Praha - Hlavně ne zlato a pozor na akcie Facebooku. Takovéto rady dal divákům pořadu Hyde park na ČT24 Ondřej Jonáš, investiční bankéř, který přednášel na Harvardu a Princetonu a pracoval pro firmy jako Goldman Sachs a Salomon Brothers Inc. Radil také divákům, kam by investovat naopak měli.
Pro každého je však nutné analyzovat jeho životní situaci, aby se mohl zvolit správný typ investice. Například pro starší generaci, která si chce pojistit své peníze na důchod, doporučil státní dluhopisy s inflační pojistkou. Ty bude emitovat ministerstvo financí ČR v nejbližší době. Naopak podnikatel by měl mnohem více riskovat a investovat do akcií. Do komodit by pak neměl investovat žádný soukromník, pokud daná komodita není jeho koníčkem. V každém případě musí investor počítat s výkyvy finančních trhů a s praskáním bublin jako byla americká hypotéční krize. Jednu investici však host doporučil všem. Je jím investice do manželky.
Nikdo rozumný by v žádném případě neměl investovat do zlata víc, jak 5% svých prostředků. Zlato totiž negeneruje příjem, je drahé na uskladnění a rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je obrovský. V podstatě se na něm nedá získat.Někteří z diváků, kteří se do pořadu zapojili svým dotazem, se ptalo, kam mají investovat své peníze. Paní, která má měsíčně k dispozici 400 Kč, doporučil Jonáš využít státní programy jako je stavební spoření nebo běžný spořicí účet. Více se s těmito penězi dělat nedá, jelikož pro rizikovější investice je to málo.Bankéř sám si dluhopisy zajisté koupí. Vede ho k tomu chladný kalkul. Potřebuje se postarat o svou matku. Spočítá si, kolika se může dožít, propočítá její životní náklady a z toho si vybere nejlepší možnost investice. V tomto případě to mohou být právě státní dluhopisy.Divákům se také snažil vysvětlit, že stát vydávat dluhopisy musí. Bez nich by se totiž nedala určit hodnota peněz. Alespoň tedy v kapitálovém trhu, který v ČR, stejně jako v celém Západním světě funguje. Rozhodně to neznamená, že vydávání dluhopisů znamená, že se stát zadlužuje. Třeba USA i v době kladného rozpočtu dluhopisy vydávaly.Host dokonce chválí vydávání investicí pro občany. Na příkladu Itálie se dá ilustrovat prospěšnost této cesty. Země Apeninského poloostrova své dluhopisy prodala občanům a kvůli tomu je momentálně přes své obrovské zadlužení stabilní zemí na rozdíl od Španělska. To má hlavní část svých dluhopisů po celém světě.Bankéř Ondřej Jonáš ve vysílání dále varoval před nezodpovědnými kroky státu. Sice je dobře, že stát staví novodobé hladové zdi v podobě dálnic. Nesmí to ale přehánět a stavět dálnici s cenou 40 miliard za 100 miliard.Bývalý profesor na Harvardu se během diskuze pustil do poradenských firem jako Partners, OVB atd. Těmto firmám jde jen o vlastní prospěch a nabízejí zcela nesmyslně životní pojištění malým dětem. Přitom životní pojištění je určeno pro živitele rodin, kteří mají závazky vůči okolí. Vedle tohoto vyčítá Jonáš poradenským firmám neprůhlednost jejich nakládání s financemi klientů. Chybí zde silnější dohled nad jejich činností.Již ale neřekl, zda neexistence silné kontroly těchto firem je záměr nebo chyba politiků. Na rozdíl od chybějící zákonné úpravy v devadesátých letech hlídající privatizaci, jejíž neexistenci host pořadu považuje za jasný záměr politiků. Každopádně ale divákům radí, že spojovat morálku a finance je hloupost. Žádný bankéř nebude mít na prvním místě zájem klienta, nýbrž zájem svůj vlastní.
Související
Nejhorší počin prezidenta Zemana? Franz to řekl na rovinu
Rusnok o nahrávce "Ty vole...": Byla nelegální a je to špehování
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák