IKEA v Číně poprvé nabízí zboží prostřednictvím třetí strany

Švédský nábytkářský řetězec IKEA začal nabízet své zboží prostřednictvím třetí strany. Na internetu je ode dneška prodává on-line obchodní platforma Tmall čínského internetového prodejce Alibaba. Je to poprvé, co IKEA ve své 77leté historii k takovému kroku sáhla.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. "Považujeme to za dobrou příležitost, jak se v Číně přiblížit více zákazníkům, zejména ve světle toho, jak vypadá čínské digitální prostředí," řekl Tolga Öncü, který je vedoucím maloobchodního prodeje ve společnosti Ingka. Ta vlastní většinu obchodů IKEA po celém světě. V Číně jsou zákazníci více než jinde zvyklí nakupovat zboží různých značek na jednom místě.

Čína se teď potýká s epidemií nového koronaviru, IKEA proto musela koncem ledna přechodně uzavřít všech 30 obchodů, které v Číně má. Firma uvedla, že svůj virtuální obchod na Tmall považuje za doplněk vlastních kamenných obchodů, vlastního internetového obchodu a nákupní aplikace.

Aby byla zákazníkům blíže, zkoumá v posledních letech nové možnosti prodeje. Vedle rozvoje internetového obchodu a dalších služeb, například dopravy a montáže nábytku, zřídila showroomy v centru měst, které přispěly růstu internetových tržeb. IKEA dlouho spoléhala na rozsáhlé prodejny na okrajích měst.

Do roku 2030 chce být IKEA plně cirkulární společností. To znamená, že výrobky vyvíjí tak, aby je bylo možné znovu použít nebo recyklovat. Zabývá se také využitím odpadu, aktuálně testuje použití kávové sedliny ze svých restaurací a bister při výrobě zboží. I své zákazníky chce přimět, aby nábytek znovu používali. Funguje služba Druhý život nábytku, prostřednictvím které je možné jej znovu prodat. U firemních zákazníků IKEA testuje pronájem nábytku.

Prozatím mohou nábytek IKEA na Tmall nakupovat jen zákazníci na východním pobřeží Číny v provinciích Ťiang-si, Če-ťiang a An-chuej a v Šanghaji. Pokud se pilotní projekt osvědčí, firma jej rozšíří na celou Čínu.

Plány na podobný model prodeje jinde ve světě ale IKEA zatím nemá. "Na jiných trzích jsou jiné podmínky," řekl generální ředitel firmy Inter IKEA Jon Abrahamsson Ring. Inter IKEA vlastní značku IKEA.

Související

Více souvisejících

Ikea Čína Alibaba Group Ekonomika e-shopy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy