Koronavirus navždy změní svět. S některými věcmi se budeme muset rozloučit

Lidstvo bojuje s jednou z nejhorších katastrof za poslední roky. Pandemie koronaviru dál postupuje a každým dnem přibývají desítky tisíc nakažených a tisíce mrtvých. Podobně jako řada předchozích tragédií, i tato v budoucnu určitým způsobem změní svět.

Je 19. červenec roku 1989. Let United Airlines 232 letí na své pravidelné lince z coloradského Denveru do Chicaga. Na palubě je 296 lidí, když náhle dojde k explozi ocasního motoru. 

Jako zázrakem se pilotům podaří se strojem přistát, následně však letadlo vzplane. I přes všechny komplikace 185 lidí děsivou nehodu přežije. Tam, kde končí práce záchranářů, ale začínají směnu vyšetřovací týmy, které musí odhalit, co se stalo.

Vyšetřovatelé později určí, že nehoda byla způsobena tím, že mechanici nezjistili při kontrole letadla trhlinu na disku ventilátoru. Odhalení příčiny vedlo ke zpřísnění bezpečnostních systémů ve všech letadlech a změnilo způsob provádění inspekcí motoru.

Každá podobná katastrofa s sebou nese nutnost vyšetřování. To probíhá nejen proto, aby se odhalila příčina tragédie, ale aby se jí do budoucna mohlo zabránit. Ať už jde o pády letadel, exploze, nehody v průmyslových budovách či jaderných elektrárnách, lidstvo má tendenci poučit se ze svých chyb a měnit pravidla a systémovou bezpečnost tak, aby se chyby neopakovaly.

Poté, co došlo v roce 2011 ke katastrofě ve Fukušimě, se kancléřka Angela Merkelová neočekávaně rozhodla, že se Německo přestane spoléhat na jadernou energii. Rázné opatření, které opět vzniklo jako reakce na katastrofu. A nejinak tomu bude i v tomto případě.

Lidstvo se učí, poučit se musí i nyní

Aktuálně se největší boje svádí v nemocnicích, kde se lékaři po celém světě snaží zachránit nakažené. Pandemie ale nepotrvá věčně a až pomine, bude na čase k ní zaujmout nějaké stanovisko. Lidé budou volat po odpovědích, změnách a opatřeních. Tak, aby se podobná situace nemohla opakovat.

V tu chvíli přijdou opět na řadu odborníci a experti z mnoha oblastí. Právě oni budou mít za úkol vyhodnotit situaci, zmapovat celý průběh šíření nemoci a navrhnout změny, které by měly zabránit, aby se tato situace v budoucnu opakovala.

V tuto chvíli se můžeme pouze domnívat, o jaké změny či doporučení se bude jednat, jisté ale je, že pandemie zasáhla spoustu firem, které byly nuceny hledat alternativní cesty, jak zůstat životaschopné.

Jednou z nich je home office, tedy práce z domova. Ta není ničím novým, v současnosti je ale pro část podniků jedinou bariérou, která je odděluje od krachu. Mnoho firem na ni ale nebylo připraveno, a zaměstnavatelé i zaměstnanci tak museli prakticky ze dne na den najít způsob, jak ji zefektivnit.

To s sebou v zásadě přineslo nutnost hledat způsoby, jak vytvořit on-line prostředí pro spolupráci bez nutnosti setkávání, které by zachovalo dobré vztahy na pracovišti. neznamená to, že pandemie koronaviru pohřbí kancelářskou práci, dává ale vzniknout virtuální místům, kde se kolegové mohou setkávat, pracovat, vyvíjet, ale i relaxovat. V budoucnu se tak možná home office stane běžnější než je dnes, protože z velké části nahradí práci v kanceláři.

Podobné změny mohou doznat i setkávání s firemními partnery nebo služební cesty. Osobní setkání sice pomáhají budovat vztahy a důvěru, dnes jsou ale organizace nuceny radikálně omezovat setkávání pracovníků s jinými lidmi, a začínají si uvědomovat, že i tento způsob setkávání lze nahradit. V úvahu připadá například volání přes Skype a další technologie, které mohou nahradit osobní setkání a šetřit jak čas tak náklady za dopravu. Videokonference tak mohou v budoucnu převládnout na osobním setkáváním.

Do popředí se také dostávají streamovací a doručovací služby. Omezení vyžadují, aby si lidé domů objednali pizzu a pustili si film na Netflixu, ačkoliv ještě před měsícem by šli na večeři a do kina. Tento posun sice ne každému vyhovuje, v budoucnu ale může zásadně ovlivnit poptávku i nabídku. Hrozí, že stále více lidí začne využívat tyto služby a přijdou jim na chuť. Zalíbí se jim a stanou se z nich pravidelní zákazníci. 

Možná se tak dočkáme doby, kdy nové filmy nepoputují do kin, ale rovnou na obrazovky lidí z celého světa, jako je tomu dnes v případě pandemie. Tedy pokud filmová studia vymyslí způsob, jak zůstat zisková, protože příjmy z kin jsou pro ně stále stěžejní.

Svět se změní. Jak moc? Nikdo neví

Změny může potkat i oblast vzdělávání. Výuka se z lavic přesunula do on-line prostoru, což sice nevyhovuje lidem bez internetu nebo počítače, jde ale o levnější formy vzdělávání, které sice netěší rodiče, některým studentům a profesorům ale mohou vyhovovat více.

Ostatně ani v době před pandemií nebyla vysokoškolská přednáška vysílaná živě přes internet ničím zvláštním. Stane se součástí každodenního života? V tuto chvíli tomu tak je, a přechod zpátky na původní model může být nejen v této oblasti složitější, než se zdá.

Jak zanalyzoval server Politico, změny ale může doznat i řada dalších oblastí. Může se stát denním chlebem konzultace s lékaři po telefonu, volby přes internet, větší podpora domácích zdrojů, obnovení důvěry ve vlády a experty, větší podpora vědců, nebo třeba podpora zdravějšího životního stylu navzdory digitální době.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé internet firmy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy