Nejcennější značka světa: Coca-Cola dostala na frak. Kdo je na špici?

New York - Coca-Cola přišla po třinácti letech o pozici nejcennější značky světa. Tento nápojový gigant letos v žebříčku sestavovaném konzultační společností Interbrand přeskočili dva američtí technologičtí giganti, Apple a Google.

Coca-Cola se v čele držela od roku 2000, kdy se začal tento žebříček zveřejňovat. V první pětce skončily ještě dvě další technologické firmy, a to IBM a Microsoft.

Interbrand ohodnotil značku Apple na 98,32 miliardy USD (1,9 bilionu Kč). Meziročně hodnota značky stoupla o 28 procent. Ještě v roce 2011 byl přitom výrobce iPhonů a iPadů na osmém místě. Loni však hodnota značky prudce vzrostla, konkrétně o 129 procent.

Mezi největší skokany se letos zařadili Facebook a Google. Hodnota značky Facebook se zvýšila o 43 procent a posunula se na 52. z 69. příčky. Hodnota druhého Googlu se zvýšila o 34 procent.

Nejvýše postavenou neamerickou značkou je jihokorejský Samsung, který je na osmé příčce. Z evropských značek je nejvýše Mercedes-Benz, který obsadil 11. pozici, za ním je hned další automobilová značka, BMW. K nejhodnotnějším evropským značkám patřila v uplynulých letech Nokia, která ale zaznamenala výrazný propad a letos se její hodnota snížila o 65 procent. Nokia se tak propadla na 57. příčku z loňské 19. pozice.

Z nových značek se nejvýše letos ocitla mediální značka Discovery, která je na 70. pozici. Mezi nováčky v žebříčku jsou dále značky Duracell a Chevrolet.Seznamu 100 nejhodnotnějších značek dominují značky ze Spojených států, kterých je celkem 54. Z Evropy je 31 značek.

Trochu jinak vypadá žebříček nejobdivovanějších firem:

1. Apple: Navzdory trapasu s nepovedenými mapami a padajícím akciím, Apple zůstává finančním kolosem.

2. Google: Podle žebříčku nejpoptávanějších zaměstnavatelů na profesní síti LinkedIn zůstává obr ze Silicon Valley nejatraktivnějším místem, kde pracovat. Stejně tak Google vede podobný žebříček, který sestavil časopis Fortune.

3. Amazon.com si zachovává konkurenceschopnost díky nízkým cenám, kvalitním zákaznickým službám a masivní expanzí po celém světě, tvrdí autoři žebříčku.

4. Coca-Cola: Expanze amerického gigantu do Asie pokračovala i v loňském roce, například v Indii nebo v Thajsku zaznamenaly tržby Coca-Coly dvojciferný nárůst.

5: Starbucks: Největší kavárenský řetězec světa, který letos slaví 42 let historie, začínal v Seattlu s jedinou prodejnou. V uplynulých letech na něj sice dolehla krize a stovky svých obchodů musel uzavřít, stejně tak hned v roce 2008 oznámil propuštění 7 procent svých zaměstnanců, v roce 2012 ale řetězec utržil 13,3 miliardy dolarů, meziročně tedy o 14 procent více.

6. IBM: Jedna z největších světových společností, které působí v oblasti informačních technologií, už řadu let netěží z výroby osobních počítačů, ale z analýzy dat a cloudových služeb. Úspěšný je také program Watson, který se má nově začít využívat ve zdravotnictví.

7. Southwest Airlines: Čistý zisk americké letecké společnosti loni vzrostl o 26 procent. Nízkonákladové aerolinky lákají zákazníky například na možnost změny rezervace zdarma nebo na to, že přistávají i na méně známých letištích.

8: Berkshire Hathaway: Impérium, které patří investorovi Warrenu Buffettovi, zaměstnává na 250 tisíc osob a v hotovosti drží téměř 50 miliard dolarů. Přesto Buffett loni polovinu svých masivních zisků věnoval na charitu a zároveň vyzval své konkurenty, aby učinili totéž.

9: Walt Disney: Mediální a zábavní gigant se v roce 2012 dostal na titulky díky akvizici, v rámci které koupil za více než 4 miliardy dolarů společnost LucasFilm. Walt Disney se tak může pustit do výroby sedmé řady Hvězdných válek, ty by měly do kin přijít v roce 2015.

10: Fedex: Nápad, se kterým firma přišla už v roce 1971, byl od počátku jednoduchý: okamžitá a včasná dodávka balíků. Na počátku společnost zaměstnávala 389 lidí. Během prvního dne doručila 186 balíků do 25 amerických měst. V roce 1983 byl FedEx první podnikem v USA, který vydělal miliardu dolarů, aniž by se pouštěl do fúze či akvizice. V posledních letech se sice nevyhnul úsporám a propouštění tisíců lidí, nadále však patří ke světovým lídrům a zajišťuje zásilky do více než 220 zemí během jednoho až tří dnů, napsal server Aktualne.cz.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

Více souvisejících

firmy apple Coca-Cola

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy