Spojených státech rozmohly v září a od té doby způsobily podle Bloombergu zranění stovky chodců i jezdců. V Dallasu, Clevelandu a Washingtonu zemřeli při jízdě na elektrické koloběžce tři lidé.

Žádné oficiální statistiky zranění souvisejících s používáním hojně rozšířených strojů ale neexistují, uvádí Bloomberg. Firmy Lime a Bird Rides ale mají podle něj přesný přehled o tom, kolik jízd jejich koloběžky uskutečnily. Je jich dohromady přes 20 milionů a toto číslo neustále roste.

Sdílené elektrické koloběžky, které si lidé mohou za poplatek pronajmout a pak kdekoli odstavit, se rozšířily do více než 100 měst ve světě v rámci úsilí o ekologičtější způsob dopravy. Stroje, často jezdící živelně i po chodnících, ale budí také kritiku kvůli své údajné nebezpečnosti. Americká města San Francisco a Santa Monica je dokonce dočasně zakázala. Někteří frustrovaní místní obyvatelé podle Bloombergu "házeli elektrické koloběžky do oceánu, pohřbívali je v písku nebo zapalovali".

Společnosti Lime a Bird Rides podle právničky skupiny "postavily zisk nad bezpečnost". Advokátní kancelář, která zmíněných devět lidí zastupuje, už podle ní kontaktovalo dalších 75 osob, které elektrické koloběžky zranily. Je mezi nimi i muž, který utrpěl zranění mozku.

Mluvčí společnosti Bird Rides v prohlášení uvedl, že právníci specializovaní na hromadné žaloby by se raději měli zaměřit na auta, která každý rok v USA způsobí smrt 40.000 lidí. Firma Lime nechtěla žalobu komentovat. Šéf jejího komunikačního oddělení nicméně při jiné příležitosti uvedl, že společnost vybavila své stroje novými bezpečnostními prvky. Mají například širší pneumatiky nebo brzdu na zadním kole.

Elektrické koloběžky budí kontroverze i například ve Francii. Tamní vláda nedávno uvedla, že zakáže jejich provoz na chodnících. I v české metropoli provází tuto službu kritika kvůli jízdě uživatelů po chodnících, i když se to podle českých zákonů nesmí.

Související

Belgie, Brusel

Překáží a ohrožují bezpečnost. Brusel přitvrdí proti elektrokoloběžkám

Belgická metropole je dalším evropským velkoměstem, jehož politici se rozhodli výrazně zasáhnout do provozu nejrychleji se rozšiřujícího dopravního prostředku, elektrokoloběžek. Co nejdříve chtějí jejich počet omezit o třetinu, striktně stanovit parkovací místa a vymáhat vysoké pokuty od provozovatelů za jejich ledabylé odkládání na chodnících. O úplném zákazu chystaném v Paříži však Brusel kvůli jejich přínosu pro ekologickou dopravu i ekonomiku neuvažuje.

Více souvisejících

elektrické koloběžky Lime (elektrokoloběžky) USA (Spojené státy americké) Los Angeles

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy