Biden zvažuje možnost zrušení některých cel na dovoz z Číny

Americký prezident Joe Biden požádal svůj tým, aby v rámci boje proti vysoké inflaci prozkoumal možnost zrušení některých cel na dovoz z Číny, jež zavedl jeho předchůdce Donald Trump. Oznámila to dnes americká ministryně obchodu Gina Raimondová.

"Zkoumáme to," odpověděla ministryně v rozhovoru se CNN na dotaz, zda Bidenova administrativa zvažuje odstraňování cel na čínské zboží za účelem snížení inflace. "Prezident požádal svůj tým, aby to analyzoval. Takže to nyní pro něj děláme a on učiní rozhodnutí," dodala.

Podle ministryně by mohlo stát za zvážení odstranění cel například u domácích potřeb či jízdních kol. Raimondová rovněž uvedla, že Bidenova administrativa se rozhodla ponechat v platnosti některá cla na ocel a hliník, aby tak chránila pracovníky a ocelářský průmysl v USA.

Trump v letech 2018 a 2019 v rámci obchodní války s Čínou uvalil cla na čínský dovoz v hodnotě stovek miliard dolarů. Biden už dříve uvedl, že uvažuje o zrušení části těchto cel. To by uvítala rovněž Čína, která upozorňuje, že snížení cel by omezilo náklady amerických spotřebitelů, napsala agentura Reuters.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 8,3 procenta z březnových 8,5 procenta. Inflace nicméně zůstala poblíž 40letého maxima. Údaje o květnovém vývoji spotřebitelských cen zveřejní americká vláda v pátek.

Biden minulý měsíc uvedl, že americká ekonomika podle jeho názoru nečelí riziku bezprostřední recese kvůli vysoké inflaci a problémům v dodavatelských řetězcích. Připustil nicméně, že s obtížemi se americké hospodářství bude nějakou dobu potýkat.

Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,5 procenta po nárůstu o 6,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Analytici nicméně ve druhém čtvrtletí očekávají návrat k růstu. Největší ekonomika světa by se tak měla vyhnout recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

Joe Biden USA (Spojené státy americké) clo dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy