KOMENTÁŘ | Odpočítávání začalo: Kdo položí vládu?

Máme za sebou eurovolby a ty parlamentní se blíží. Čekají nás za rok a kousek. Pojďme si tedy zas po čase zaspekulovat o soudržnosti aktuální pětikoaliční vlády.  

Začal jsem s tím už loni, kdy jsem měl za to, že to vláda doklepe až do konce. Ale dnes už jsme o kousek dál a tak se věci trochu proměnily. A i my se na potenciál setrvání vlády podíváme z jiného úhlu pohledu. A vezmeme si na pomoc fyziku.  

První Newtonův zákon, kterému se taky říká zákon setrvačnosti, zní tahle: Těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, dokud není nuceno vnějšími silami svůj stav změnit. 

Co s tím má společného politika? Představte si naši současnou vládu, nebo vlastně jakoukoli jinou koaliční, jako soubor samostatných těles, třeba kuliček, toho času pohybujících se po své vlastní ose dané okolnostmi, v případě kuličky navázáním na provázek, v případě každé jedné ze stran omezením nutně vyplývajícím z délky mandátu a blížícím se termínem voleb.  

A je čas na druhý Newtonův zákon, tedy zákon síly. Ten říká: síla působící na těleso je úměrná součinu jeho hmotnosti a zrychlení. To znamená – kde je síla, tam je zrychlení.  

Takže. Strany se dohodly, že se po smluvený čas budou točit po stejné trajektorii, navíc stejnou rychlostí. Jenomže jak jde čas, na každou z nich začínají působit síly tu větší, tu menší, v závislosti třeba na výsledcích nějakých průběžných voleb. Ukazuje se, že minimálně dvěma stranám současné pětikoalice už došlo, že bez změny své trajektorie je v dalších parlamentních volbách dost možná čeká dramatický propad.  

Volby, jak víme, nedopadají pro každého úplně dobře. Btw, za posledních 30 let, z patnácti dosavadních novodobých vlád ČR dovládly až do konce čtyřletého mandátu pouze čtyři z voleb vzešlé vlády.

To není úplně hezká bilance. A dá se s jistou mírou předpokládat, že s čím dál tím víc se blížícím termínem parlamentních voleb se budou pohyby stran zintenzivňovat. Zkracující se čas mandátu nevyhnutelně zvyšuje odstředivé síly. Nakonec, vidíme to už teď. 

Příkladem budiž úvahy Pirátů o odchodu z vlády podle toho, jak jim vyjdou průzkumy.  

A nakonec poslední a finální Newtonův zákon je zákon akce a reakce. Znamená nejen ve fyzice to, že každá akce vyvolává stejnou reakci opačného směru, aneb vzájemná silová působení dvou těles jsou stejně veliká a opačně orientovaná. Co to znamená? 

Proti všemu, co jsem napsal výše, je nutno počítat i s možností, že se koalice nerozpadne. Navzdory obavám z vlastního oslabení či anihilace je docela dobře možné, že vládu udrží pohromadě zaprvé děs z toho, že by se ke kormidlu mohl vrátit znovu Babiš, nebo nechcete-li být tak adresní, že se vrátí populismus v jeho nejhrubší podobě.

A za druhé chladná kalkulace toho, že podobně to ve finále uvidí i voliči, respektive že chca nechca nebudou mít jinou možnost, než proti národovcům a populistům stejně budou volit strany demokratické a prozápadní, čili ty ze stávající vládní koalice. Protože nikdo jiný prostě na trhu není.  

Tak uvidíme. Oproti loňsku mám dojem, že odstředivé síly pomalu, ale jistě získávají převahu.  

Související

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.
Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

Více souvisejících

komentář Vláda ČR

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy