Pozastavení Boeingu 737 MAX: Převezme konkurenční Airbus otěže na trhu s letadly?

Zákaz Boeingu 737 MAX v evropském vzdušném prostoru není pro americkou firmu Boeing nic pozitivního. Akcie začaly klesat již po pádu letadla Ethiopian Airlines. Následný zákaz Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) propad ještě prohloubil. Zásadní však může mít událost na rivalitu s největším evropským výrobcem letadel Airbusem.

Ve výrobě velkých dopravních letadel takřka neexistují žádní jiní velcí hráči než Boeing a Airbus. Rivalita obou výrobců je téma samo pro sebe, kterému se věnuje řada komentátorů a analytiků.

Obě společnosti soupeří zejména ve dvou ukazatelích, jenž se sumarizují každý rok. Jedním z nich je počet objednávek nových letadel (v něm v poslední "pětiletce" dominuje Airbus). Druhým zásadním ukazatelem jsou reálně dodaná letadla (v něm pro změnu dlouhodobě vládne Boeing).

Podíváme-li se na souhrn litého boje za rok 2018, šlo o rok do jisté míry přelomový. Od roku 2012 poprvé Boeing vyhrál v obou sledovaných kategoriích a předběhl těsně Airbus i v počtu objednaných letadel. Airbus celkového vítězství dosáhl naposledy v roce 2011.

Čísla za minulý rok jsou pozitivní pro obě společnosti. Zisky největšího amerického exportéra Boeingu činily 60 miliard dolarů (cca 1, 3 biliónů korun), ale i tržby Airbusu v hodnotě 54 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) jsou rekordní. Americká společnost dlouhodobě dodává více širokotrupých letadel.

Do budoucna však tento trumf již nemusí platit. Trendy totiž ukazují, že čím dál více se létá v úzkotrupých letadlech, které si letecké společnosti objednávají čím dál častěji.

Právě v tomto bodě spočívá největší otazník. Problematický Boeing 737 MAX je vlajkovou lodí rostoucího trhu s úzkotrupými letouny. Jenže budou letecké společnosti stát o letoun, s kterým nemůžou létat?

Například český dopravce Smartwings pozastavil provoz svých Boeingů 737 MAX. Ve flotile jich má aktuálně 7, ovšem do roku 2023 má objednáno 39 kusů. Vyplatí se objednávat letadla, která nemůžou do vzduchu? Snad jen v případě, že společnosti budou požadovat náhradu škody. Například Norwegian Airlines se Boeingu již ozvala s požadavkem na náhradu škody.

Související

Letadla, ilustrační foto

EU podle médií plánuje ekologické hodnocení letadel a letů

Evropská unie plánuje vytvořit nový systém hodnocení letů a letadel podle jejich uhlíkové stopy. Letadla i lety by tak měly mít svou ekoznačku podobnou té, jakou mají třeba televizory nebo pračky. Informuje o tom německý týdeník Welt am Sonntag. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) podle informací týdeníku vypsala výběrové řízení na vypracování klasifikačního systému.
Boeing 737 MAX 8 SmartWings

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Úřad to oznámil ve své tiskové zprávě. Stejný krok dnes později ohlásil také britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Provoz modelu byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Jeho obnovení už v listopadu schválili regulátoři ve Spojených státech.

Více souvisejících

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) Boeing 737 MAX airbus boeing zřícení letadla Ethiopian Airlines (10.3.2019)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy