ExxonMobil žaluje kubánské firmy, kvůli vyvlastnění majetku v 60. letech

Americký ropný koncern ExxonMobil zažaloval u soudu v USA kubánskou státní společnost Cuba-Petróleo (Cupet) a kubánskou korporaci Cimex kvůli tomu, že kubánská vláda v 60. letech vyvlastnila majetek firmy Standard Oil, předchůdkyně Exxonu. Podání žaloby podle agentury Reuters umožnil americký prezident Donald Trump, který na rozdíl od svých předchůdců v nejvyšším úřadu přestal blokovat část amerického zákona z roku 1996.

ExxonMobil požaduje u amerického federálního soudu po dvou kubánských společnostech 280 milionů dolarů (6,4 miliardy Kč) za zabavenou rafinerii, benzinové stanice a další majetek, který znárodnila dřívější kubánská komunistická vláda Fidela Castra.

Podání žaloby na zahraniční firmy kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech kubánským režimem umožňuje americkým občanům od letošního 2. května takzvaný Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996.

Předchozí američtí prezidenti příslušný oddíl tohoto zákona dosud každý půlrok zablokovali kvůli kritice řady zemí a také kvůli obavám, že by spustili v USA vlnu žalob, a zahltili tak americké soudy.

Trumpův postup kritizovala letos Evropská unie, Kanada i další země, které tvrdí, že takové žaloby jsou v rozporu s mezinárodním právem. Chtějí si proto stěžovat i u Světové obchodní organizace (WTO).

ExxonMobil je první velkou firmou, která možnosti využila a žalobu podala už ve čtvrtek.

Už ve čtvrtek ale také podle agentury Reuters podali žalobu dva Američané kubánského původu, kteří požadují odškodnění po firmě Carnival Cruise Lines za to, že majetek zkonfiskovaný před lety kubánskou vládou využívá. Tato americko-britská firma sídlící na Floridě používá pro osobní námořní přepravu mimo jiné přístav v Havaně. Žalobu na ni podal u soudu v Miami Američan Mickael Behn, jehož kubánskému dědečkovi Castrova vláda zabavila v roce 1960 firmu Havana Docks Company.

Právník firmy Carnival George Fowler ale tvrdí, že taková žaloba nemá šanci uspět. Podle něj Helmsův-Burtonův zákon chrání před nároky na odškodnění komerční aktivity na Kubě, pro něž mají firmy povolení od amerických úřadů. A společnost Carnival má povolení od amerického ministerstva financí.

"Nebylo záměrem Helmsova-Burtonova zákona postihovat americké firmy s legálním podnikáním na Kubě," řekl tento týden americkému deníku The New York Times právník Fowler, který se na zákoně z roku 1996 podílel.

Související

ExxonMobil, ilustrační foto

ExxonMobil žaluje EU, chce zarazit daň z mimořádných zisků. Tu chystá i Česko. Fialova vláda může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů

Největší západní petrochemická společnost, americký ExxonMobil, podle dnešní zprávy Financial Times žaluje Evropskou unii. Chce zarazit daň z mimořádných zisků právě na petrochemické podniky, s níž Brusel letos přišel. Mimořádně zdanit petrochemické podniky, v prvé řadě Unipetrol, se s odkazem právě na bruselský krok chystá od příštího roku také česká vláda. Komentuje ekonom Kovanda.
ExxonMobil, ilustrační foto

Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě až 20 miliard dolarů

Americký ropný a plynárenský gigant Exxon Mobil odepíše majetek v hodnotě 17 až 20 miliard dolarů (373 až 439 miliard Kč) a přikročí k výraznému snížení investičních výdajů. Oznámila to firma, která se nyní potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 na poptávku a ceny.

Více souvisejících

Exxon Mobil Kuba USA (Spojené státy americké) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy