Část viny nesou i Malaysia Airlines, zamýšlí se ekonom nad zkázou boeingu

Kuala Lumpur - Dvě tragické havárie v rychlém sledu za sebou, které letos zažily malajsijské aerolinky Malaysia Airlines, mohou letecké společnosti přinést neřešitelné problémy a přivést ji ke krachu. Podle odborníků na dopravu a turistický ruch, s nimiž hovořila agentura AP, nehody zřejmě nevratně poškodí pověst společnosti, která by své dobré jméno mohla zachránit jen zázrakem.

"Nedokážu si představit, co by museli udělat, aby se zachránili," řekl AP malajsijský analytik letecké dopravy Mohshin Aziz. "Co se týče toho, jak jsou vnímáni, jsou téměř ztracení. Je velice těžké bojovat proti špatné pověsti."

Letos v březnu malajsijské aerolinky přišly o Boeing 777 s 239 lidmi na palubě, který se ztratil z leteckých radarů cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Dodnes se neví, co bylo příčinou nehody a nenašli ani trosky stroje. Ve čtvrtek havaroval stejný stroj během letu z Amsterodamu do Kuala Lumpuru a zřítil se nad východní Ukrajinou. Zahynulo všech 298 cestujících a členů posádky.

V reakci na čtvrteční katastrofu, kterou podle některých hypotéz způsobila raketa vypálená ze země, spadly dnes akcie malajsijského leteckého dopravce o 11 procent.

Za poklesem ovšem nestojí pouze dvě zmíněné katastrofy. I bez nich měly aerolinky dost problémů, zejména s ubývajícími zahraničními cestujícími kvůli rozvoji ostatních asijských aerolinek. Naposledy dokázala vygenerovat zisk v posledním čtvrtletí roku 2012. Naopak v posledním reportingu, který pokrýval první čtvrtletí letošního roku, vykázala společnost ztrátu 139 milionů dolarů (2,7 miliardy korun), uvedly Hospodářské noviny.

Zda za dvě nehody společnost může, či nikoli, je relativní. Na jednu stranu totiž americké i evropské letecké úřady před vzdušným prostorem nad východní Ukrajinou varovaly už v dubnu.

"Malaysia Airlines, stejně jako mnoho dalších dopravců, pokračovaly ve využívání tohoto letového prostoru, protože umožňuje naplánovat kratší trasu, a tedy ušetřit palivo a s ním spojené náklady," uvedl pro britský list The Telegraph někdejší šéf bezpečnosti letištního operátora BAA Norman Shanks.

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz. Prohlédněte si galerii

ICAO se bude zabývat tím, jestli je Rusko zodpovědné za sestřelení letu MH17

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) v pátek souhlasila, že se bude zabývat tím, jestli je Rusko zodpovědné za sestřelení letadla MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny, které si v létě 2014 vyžádalo 298 životů. Informuje o tom dnes agentura Reuters, která připomíná, že krok iniciovaly Austrálie a Nizozemsko, podle nichž Rusko zodpovědnost za ztracené životy nese. Moskva to popírá.
Letadlo Qantas Airlines

USA zakázaly lety nad Irákem a Íránem, řada aerolinek mění trasy

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky v Iráku.

Více souvisejících

Malaysia Airlines Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy