Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20 procent méně než v roce předchozím a nejméně od roku 2014. Ve své zprávě to uvedla Rada pro výškové budovy a městské bydlení (CTBUH). Podle ní jsou za zpomalením výstavby zejména ekonomické potíže vyvolané epidemií covidu-19, uvedl dnes zpravodajský server CNN.
Nejvyšší budovou za loňský rok je Central Park Tower v New Yorku, která měří asi 472 metrů. Na čelných příčkách je i 339metrový mrakodrap v čínském Wu-chanu, odkud se začala epidemie šířit. Do první pětice se vešla také věž Shum Yip Upperhills Tower 1 v čínském Šen-čenu.
Městem, kde vzniklo nejvíce nových mrakodrapů, ale v loňském roce byla Dubaj, která po letech sesadila Šen-čen. Čtyři nové výškové budovy má i Londýn, a to navzdory finančním potížím spojeným s koronavirem a s odchodem Británie z Evropské unie.
Nejvíce mrakodrapů se postavilo jako už tradičně v Číně. Přibylo jich 56, což je více než polovina ze všech nově dostavěných. V posledních letech se tam začaly stavět o poznání menší budovy než dříve, čínská vláda už v roce 2016 vyzvala k ukončení výstavby "nadrozměrných, xenocentrických a podivných" budov. V červnu 2020 pak stanovila maximální výšku budov na 500 metrů, uvádí CNN.
Na letošní rok CTBUH odhaduje, že vyroste 125 až 150 nových budov vyšších než 200 metrů. Rada připomíná, že ekonomická krize z roku 2008 doznívala ve stavebnictví až do roku 2010 nebo 2011, proto je potřeba počítat s tím, že epidemie covidu-19 se bude projevovat v investicích a ve výstavbě i v nejbližších letech.
Související
V Jižní Koreji hořela výšková budova, desítky lidí utrpěly zranění
Čína zanevřela na obří mrakodrapy, vláda vydala nové směrnice pro architekty
Mrakodrapy , USA (Spojené státy americké) , Ekonomika , Dubaj
Aktuálně se děje
před 47 minutami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 1 hodinou
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 2 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 3 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 4 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 4 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 6 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
Ruské síly zahájily na východní Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu, do které nasadily desítky tanků a obrněných vozidel. Podle ukrajinské armády a vojenských analytiků nabírá tento útok na intenzitě právě v době, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadřuje vážné obavy z dopadů konfliktu na Blízkém východě na situaci ve své zemi, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák