KOMENTÁŘ | Praha má Svobodu, píše se historie. A to je teprve začátek

Praha má od čtvrtka konečně nové vedení. Na místě je spíše konstatovat, že staronové. Jak si ale bude rozumět to "staré" a "nové", je otázkou. Ačkoliv je hlavní město teprve na začátku další éry svého fungování, už se mu daří psát historii. A politici na tom mají nemalé zásluhy.

Především kvůli nim totiž trvalo téměř pět měsíců, než se nová reprezentace chopila moci. Šlo o nejdelší koaliční rokování v historii České republiky, kde mezitím proběhly další volby, jejichž vítěz, nově zvolený prezident Petr Pavel, může budoucí podobu hlavního města rovněž ovlivnit. Mluví totiž o změnách na Pražském hradě, ať už architektonických či těch týkajících se jeho průchodnosti a otevřenosti občanům.

Mnohem více ale bude směřování Prahy v následujících letech určovat její staronové vedení. Ptáte se proč staronové, když například ODS strávila minulé období v magistrátní opozici? Usedají v něm totiž dva primátoři. Pirát Zdeněk Hřib funkci včera opustil a přesunul se do pozice prvního náměstka s odpovědností za dopravu, zatímco jím uvolněný post zaujal Bohuslav Svoboda. Znovu po deseti letech.

Zkušenosti tedy nově zvolené radě rozhodně nechybí, zvlášť když jejími členy jsou i další dlouholetí politici, jako například Jiří Pospíšil, Alexandra Udženija nebo Petr Hlaváček. 

Mezi Svobodou a Hřibem je však možné vnímat i jisté dělení na “staré” a “nové”. Jedenačtyřicetiletého končícího primátora označil během jeho působení v čele hlavního města za “snílka” server Politico, když jej zařadil mezi 28 zajímavých politických osobností pro rok 2021. Zahraniční novináři ho tak zjevně vnímali jako člověka, který se dívá do budoucnosti. Já jsem jako tuzemský novinář a pražský občan na pochybách, zdali je tak možné vnímat i jeho nástupce. 

Svoboda totiž minulý týden oslavil už 79. narozeniny. Navzdory důchodovému věku to ještě před pár dny vypadalo, že bude premiantem v kumulaci funkcí. V úterý však oznámil, že rezignuje na členství ve sněmovních výborech a správní radě VZP a skončí i jako přednosta kliniky. 

Přitom se zdálo, že více než spolustraníci na něj v této věci tlačí Pražané a média. Může to souviset s tím, co si mnozí lidé myslí dlouhodobě, tedy že pražská ODS využívá Svobodu jako fíkový list. V kampani tuto kartu ostatně vytahoval i Hřib, když reagoval na soupeřovu neúčast na debatách, kde lídra kandidátky Spolu opakovaně zastupoval Zdeněk Zajíček. “Kdo chce vlastně řídit Prahu ze zákulisí ODS?” ptal se na twitteru.

Sám lodivod pražské pirátské bárky opakovaně deklaroval maximální transparentnost při řízení hlavního města, tu a tam s většími či menšími úspěchy. Pokud ze svých nároků nesleví, může na stejný kurs navést i nové koaliční partnery. Anebo se to stane předmětem sporů. Už jednání ukázala, že poklidné soužití trojice subjektů nemusí být jednoduché. 

Kromě již zmíněných zkušeností zúčastněných politiků je tady ale ještě jedno pozitivum. Pokračující účast Pirátů i STAN v pražské koalici by měla zajistit jistou kontinuitu, která je nepochybně žádoucí. V dalších letech se jen ukáže, zdali změny ve strategii dalšího rozvoje města budou spíše kosmetické, anebo zásadnějšího rázu. Praze každopádně po volbách hrozil další obrat o 180 stupňů, navíc přinejmenším s asistencí hnutí ANO na vládě. A jak známo, Babiš a jeho lidé se zde velké popularitě netěší. Alespoň proto mezi námi sousedy na chvíli zavládne uspokojení. Pak bude ale načase začít opět nekompromisně hodnotit vykonanou práci.

Související

Více souvisejících

komentář Bohuslav Svoboda Zdeněk Hřib Praha magistráty Praha Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

včera

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

včera

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

včera

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

včera

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

včera

včera

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

včera

včera

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

včera

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

včera

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí

Ukrajina představila své představy o možné mírové misi, která by měla vstoupit na její území po uzavření dohody s Ruskem. Prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho poradci v uplynulých dnech podrobně informovali své západní partnery, co by měla taková mise obsahovat, jak by měla být rozmístěna a jaké cíle by měla splňovat. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy