Praha - Máte přebytečných několik set tisíc korun a přemýšlíte, jak si rozšířit kulinářské obzory? Co byste si měli dopřát, abyste okusili skutečně světovou špičku? Přinášíme přehled deseti nejdražších jídel světa, na která si obyčejní smrtelníci můžou pouze dělat chutě.
Houby Matsutake – 43 tisíc korun za kilogram
Čirůvka větší (tedy Tricholoma matsutake) je jednou z nejdražších hub kvůli svému vzácnému výskytu. I když historicky bývala prakticky synonymem pro podzim v Japonsku, v posledních letech se po Ostrovech vycházejícího slunce rozšířili brouci, kteří zabíjejí stromy, pod nimiž tyto houby rostou. „Matsutake" tak začaly z přírody mizet. Metody, kdy by se „matsutake" mohly pěstovat na farmách bez potřebných stromů, se teprve vyvíjí, takže úbytek stromů je stále velmi vážným problémem pro tento druh hub. Prodávají se za tisíc dolarů za libru, což v přepočtu znamená 43 tisíc korun za kilogram.
Nejdražší bagel – za 19 500 tisíce korun
Kdo by chtěl ochutnat nejdražší bagel na světě, musí zamířit do newyorského Westin Hotelu, kde mu ho za tisíc dolarů připraví šéfkuchař Frank Tujague. Bagel je naplněný bílým lanýžovým sýrovým krémem a kustovnicí čínskou (goji berry), navíc uvnitř „pátravý" zrak nalezne ryzlinské želé (vyrobené z chutného ryzlinku) a zlaté lístky. Cena této pochoutky je ospravedlňovaná hodnotou bílých lanýžů, které jsou druhou nejdražší pochoutkovou surovinou (za kaviárem) podle hmotnosti. Podzemní houby rostou pouze pod zvláštními dubovými stromy v italské Albě. Jejich vůni, která připomíná feromony, lidé považují za afrodiziakum, což je také důvodem, proč se ke sběru používají speciální psi nebo prasnice.
Zillion dollar Frittata – 19,5 tisíce korun
Snídaně by měla být energeticky nejvydatnějším jídlem dne, jak radí dietologové. Pokud si ji chcete opravdu užít a ještě za ni zaplatit absurdně vysokou cenu (tisíc dolarů), navštivte v New Yorku Le Parker Meridien Hotel. Dostanete „frittatu", v níž najdete směs vajec, humra a přibližně 30 dekagramů (10 uncí) nejlepšího kaviáru z jesetera hvězdnatého. Ten částečně vysvětluje výši ceny, protože v restauraci stojí unce přibližně 65 dolarů (tedy skoro 1300 korun za unci – necelých 45 tisíc korun za kilogram).
Steak z japonské krávy (Wagyu) – 54 600 korun
Zatímco skot Wagyu se chová i mimo Japonsko, odrůdu Kobe najdete pouze na jednom místě – v prefektuře Hyogo. Díky nejtradičnějším chovným metodám ještě stále můžete ochutnat maso z krav, které jsou prý krmené pouze pivem a mohou být masírované jenom lidskýma rukama. To aby se zabezpečila chuť a mramorování masa, jenž nesnese srovnání s žádným jiným. Toto hovězí není úplně pro normální smrtelníky, jak kvůli „nekřesťanské" ceně, tak kvůli tomu, že obsahuje nezdravě vysoké dávky tuku. Pokud byste se chtěli přesto mezi známými pochlubit, že jste toto maso ochutnali, doporučuje se restaurace Craftsteak v New York City, kde se steak servíroval na soukromé oslavě za 2800 dolarů (skoro 55 tisíc korun).
Nejdražší curry – Samundari Khazana– 62 400 korun
Na oslavu DVD vydání filmu Milionář z chatrče bombajská Brassiere prodávala „curry" tác naplněný nejdražšími ingrediencemi, které mohla sehnat. Devonský krab, bílé lanýže a poloviny rajčete naplněné kaviárem - vše samozřejmě servírované se zlatými lístky - jsou pouze předkrmy tohoto okázalého jídla. Skotský humr, rovněž pokrytý zlatými lístky, čtyři ušni (mořští plži), čtvero mušlí a vydlabávaná křepelčí vajíčka plněná dalšími horami kaviáru rozmístěná okolo celého tácu by nasytila i největšího jedlíka.
Pizza Royale 007 od Domenica Crolla – 81,9 tisíce korun
Dvanáctipalcová (30 centimetrová) pizza je hustě obsypaná nejdražšími ingrediencemi, které se na světě vůbec dají sehnat. Najdete na ní například humra nakládaného v koňaku, kaviár nasáklý šampaňským, nakládaná rajčátka, skotského uzeného lososa, zvěřinové medailonky, prosciutto a balsamikový ocet. K tomu navíc je (jak už bývá u drahých jídel v oblibě) ozdobená zlatými 24karátovými třpytkami.
Meloun Densuke – 120 tisíc korun
V zemi, kde jsou melouny vzácné, mohou stát jmění. Proto se stal sedmnáctilibrový (7,7kilogramový) vodní meloun nejdražší zeleninou na světě. Melouny Densuke, což je typ černých melounů rostoucích pouze v severní části japonského ostrova Hokkaido, se většinou věnují kvůli své výjimečnosti zdarma jako dary. Za jednu sklizeň se jich podaří vypěstovat pouze několik desítek. Jsou tvrdší a křehčí než melouny, které zná zbytek světa.
Yubarské melouny – 446 tisíc korun
Dalším typem drahých melounů – cantaloupskými - je pár Yubarských melounů, které byly vydražené na aukci v roce 2008. Dříve bývaly považované za nejdražší zeleninu a byly zapůjčené vlastníkovi obchodu s mořským jídlem a suvenýry. V aukci měly oba velkou konkurenci – posuzovala se stovka melounů, všechny vypěstovali farmáři v Yubari.
Íránský kaviár - 487 500 korun
Almasský kaviár, který pochází z Íránu, je extrémně vzácný a extrémně drahý. Jediný známý obchod, který jej prodává, je Caviar House & Prunier v Londýně. Za kilo této lahůdky v 24karátové zlaté nádobce si účtuje 16 tisíc liber nebo 25 tisíc dolarů (skoro půl milionu korun). Pokud by vám tato cena přišla příliš vysoká, můžete si koupit i menší balení, které stojí „pouhých" 800 liber.
Italské bílé lanýže – 3,128 milionu korun
Drahé lanýže jsou známé po celém světě, přičemž se ví, že jejich cena je vysoká, protože jejich pěstování je velmi náročné. Navíc jsou opravdovou delikatesu, kterou někteří lidé nazývají králem hub. Jak napsala agentura AP, investor do nemovitostí z Hongkongu spolu s manželkou zaplatili přes 160 tisíc dolarů za obří lanýž, který je podle dostupných zdrojů zatím nejdražší houbou na světě. Pochoutka vážila 1,5 kilogramu.
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
před 1 hodinou
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
před 1 hodinou
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
před 2 hodinami
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
před 3 hodinami
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
před 4 hodinami
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Sjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
před 5 hodinami
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
před 6 hodinami
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
před 6 hodinami
Trump pochválil Kim Čong-una. Chce se s ním zase sejít
před 8 hodinami
Výhled počasí pro pololetní prázdniny. Zásadní změna se neočekává
včera
Princ Harry přišel k penězům. Britové zjistili, jak ho odškodní mediální dům
včera
RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti
včera
Pololetní prázdniny se některým dětem protáhnou. Jsou už za týden
včera
Noční požár v Brandýse nad Labem. Platil druhý stupeň poplachu
včera
Extrémní počasí zasáhne Evropu. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň varování
včera
Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly
včera
"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu
včera
Peskov zareagoval na Trumpovy výhrůžky, pokud Moskva neukončí válku na Ukrajině
včera
Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?
včera
Krajně pravicovou AfD řeší policie. Migrantům poslala falešné letenky domů
V Německu vyvolala krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) pobouření, když její místní pobočka v Karlsruhe distribuovala tisíce falešných letenek s cílem symbolicky upozornit na svůj záměr deportovat migranty do jejich „bezpečné země původu“. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák