Zlatá hysterie: kdo má pravdu?

Praha - Pád, krach, konec bubliny. Ceny zlata klesly a analytici bijí na poplach. Jenže je to skutečnost nebo jen mediální iluze? Souboj fyzického a „papírového“ zlata pokračuje.

Zlato v minulém týdnu oslabilo na úroveň července roku 2011. To znamená, že během dvou dnů proběhl pokles o cca 22%. Jedna skupina analytiků mluví o splasknutí velké bubliny. Příznivci konspiračních teorií raději hovoří o umělém oslabení kvůli obchodu za gigantické provize. Z pohledu reálné ekonomiky nejsou totiž důvody pro pokles hodnoty zlata, stejně jako nejsou důvody pro dvouletý růst akciových a dluhopisových trhů. Proto se i my kloníme spíše na stranu, těch, kteří hovoří o obří spekulaci.

Kdo na této situaci skutečně vydělá, ukáže až čas. Již teď si ale můžeme objasnit, co motivuje investory k nákupu fyzického zlata v době, kdy jeho cena klesá.

1) Cena zlata v dlouhodobém horizontu poroste

Aktuální vývoj na burze je zajímavý pouze pro spekulanty a analytiky, resp. Pro ty, kteří obchodují s papírovým zlatem na burze. Velcí obchodníci s fyzickým investičním zlatem v podstatě kopírují cenu zlata na burze a kvartální výhled není vzhledem k charakteru obchodu (nákup a prodej na denní bázi) příliš důležitý. Pokles ceny znamená pouze levnější nákup. Na druhou stranu soukromí investoři fyzické zlato většinou drží po delší období, optimální horizont je mezi pěti a deseti lety.

2) Kvantitativní uvolňování přináší obavy

Na jedné straně stojí hmotné aktivum (zlato), na straně druhé pak ničím nekryté měny jako je americký dolar, euro nebo japonský jen. Centrální banky znehodnocují své měny kvantitativním uvolňováním (tištěním nových peněz ve velkém objemu). Aby hospodářství neničila inflace, jsou tyto peníze používány na nákup dluhopisů a akcií. Toto však nelze uplatňovat do nekonečna.

3) Nepoměř devizových rezerv

Klíčem k pochopení, proč si zlato v delším časovém horizontu uchová svou hodnotu a vůči západním měnám poroste, je nepoměr v devizových rezervách velkých států. Velké státy v loňském roce nakoupily rekordní množství zlata: přesněji 576 tun. Zásoby všech států světa dosáhly téměř 29.000 tun. Prvních deset států s nejvyššími zásobami vlastní 2/3 množství zlata umístěného ve všech centrálních bankách světa. Obrovský nepoměr je ale v proporci mezi zásobami zlata a jejich poměrem k rezervám drženým ve světových měnách. Zatímco západní státy mají ve zlatě přes 70% svých devizových rezerv, u rozvíjejících se států jako Rusko nebo Indie to je již jen přibližně 10%. Čína pak vlastní pouhých 1,5%, a to i vzhledem ke svým obřím devizovým rezervám.

4) Obavy z čínských nákupů

I kdyby Čína skoupila všechno zlato soukromých investorů a ještě dokoupila rezervy od USA, Německa, Itálie a Francie, dosáhla by poměru k devizovým rezervám jen okolo 70 procent! A proč by Čína měla zlato nakupovat? Znáte hospodáře, který by si nechal aktivum, které někdo další uměle znehodnocuje?

A co udělá cena zlata, když se Čína rozhodne přikoupit byť jen jediné procento do rezerv (to znamená 770 tun).

Související

Bitcoin Komentář

Zlato nebo Bitcoin pod stromeček? Pro a proti investice jako vánočního dárku

Zdání klame, říká se, jenže právě nyní, jen pár dní před rozdáváním dárků u vánočního stromečku, to platí o to víc. Trápíte se možná tíživou otázkou, co byste zrovna měli pořídit jako vánoční dárek. Určitě chcete, aby to nebylo nic všedního a „měkkého“, ale ani příliš drahého. Když se člověk podívá třeba na řadu grafů vývoje investičních nástrojů, možná taky přijde nápad: Investice jako dárek. Stojí za to třeba koupit si pod stromeček nějaký ten Bitcoin nebo zlato a čekat pár měsíců na to, až se vše zhodnotí?

Více souvisejících

Zlato

Aktuálně se děje

před 19 minutami

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy