Je marihuana lék, nebo neřest? S touto otázkou bojují americké sociálně zodpovědné investiční fondy spolu s tím, jak stále více států schvaluje rekreační užívání konopí, což konopný průmyslu přibližuje spíše k "hříšným" akciím. Mezi ty spadají třeba výrobci alkoholu a tabákové firmy, kterým se eticky zaměření investoři vyhýbají. Společensky zodpovědný investiční průmysl má v USA hodnotu kolem osmi bilionů USD (183 bilionů Kč).
Rekreační užívání marihuany pro osoby starší 21 let již povolilo deset států USA a federální distrikt hlavního města. Legalizaci také navrhli zákonodárci státu New Jersey, uvedla agentura Reuters.
Žádná americká veřejně obchodovaná společnost zatím přímo marihuanu neprodává. S akciemi kanadských producentů marihuany, jako je Tilray a Canopy Growth, se však obchoduje na burze v USA. V polovině října Kanada legalizovala konopí pro rekreační účely, což nutí manažery fondů a jejich klienty k přijetí rozhodnutí, zda nemají problémy s investováním do marihuany, pokud není pro léčebné účely. Marihuana se používá pro léčbu řady potíží, od epilepsie až po migrény.
"Kolem konopí je řada smíšených pocitů, zatímco u tabáku je převážně shoda, že není v žádném případě bezpečný," říká Jennifer Sirekloveová, šéfka oddělení pro zodpovědné investice ve firmě Parametric Portfolio Associates, která má ve správě majetek za 220 miliard USD. U věřících investorů, včetně některých křesťanských vysokoškolských nadací, je větší pravděpodobnost, že se konopí zcela vyhnou. Další sociálně zaměření klienti se zřejmě vyhnout firmám, které pěstují marihuanu, ale budou tolerovat společnosti, které ji prodávají v rámci svého širšího podnikání, domnívá se Sirekloveová.
Otázka konopí upozorňuje na širokou škálu investičních filozofií v rychle rostoucím sektoru sociálně zodpovědného investovaní. Zatímco téměř všichni investoři v tomto odvětví se vyhýbají sektorům, které by mohly mít negativní dopad na společnost, jako jsou zbraně, hazard, pornografie a tabák, někteří investují do firem, které prodávají alkohol, pokud je pouze částí jejich celkového podnikání.
Dvěma největšími sociálně zodpovědnými fondy jsou Parnassus Investments a Calvert Funds. Ani jedna z nich v současnosti nemá investice v konopných firmách.
Investoři, kteří hledají sociálně zodpovědné investice, se při hodnocení podniků zaměřují na kritéria souhrnně označovaná zkratkou ESG. Firmy jako je tvůrce indexů MSCI, který vytváří prověřené seznamy společností plnících tato kritéria, uvádějí, že zatím zahrnují producenty konopí na svůj širší seznam podniků splňujících ESG. To by se však mohlo změnit, pokud velké tabákové firmy, jako je Altria Group nebo Philip Morris International, koupí některou z těchto firem, například Tilray, nebo samy vstoupí na trh s marihuanou.
I pohled institucionálních investorů je různý. "Někteří klienti mají nulovou toleranci ke konopí bez ohledu na jeho použití, jiní berou v úvahu rozdíly a pouze se chtějí vyhnout firmám, které se zaměřují na trh s rekreačním užitím," uvedl viceprezident MSCI ESG Research Joseph Williams.
Zatímco sociálně zodpovědní investoři se zaměřují na otázku sociálního dopadu marihuany, manažer fondu Mutual Vice Fund Jordan Waldrep na tento sektor sází. Jeho fond záměrně investuje do podniků, kterým se sociálně zodpovědné fondy vyhýbají. Z konopných firem se soustředí hlavně na takové jako je Canopy Growth, které začaly zřizovat vlastní značky, a ne jenom na ty, které jsou čistými pěstiteli. "Rekreační trh bude o značkách. Příležitost k růstu je zkrátka až příliš vysoká," uvádí Waldrep.
Související
Německo částečně legalizovalo marihuanu. V Berlíně se slavilo
V Česku začal platit zákaz držení a prodeje produktů s HHC, HHC-O a THCP
Marihuana , Drogy , Ekonomika , Akcie , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák