Praha - Přes dramatické poklesy drahých kovů by jejich cena měla v druhé polovině roku opět růst, zatímco ceny průmyslových kovů jsou na sestupu a to zejména díky ohlášenému hospodářskému zpomalení Číny. Komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen tvrdí, že potenciálně bude zajímavá také kukuřice.
Několik dramatických poklesů během posledních šesti měsíců utlumilo předchozí nadšení z drahých kovů, především ze zlata. Na začátku druhého čtvrtletí jsou investoři stále konfrontování s lepší ekonomickou situací v USA. To posouvá pozornost od rizika na růst a výsledkem byl růst výnosů dluhopisů a náchylnost aktiv nenesoucích úrok, jako jsou například drahé kovy.
"I nadále jsme ve výhledu býka a čekáme, že cena bude v následujících měsících růst, protože další akce FEDu nelze vyloučit. Několik centrálních bank nadále akumuluje zlato jako nástroj diverzifikace. Předchozí poklesy se setkaly se silnou fyzickou poptávkou, což je trend, který podle nás bude pokračovat. Taktičtí investoři jako hedžové fondy snížily expozici a otevřely si tak prostor pro nákupy," poznamenal Hansen.
V prvním kvartále dosáhla cena zlata téměř 1800 dolarů. "Čekáme, že během druhého čtvrtletí bude konsolidovat, přičemž pozornost zůstane upřená na americká ekonomická data a FED. Pro investory bude druhé čtvrtletí výzvou, ale věříme, že zlato je připraveno vrátit se zpět na 1800 dolarů a koncem letošního roku ještě výše. Růstový scénář může znamenat pro platinu lepší výkon v porovnání se zlatem, protože její cena se poprvé po šesti měsících vrátila zpět nad cenu zlata," odhaduje vývoj Hansen s tím, že stříbro zůstává proti zlatu volatilnějším bratříčkem a v porovnání se zlatem může představovat také výzvu, zejména díky svému průmyslovému využití.
Po silném růstu během prvního čtvrtletí dopadlo na průmyslové kovy zpomalení čínské ekonomiky. Silné domácí zásoby komodit využívaných ve stavebnictví, jako je měď a ocel, vytvořily obavy ohledně míry zpomalení. Čína představuje více než 40 procent světové spotřeby komodit a více než 50 procent z růstu světové spotřeby hlavních průmyslových kovů, takže tato země bude krátkodobě určovat vývoj.
"Poptávku po mědi očekáváme slabou, ale problémy na straně nabídky mohou cenu ochránit před dalším poklesem. Produkce z několika hlavních zemí zklamala z mnoha důvodů, například kvůli sporům se zaměstnanci, nepříznivému počasí, technickým problémům a poklesu kvality rudy. Některé hlavní doly dosáhly hranice kapacity. Očekáváme, že se vysoce kvalitní měď bude obchodovat mezi 3,6 a 4,0 USD za libru," doplnil Hansen.
Nízké zásoby sójových bobů v suchem postižené Brazílii a Argentině odstartovaly zvýšenou exportní poptávku po bobech z USA, což vedlo k růstu cen. "V důsledku toho cena sójových bobů překonala v uplynulém kvartále kukuřici (a další vysoce proteinové sklizně) o více než deset procent. To by mohlo vést k tomu, že někteří farmáři by mohli místo kukuřice zasít sójové boby, aby více vydělali. To s sebou nese riziko menších než očekávaných zásob kukuřice na letošní zimu a podporu ceny kukuřice. To platí minimálně do doby, dokud se nedozvíme, jaký poměr nakonec osevní plochy dosáhnou. Cena nové úrody sójových bobů pravděpodobně zůstane ve stejném pásmu jako v roce 2011, tedy mezi 13 až 14,5 dolaru za bušl do doby, než budou známy další skutečnosti," uzavřel odhad komoditní stratég Saxo Bank.
Související
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
Aktuálně se děje
včera
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
včera
MS v hokeji: Česko - Finsko 1:4. Národní tým se loučí ve čtvrtfinále, na favorita nestačil
včera
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
včera
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
včera
Jsou vztahy USA a Íránu definitivně rozbité, nebo je ještě naděje na mír?
včera
Stát lidem nabídne bezúročné úvěry. Na rekonstrukci domu až dva miliony, na byt ani ne polovinu
včera
Diplomacie nedokáže Rusko zastavit, Ukrajina ho proto musí brzdit údery, řekl Zelenskyj
včera
Kallasová: Dynamika války se obrací ve prospěch Ukrajiny, Rusko se ocitá v defenzivě
včera
Právník zabil miliardáře stojícího za slavným seriálem Netflixu. Byl popraven
včera
Zemřel Jan Hraběta, člen legendárních Cimrmanů
včera
Trump podal žalobu proti WSJ. Chce 10 miliard dolarů
včera
Turecko šikanuje Kypr. Organizátor COP31 zablokoval zemi šéfující Radě EU
včera
Na Ukrajině bylo zabito půl milionu ruských vojáků, tvrdí britská rozvědka
včera
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
včera
Dopadla jako Rakušan. Urbanovou zatím nezvolili do vedení Sněmovny
včera
Američané znovu útočili v Íránu. Možná to budeme muset dokončit, připustil Trump
včera
Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky
27. května 2026 21:18
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
27. května 2026 20:00
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
Evropští bezpečnostní úředníci vyjadřují stále větší znepokojení nad tím, že by Ruská federace mohla v dohledné době rozšířit válečný konflikt i mimo území Ukrajiny. Podle zpravodajských informací má Moskva v úmyslu vyvolat novou vlnu eskalace, která by jí posloužila jako záminka pro vyhlášení další mobilizace vojsk a zároveň by vytvořila masivní tlak na Severoatlantickou alianci. Tyto obavy narůstají v kontextu probíhajícího jaderného cvičení v Bělorusku, stupňujících se hrozeb vůči pobaltským státům a obrovských lidských ztrát, které ruská armáda na bojišti denně zaznamenává, uvedl Wall Street Journal.
Zdroj: Libor Novák