Hladomor dál kosí lidstvo, OSN selhává. Je hlad už i v Česku?

Řím - V letech 2011 až 2013 trpělo v celém světě hlady zhruba 842 milionů obyvatel, což je asi 12 procent světové populace. Je to jen o trochu méně než v předchozích letech. Nejhůře je na tom i nadále Afrika, kde trpí podvýživou každý pátý člověk. Nejnovější statistiky zveřejnily dnes ve své zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), Světový program pro výživu (WFP) a Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD).

Jak nově odhadovaná čísla ukazují, hladovějících je méně než v předchozích letech. V roce 2009 trpělo hlady 1,02 miliardy lidí, v letech 2010 až 2012 pak 868 milionů obyvatel země. Oproti 90. letům jde pak o pokles o 17 procent. Experti ale zdůrazňují, že i přesto hrozí, že v některých oblastech nebude dosaženo jednoho z rozvojových cílů tisíciletí, kterým je snížení počtu hladovějících o polovinu do roku 2015.

Osm Rozvojových cílů tisíciletí bylo formulováno na miléniovém summitu OSN v roce 2000, kde bylo mimo jiné stanoveno, že do roku 2015 je třeba snížit světovou chudobu na polovinu, zajistit základní vzdělání pro všechny děti, zastavit a zvrátit šíření HIV/AIDS, snížit o tři čtvrtiny mateřskou úmrtnost a o dvě třetiny úmrtnost dětí nebo snížit o polovinu počet lidí bez přístupu k čisté vodě. 

Cíl týkající se snížení počtu hladovějících se nejspíš nepodaří splnit mnoha zemím, říká se ve zprávě, ze které citovala agentura Reuters. "Země, které si v uplynulých dvou desetiletích prošly nějakým konfliktem, bojují s překážkami, které jim brání ve snižování počtu hladovějících," popisuje zpráva.

2,6 milionů dětí ročně zemře hlady

Podvýživa přispívá každý rok k úmrtí 2,6 milionu dětí ve věku do pěti let. Jedno z šesti dětí, tedy přibližně 100 milionů dětí na celém světě trpí v rozvojových zemích podváhou. Děti nemají dostatek potravin, jsou velmi hubení a s tím přichází řada dalších onemocnění. Podváha se nejvíce podle OSN vyskytuje v oblastech jižní části centrální Asie (30%), následuje západní, východní a střední Afrika (22%, 19% a 17%) a jihovýchodní Asie (17%). Děti v nejchudších domácnostech rozvojových zemích mají dvojnásobnou šanci, že budou trpět podváhou a následnou podvýživou. Ta je příčnou spolu s nedostatkem stopových prvků k úmrtí až 35 % dětí do pěti let jejich věku.

Jedno ze čtyř dětí na světě jsou díky hladu nedostatečně vyvinuté. V rozvojových zemích tento podíl může dosáhnout až jednoho dítěte ze tří. 80 % nedostatečně vyvinutých dětí se nachází pouze ve 20 zemích světa. Období od narození do 24 měsíců věku dítěte je velmi důležité pro plnohodnotný vývoj dítěte. Pokud je v tomto období nedostatek potravy, dochází ke zpomalení duševního a tělesného vývoje dítěte a děti mohou poté mít z důsledku hladovění celoživotní nevratné následky. Proto se také mezinárodní humanitární organizace snaží podporovat děti do dvou let věku.

Hlad v Česku?

Česká republika má například velký problém v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde staří lidé velmi často umírají díky nedostatku péče na podvýživu a dehydrataci. Ministerstvo zdravotnictví dělá proti tomuto trendu oficiálně co může, ale díky stále se snižující finanční a personální podpoře zdravotnického systému dochází ke zbytečným úmrtím seniorů, vážně nemocných a zdravotně postižených neschopných obsloužit sama sebe.

Přesto všechno je problematika hladovějících v České republice naprosto nepodstatnou epizodou oproti takovému Somálsku, Keni a dalším státům světa. V Evropské unii jsou kromě nemohoucích hladem ohroženy také některé menšiny, z nich nejvíce například v Rumunsku či Bulharsku trpí Romové. Je mnoho romských rodin, které se musejí každý den dotazovat co budou mít k jídlu. Nejistota jídla se stává novým znepokojujícím faktorem, píše server hrebenar.eu.

Související

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

Více souvisejících

hladomor OSN

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 8 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

MS v hokeji

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

včera

včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi

Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy