KOMENTÁŘ | Odpočítávání začalo: Kdo položí vládu?

Máme za sebou eurovolby a ty parlamentní se blíží. Čekají nás za rok a kousek. Pojďme si tedy zas po čase zaspekulovat o soudržnosti aktuální pětikoaliční vlády.  

Začal jsem s tím už loni, kdy jsem měl za to, že to vláda doklepe až do konce. Ale dnes už jsme o kousek dál a tak se věci trochu proměnily. A i my se na potenciál setrvání vlády podíváme z jiného úhlu pohledu. A vezmeme si na pomoc fyziku.  

První Newtonův zákon, kterému se taky říká zákon setrvačnosti, zní tahle: Těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, dokud není nuceno vnějšími silami svůj stav změnit. 

Co s tím má společného politika? Představte si naši současnou vládu, nebo vlastně jakoukoli jinou koaliční, jako soubor samostatných těles, třeba kuliček, toho času pohybujících se po své vlastní ose dané okolnostmi, v případě kuličky navázáním na provázek, v případě každé jedné ze stran omezením nutně vyplývajícím z délky mandátu a blížícím se termínem voleb.  

A je čas na druhý Newtonův zákon, tedy zákon síly. Ten říká: síla působící na těleso je úměrná součinu jeho hmotnosti a zrychlení. To znamená – kde je síla, tam je zrychlení.  

Takže. Strany se dohodly, že se po smluvený čas budou točit po stejné trajektorii, navíc stejnou rychlostí. Jenomže jak jde čas, na každou z nich začínají působit síly tu větší, tu menší, v závislosti třeba na výsledcích nějakých průběžných voleb. Ukazuje se, že minimálně dvěma stranám současné pětikoalice už došlo, že bez změny své trajektorie je v dalších parlamentních volbách dost možná čeká dramatický propad.  

Volby, jak víme, nedopadají pro každého úplně dobře. Btw, za posledních 30 let, z patnácti dosavadních novodobých vlád ČR dovládly až do konce čtyřletého mandátu pouze čtyři z voleb vzešlé vlády.

To není úplně hezká bilance. A dá se s jistou mírou předpokládat, že s čím dál tím víc se blížícím termínem parlamentních voleb se budou pohyby stran zintenzivňovat. Zkracující se čas mandátu nevyhnutelně zvyšuje odstředivé síly. Nakonec, vidíme to už teď. 

Příkladem budiž úvahy Pirátů o odchodu z vlády podle toho, jak jim vyjdou průzkumy.  

A nakonec poslední a finální Newtonův zákon je zákon akce a reakce. Znamená nejen ve fyzice to, že každá akce vyvolává stejnou reakci opačného směru, aneb vzájemná silová působení dvou těles jsou stejně veliká a opačně orientovaná. Co to znamená? 

Proti všemu, co jsem napsal výše, je nutno počítat i s možností, že se koalice nerozpadne. Navzdory obavám z vlastního oslabení či anihilace je docela dobře možné, že vládu udrží pohromadě zaprvé děs z toho, že by se ke kormidlu mohl vrátit znovu Babiš, nebo nechcete-li být tak adresní, že se vrátí populismus v jeho nejhrubší podobě.

A za druhé chladná kalkulace toho, že podobně to ve finále uvidí i voliči, respektive že chca nechca nebudou mít jinou možnost, než proti národovcům a populistům stejně budou volit strany demokratické a prozápadní, čili ty ze stávající vládní koalice. Protože nikdo jiný prostě na trhu není.  

Tak uvidíme. Oproti loňsku mám dojem, že odstředivé síly pomalu, ale jistě získávají převahu.  

Související

Více souvisejících

komentář Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Gruzie senzačně postoupila ze skupiny do osmifinále po výhře nad Portugalci

Čeští fotbalisté by mohli v lecčems Gruzii závidět. Nejen to, jakým fotbalem se nováčci na fotbalovém Euru prezentují, ale také to, že díky tomu dokázali porazit oproti nám Portugalce 2:0 a díky tomu tak navíc postoupit do historického osmifinále. Jihoevropanům vzhledem k jistotě postupu už vlastně o nic nešlo a možná i proto do posledního duelu ve skupině F nastoupili s lehkovážností. Hned po dvou minutách totiž Portugalce Gruzínci šokovali otevřením skóre zásluhou výtečně hrajícího Kvaraccheliji. Gruzínci ve druhé půli zvýšili z penalty a došli si tak k nečekané výhře a stejně tak k nečekanému postupu do osmifinále.

včera

Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Na Ukrajině je 10 tisíc naturalizovaných Rusů. Nepřihlásili se sami

Rusové na Ukrajinu vyslali 10 tisíc naturalizovaných občanů, kteří se dobrovolně nepřihlásili do armády. Údajně tam kopou zákopy a staví opevnění. Kremelský režim dlouhodobě nabízí cizincům především ze zaostalejších zemí „výhodné balíčky“, aby položili život jako žoldáci v cizí válce. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Odpírání práva na život, nelidské zacházení, omezení svobody... ESLP rozhodl, že Rusko porušuje lidská práva

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) v úterý rozhodl, že Rusko od anexe Krymu v roce 2014 porušilo několik lidských práv. Uvedl to server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy