Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

Podle prohlášení zemřel Moore obklopen rodinou ve svém domě na Havaji.

Moore a fyzik Robert Noyce disponovali znalostmi z oboru polovodičů a měli chuť samostatně podnikat. S pomocí finančníka Arthura Rocka se jim podařilo získat potřebný kapitál a v roce 1968 se zrodila nová firma - pozdější Intel. Když v roce 1971 tato společnost vyrobila svůj první mikroprocesor, sotva kdo mohl tušit, že se právě otevírá jedna z významných kapitol dějin výpočetní techniky. Procesory Intel se nakonec dostaly do více než 80 procent osobních počítačů na světě.

V článku napsaném v roce 1965 Moore poznamenal, že díky technologickému pokroku se počet tranzistorů v jednom integrovaném obvodu zdvojnásobí každých 18 měsíců při zachování stejné ceny. Tato předpověď se stala známou jako Mooreův zákon.

"Integrované obvody povedou k takovým zázrakům jako jsou domácí počítače - nebo alespoň terminály připojené k centrálnímu počítači - automatické řízení automobilů a osobní přenosná komunikační zařízení," napsal Moore ve svém článku dvě desetiletí před revolucí osobních počítačů a více než 40 let předtím, než Apple uvedl na trh iPhone. Přestože předpověděl nástup osobních počítačů, řekl časopisu Forbes, že si domácí počítač koupil až koncem 80. let.

Moore se narodil v San Francisku. V roce 1954 získal doktorát v oboru chemie a fyzika na Kalifornském technickém institutu. Po škole pracoval v Shockley Semiconductor Laboratory, kde se potkal s Noycem. S ním a s dalšími šesti zaměstnanci pak v roce 1957 založil firmu Fairchild Semiconductor. V roce 1968 se Moore a Noyce rozhodli opustit firmu Fairchild a založili novou firmu, kterou později pojmenovali Intel. Prvním zaměstnancem byl Andy Grove, pozdější ředitel firmy. Moore se v rozhovoru s časopisem Fortune označil za "náhodného podnikatele", který neměl spalující nutkání založit firmu, ale on, Noyce a Grove vytvořili silné partnerství. Zatímco Noyce měl teorie o tom, jak řešit problémy s konstrukcí, Moore byl tím, kdo si vyhrnul rukávy a strávil hodiny vylepšováním tranzistorů a zdokonalováním Noyceových myšlenek, což se často vyplatilo. Grove doplnil skupinu jako odborník na provoz a řízení společnosti.

Do roku 1975 byl Moore výkonným prezidentem Intelu, i když on a generální ředitel Noyce se považovali za sobě rovné. V letech 1979 až 1987 byl předsedou správní rady a generálním ředitelem a předsedou správní rady zůstal až do roku 1997. V roce 2023 časopis Forbes odhadl jeho majetek na 7,2 miliardy USD.

V roce 2002 obdržel Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání v USA.

Moore byl ženatý, s manželkou Betty měl dvě děti. Vášnivý rybář byl rovněž významným filantropem, spolu s manželkou Betty založili vlastní nadaci.

Gordon Moore Intel úmrtí

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy