Trump se opět navezl do centrální banky Fed, ministrovi financí naopak věří

Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval tamní centrální banku (Fed) za zvyšování úrokových sazeb, naopak ministrovi financí Stevenu Mnuchinovi v době obav o stav ekonomiky a propadů na akciových trzích vyjádřil podporu. V Oválné pracovně Bílého domu novinářům také řekl, že americké podniky jsou "nejlepší na světě" a že představují "skvělou" nákupní příležitost.

"Ano, mám," odpověděl Trump na dotaz, zda ministrovi financí Mnuchinovi věří. "Je to velmi talentovaný, velmi chytrý člověk," dodal. Trump se takto o ministrovi financí vyjádřil den poté, co Mnuchin hovořil o propadu cen akcií s americkými regulátory.

Agentura Reuters ale v této souvislosti poznamenala, že ministrova snaha situaci na akciových trzích uklidnit se minula účinkem. Všechny tři hlavní akciové indexy v USA totiž v pondělí obnovily prudký pokles a odepsaly přes dvě procenta. Letošní prosinec tak je pro americké akcie zatím nejhorším prosincem od roku 1931, tedy od velké hospodářské krize.

Index S&P 500 už od maxima, na němž se ocitl v září, ztrácí skoro 20 procent. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztrácí ještě více, a vstoupil tedy do takzvaného medvědího trhu. Tak se nazývá situace, kdy ceny akcií dlouhodobě klesají a z maxima odepsaly 20 procent.

Už v neděli Mnuchin hovořil s řediteli šesti největších amerických bank, kteří mu potvrdili, že jejich banky mají dostatečnou peněžní likviditu, aby mohly dál poskytovat úvěry. Trhy podle šéfů bank navzdory propadům na burzách fungují tak, jak mají. Investoři se ale domnívají, že ministrovo rozhodnutí svolat prezidentskou pracovní skupinu k finančním trhům mohlo situaci na trzích spíš zhoršit.

Trump není spokojen s tím, jak rychle Fed zvyšuje úrokové sazby. Nynější propad cen akcií je ale podle něj pro investory příležitostí. "V naše podniky mám velkou důvěru. Máme ty nejlepší firmy na světě, které si vedou opravdu skvěle. Mají rekordní čísla, takže si myslím, že je to obrovská příležitost k nákupu," řekl Trump.

Americké akcie klesají už několik týdnů, v posledních dnech ale rychlost propadu eskaluje. Podle analytiků je to reakce na slábnoucí růst ekonomiky, Trump je ale přesvědčen, že na vině je Fed a jeho zvyšování úrokových sazeb. Několikrát otevřeně kritizoval šéfa Fedu Jeroma Powella, kterého ale sám do funkce vybral.

"Oni zvyšují sazby příliš rychle, protože si myslí, že ekonomika je na tom velmi dobře. Já si ale myslím, že jim to už brzy dojde," řekl Trump. V médiích se dokonce objevily zprávy, podle nichž Trump zvažoval, že Powella odvolá.

.@business reports that @realDonaldTrump is privately threatening to fire #Fed chairman Jay Powell. To be clear: the only thing arguably more impeachable than firing the special counsel would be trying to fire the Fed chair. Likely: Market collapse; US humiliated; investors flee.

— Howard Fineman (@howardfineman) 23. prosince 2018

Ministr Mnuchin ale řekl, že Trump nic takového v plánu nemá a že si myslí, že ani takovou pravomoc nemá. Ani odborníci nejsou zajedno v tom, zda prezident může z titulu své funkce šéfa Fedu odvolat.

Kritika centrální banky ze strany politiků je v USA velmi citlivé téma. Centrální banka je ze zákona nezávislá a jakákoliv kritika může být vnímána jako snaha tuto nezávislost omezit. Trumpovi předchůdci ve funkci se kritice Fedu snažili vyvarovat.

Základní úroková sazba v USA je nyní v pásmu 2,25 až 2,50 procenta, kam ji Fed zvýšil minulý týden. Letos centrální banka zvýšila úroky čtyřikrát a další zvyšování chystá v příštím roce. Někteří guvernéři ale připouštějí, že mohou své stanovisko přehodnotit, pokud se vývoj americké ekonomiky odchýlí od předpokládané trajektorie. Například Evropská centrální banka (ECB) drží základní úrok na nule, kde jej chce ponechat minimálně do léta příštího roku. Naopak Česká národní banka (ČNB) sazby podobně jako Fed již zvyšuje, hlavní sazbu má na 1,75 procenta.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Fed (Americká centrální banka) Jerome Powell (Fed) Steven Mnuchin Ekonomika USA (Spojené státy americké) Prezident USA

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 59 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy