"Antigay" fastfood drtí konkurenci, předehnal i KFC

New York - Síť rychloobčerstvení se smaženými kuřaty KFC ztratila na americkém trhu přední pozici ve svém sektoru a předehnal ji jinde málo známý řetězec Chick-fil-A. Ten má přitom mnohem méně restaurací, o nedělích má zavřeno a za své trvání na křesťanských zásadách se stal terčem útoků levicových aktivistů a politiků. Chick-fil-A je velmi silná na americkém Jihu, odkud v posledních letech expanduje a opírá se přitom o loajalitu svých zákazníků. Uvedl to na základě firemních zpráv server Bloomberg Businessweek.

KFC se v minulých letech označovala za "lídra v americkém segmentu (fastfoodů) smažených kuřat", v nedávné výroční zprávě už ale tato slova chybějí. Americké restaurace KFC loni vydělaly 4,2 miliardy dolarů (84 miliard Kč), zatímco tržby Chick-fil-A podle firmy Technomic překročily pět miliard dolarů.

Chick-fil-A měla loni v USA 1775 provozoven, zatímco řetězec plukovníka Sanderse jich provozoval 4491. Chick-fil-A ale dosáhla v průměru na jednu provozovnu tržeb 3,2 milionu USD, což byl více než trojnásobek proti restauracím KFC. Chick-fil-A má nejvyšší průměrné tržby z fastfoodových restaurací v USA již od roku 2010.

Analytici poukazují na bohatou snídaňovou nabídku Chick-fil-A a menu, které se odlišuje od většiny jiných řetězců. Řetězec nyní hodlá výrazně expandovat mimo americký Jih, řekl jeho mluvčí.

Chick-fil-A díky loajalitě zákazníků příliš neuškodily předloňské pokusy homosexuálních aktivistů o bojkot jeho restaurací ani snahy demokratických politiků zakázat otevírání provozů firmy v některých městech, jako například v Chicagu. Byly to reakce na to, že prezident firmy Dan Cathy se vyslovil na podporu tradičního manželství a proti homosexuálním svazkům. 

Fast foodová jídla jsou v současnosti podrobována velké kritice. Na jedné straně se jim vytýkají velké porce, příliš mnoho energie, sacharidů, tuků, cholesterolu, fosforu (kolové limonády) a sodíku. Na straně druhé nízký obsah vlákniny, vitaminů, minerálních látek, ale také bílkovin. V neprospěch hraje také vysoký glykemický index některých fast foodových výrobků (bílé pečivo, hranolky, Coca Cola).

Vyšší energetický příjem z fast foodových výrobků jde ruku v ruce s množstvím sacharidů a tuků v nich obsažených. Ze sacharidů jsou problematické zejména jednoduché cukry, nejvíce sacharóza. Sacharóza pochází z řepy a chemicky se jedná o prakticky čistou látku, bez vitaminů a dalších tělu prospěšných látek. Je obsažena v pečivu, sladkostech a mj. také ve slazených nealkoholických nápojích. Jednoduché cukry jsou škodlivé, pokud jsou přijímány v nadbytku, neboť zvyšují přívod energie.

Vyšší obsah tuků s nevhodným složením je další velké minus fast foodu. Tuky obsahují dvakrát více energie než cukry a jejich složení určuje jejich vliv na naše zdraví. Obsahují mastné kyseliny - nasycené, nenasycené a trans mastné. Nasycené a trans mastné kyseliny mají negativní vliv na zdraví, zatímco nenasycené jsou pro náš organismus velmi prospěšné. Ve fast foodových pokrmech převažují nasycené tuky (hranolky, hamburgery) a často jsou v nich obsaženy také trans mastné kyseliny, informuje server viscojis.cz.

Navíc smažení či fritování nepatří zrovna mezi nejvhodnější úpravy pokrmů. Výrazně zvyšují energetickou hodnotu hotového pokrmu (například hranolky obsahují několikanásobně vyšší množství energie než původní surovina brambory) a hrozí zde riziko přepalování tuků. V důsledku přepalování tuků se v potravinách vytvářejí škodlivé látky, které poškozují zdraví - například potenciální rakovinotvorná látka akrylamid a jeho metabolit glycidamid, který vzniká v potravinách s vysokým obsahem škrobu, pokud jsou vystaveny vysoké teplotě (hranolky, chipsy).

Související

Kebab, ilustrační foto

Döner kebab je nejoblíbenějším německým fastfoodem

Když před padesáti lety, 2. března 1971, začal turecký "gastarbeiter" Mahmut Aygün ve své berlínské restauraci Hásir poprvé servírovat pita chléb, který plnil kořeněnými plátky masa grilovaného na rožni, zapsal tak berlínskou čtvrť Kreuzberg do historie rychlého občerstvení. Jeho pokrm dostal jméno döner kebap.

Více souvisejících

fastfood USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy