Řím - V letech 2011 až 2013 trpělo v celém světě hlady zhruba 842 milionů obyvatel, což je asi 12 procent světové populace. Je to jen o trochu méně než v předchozích letech. Nejhůře je na tom i nadále Afrika, kde trpí podvýživou každý pátý člověk. Nejnovější statistiky zveřejnily dnes ve své zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), Světový program pro výživu (WFP) a Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD).
Jak nově odhadovaná čísla ukazují, hladovějících je méně než v předchozích letech. V roce 2009 trpělo hlady 1,02 miliardy lidí, v letech 2010 až 2012 pak 868 milionů obyvatel země. Oproti 90. letům jde pak o pokles o 17 procent. Experti ale zdůrazňují, že i přesto hrozí, že v některých oblastech nebude dosaženo jednoho z rozvojových cílů tisíciletí, kterým je snížení počtu hladovějících o polovinu do roku 2015.
Osm Rozvojových cílů tisíciletí bylo formulováno na miléniovém summitu OSN v roce 2000, kde bylo mimo jiné stanoveno, že do roku 2015 je třeba snížit světovou chudobu na polovinu, zajistit základní vzdělání pro všechny děti, zastavit a zvrátit šíření HIV/AIDS, snížit o tři čtvrtiny mateřskou úmrtnost a o dvě třetiny úmrtnost dětí nebo snížit o polovinu počet lidí bez přístupu k čisté vodě.
Cíl týkající se snížení počtu hladovějících se nejspíš nepodaří splnit mnoha zemím, říká se ve zprávě, ze které citovala agentura Reuters. "Země, které si v uplynulých dvou desetiletích prošly nějakým konfliktem, bojují s překážkami, které jim brání ve snižování počtu hladovějících," popisuje zpráva.
2,6 milionů dětí ročně zemře hlady
Podvýživa přispívá každý rok k úmrtí 2,6 milionu dětí ve věku do pěti let. Jedno z šesti dětí, tedy přibližně 100 milionů dětí na celém světě trpí v rozvojových zemích podváhou. Děti nemají dostatek potravin, jsou velmi hubení a s tím přichází řada dalších onemocnění. Podváha se nejvíce podle OSN vyskytuje v oblastech jižní části centrální Asie (30%), následuje západní, východní a střední Afrika (22%, 19% a 17%) a jihovýchodní Asie (17%). Děti v nejchudších domácnostech rozvojových zemích mají dvojnásobnou šanci, že budou trpět podváhou a následnou podvýživou. Ta je příčnou spolu s nedostatkem stopových prvků k úmrtí až 35 % dětí do pěti let jejich věku.
Jedno ze čtyř dětí na světě jsou díky hladu nedostatečně vyvinuté. V rozvojových zemích tento podíl může dosáhnout až jednoho dítěte ze tří. 80 % nedostatečně vyvinutých dětí se nachází pouze ve 20 zemích světa. Období od narození do 24 měsíců věku dítěte je velmi důležité pro plnohodnotný vývoj dítěte. Pokud je v tomto období nedostatek potravy, dochází ke zpomalení duševního a tělesného vývoje dítěte a děti mohou poté mít z důsledku hladovění celoživotní nevratné následky. Proto se také mezinárodní humanitární organizace snaží podporovat děti do dvou let věku.
Hlad v Česku?
Česká republika má například velký problém v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde staří lidé velmi často umírají díky nedostatku péče na podvýživu a dehydrataci. Ministerstvo zdravotnictví dělá proti tomuto trendu oficiálně co může, ale díky stále se snižující finanční a personální podpoře zdravotnického systému dochází ke zbytečným úmrtím seniorů, vážně nemocných a zdravotně postižených neschopných obsloužit sama sebe.
Přesto všechno je problematika hladovějících v České republice naprosto nepodstatnou epizodou oproti takovému Somálsku, Keni a dalším státům světa. V Evropské unii jsou kromě nemohoucích hladem ohroženy také některé menšiny, z nich nejvíce například v Rumunsku či Bulharsku trpí Romové. Je mnoho romských rodin, které se musejí každý den dotazovat co budou mít k jídlu. Nejistota jídla se stává novým znepokojujícím faktorem, píše server hrebenar.eu.
Související
UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst
Extrémní počasí, války i ekonomika. Potravinová nejistota se zhoršuje, hladem trpí stamiliony lidí
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák