Řím - V letech 2011 až 2013 trpělo v celém světě hlady zhruba 842 milionů obyvatel, což je asi 12 procent světové populace. Je to jen o trochu méně než v předchozích letech. Nejhůře je na tom i nadále Afrika, kde trpí podvýživou každý pátý člověk. Nejnovější statistiky zveřejnily dnes ve své zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), Světový program pro výživu (WFP) a Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD).
Jak nově odhadovaná čísla ukazují, hladovějících je méně než v předchozích letech. V roce 2009 trpělo hlady 1,02 miliardy lidí, v letech 2010 až 2012 pak 868 milionů obyvatel země. Oproti 90. letům jde pak o pokles o 17 procent. Experti ale zdůrazňují, že i přesto hrozí, že v některých oblastech nebude dosaženo jednoho z rozvojových cílů tisíciletí, kterým je snížení počtu hladovějících o polovinu do roku 2015.
Osm Rozvojových cílů tisíciletí bylo formulováno na miléniovém summitu OSN v roce 2000, kde bylo mimo jiné stanoveno, že do roku 2015 je třeba snížit světovou chudobu na polovinu, zajistit základní vzdělání pro všechny děti, zastavit a zvrátit šíření HIV/AIDS, snížit o tři čtvrtiny mateřskou úmrtnost a o dvě třetiny úmrtnost dětí nebo snížit o polovinu počet lidí bez přístupu k čisté vodě.
Cíl týkající se snížení počtu hladovějících se nejspíš nepodaří splnit mnoha zemím, říká se ve zprávě, ze které citovala agentura Reuters. "Země, které si v uplynulých dvou desetiletích prošly nějakým konfliktem, bojují s překážkami, které jim brání ve snižování počtu hladovějících," popisuje zpráva.
2,6 milionů dětí ročně zemře hlady
Podvýživa přispívá každý rok k úmrtí 2,6 milionu dětí ve věku do pěti let. Jedno z šesti dětí, tedy přibližně 100 milionů dětí na celém světě trpí v rozvojových zemích podváhou. Děti nemají dostatek potravin, jsou velmi hubení a s tím přichází řada dalších onemocnění. Podváha se nejvíce podle OSN vyskytuje v oblastech jižní části centrální Asie (30%), následuje západní, východní a střední Afrika (22%, 19% a 17%) a jihovýchodní Asie (17%). Děti v nejchudších domácnostech rozvojových zemích mají dvojnásobnou šanci, že budou trpět podváhou a následnou podvýživou. Ta je příčnou spolu s nedostatkem stopových prvků k úmrtí až 35 % dětí do pěti let jejich věku.
Jedno ze čtyř dětí na světě jsou díky hladu nedostatečně vyvinuté. V rozvojových zemích tento podíl může dosáhnout až jednoho dítěte ze tří. 80 % nedostatečně vyvinutých dětí se nachází pouze ve 20 zemích světa. Období od narození do 24 měsíců věku dítěte je velmi důležité pro plnohodnotný vývoj dítěte. Pokud je v tomto období nedostatek potravy, dochází ke zpomalení duševního a tělesného vývoje dítěte a děti mohou poté mít z důsledku hladovění celoživotní nevratné následky. Proto se také mezinárodní humanitární organizace snaží podporovat děti do dvou let věku.
Hlad v Česku?
Česká republika má například velký problém v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde staří lidé velmi často umírají díky nedostatku péče na podvýživu a dehydrataci. Ministerstvo zdravotnictví dělá proti tomuto trendu oficiálně co může, ale díky stále se snižující finanční a personální podpoře zdravotnického systému dochází ke zbytečným úmrtím seniorů, vážně nemocných a zdravotně postižených neschopných obsloužit sama sebe.
Přesto všechno je problematika hladovějících v České republice naprosto nepodstatnou epizodou oproti takovému Somálsku, Keni a dalším státům světa. V Evropské unii jsou kromě nemohoucích hladem ohroženy také některé menšiny, z nich nejvíce například v Rumunsku či Bulharsku trpí Romové. Je mnoho romských rodin, které se musejí každý den dotazovat co budou mít k jídlu. Nejistota jídla se stává novým znepokojujícím faktorem, píše server hrebenar.eu.
Související

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Extrémní počasí, války i ekonomika. Potravinová nejistota se zhoršuje, hladem trpí stamiliony lidí
Aktuálně se děje
před 48 minutami

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
před 1 hodinou

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
před 1 hodinou

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
před 2 hodinami

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
před 3 hodinami

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
před 3 hodinami

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
před 4 hodinami

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
před 5 hodinami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 6 hodinami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 6 hodinami

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 7 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 8 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
před 8 hodinami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 10 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera
Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.
Zdroj: Libor Novák