Maduro uvrhl obyvatele do bídy: Venezuelan sní průměrně 12 kilo masa za rok. Čech 83 kilo

Ekonomická krize, s níž se už několik let potýká Venezuela a v níž je v této ropné zemi nedostatek potravin, léků i benzínu, se výrazně projevila i na jídelníčku jejích obyvatel. Podle místní konfederace zemědělců Confagan klesla v této jihoamerické zemi spotřeba masa za 10 let o polovinu, takže letos připadlo na jednoho obyvatele Venezuely v průměru 12 kilogramů masa. Informoval o tom opoziční server La Patilla. Například v ČR činila loni průměrná spotřeba masa na osobu 83 kilogramů.

Podle předsedy venezuelské národní konfederace zemědělců Josého Agustína Campose připadlo letos na obyvatele Venezuely v průměru 12 kilogramů masa, zatímco v roce 2010 to bylo 24 kilogramů. Přitom průměr v celé Latinské Americe byl podle dva roky starých údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) asi 60 kilo masa na obyvatele. Srovnatelný s Venezuelou byl v tomto ohledu v roce 2018 jen africký kontinent (průměr asi 10,5 kg).

Campos přičetl nedostatek masa ve Venezuele politice socialistické vlády, kterou z ekonomické krize v zemi viní i opozice a řada ekonomů. "Stáda dobytka se snížila i kvůli nedostatku léků pro zvířata, právní nejistotě pro podnikání i kvůli krádežím (dobytka)," uvedl Campos. Nedostatek potravin nutí Venezuelany krást dobytek na pastvách, dodal.

Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura částečně řeší nedostatek základního zboží v zemi přídělovým systémem, potravinové balíčky, jejichž rozdělování má na starosti armáda, ale využívá také k politické kampani. Před nedávnými parlamentními volbami, které velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné a neuznala je ani EU, například místopředseda vládní strany Diosdado Cabello vyhrožoval, že kdo nepřijde k volbám, balíčky nedostane. Účast nakonec činila jen 31 procent, podle opozice byla nižší.

Související

Ministerstvo zemědělství

Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Více souvisejících

Maso Venezuela Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy