KOMENTÁŘ | Praha má Svobodu, píše se historie. A to je teprve začátek

Praha má od čtvrtka konečně nové vedení. Na místě je spíše konstatovat, že staronové. Jak si ale bude rozumět to "staré" a "nové", je otázkou. Ačkoliv je hlavní město teprve na začátku další éry svého fungování, už se mu daří psát historii. A politici na tom mají nemalé zásluhy.

Především kvůli nim totiž trvalo téměř pět měsíců, než se nová reprezentace chopila moci. Šlo o nejdelší koaliční rokování v historii České republiky, kde mezitím proběhly další volby, jejichž vítěz, nově zvolený prezident Petr Pavel, může budoucí podobu hlavního města rovněž ovlivnit. Mluví totiž o změnách na Pražském hradě, ať už architektonických či těch týkajících se jeho průchodnosti a otevřenosti občanům.

Mnohem více ale bude směřování Prahy v následujících letech určovat její staronové vedení. Ptáte se proč staronové, když například ODS strávila minulé období v magistrátní opozici? Usedají v něm totiž dva primátoři. Pirát Zdeněk Hřib funkci včera opustil a přesunul se do pozice prvního náměstka s odpovědností za dopravu, zatímco jím uvolněný post zaujal Bohuslav Svoboda. Znovu po deseti letech.

Zkušenosti tedy nově zvolené radě rozhodně nechybí, zvlášť když jejími členy jsou i další dlouholetí politici, jako například Jiří Pospíšil, Alexandra Udženija nebo Petr Hlaváček. 

Mezi Svobodou a Hřibem je však možné vnímat i jisté dělení na “staré” a “nové”. Jedenačtyřicetiletého končícího primátora označil během jeho působení v čele hlavního města za “snílka” server Politico, když jej zařadil mezi 28 zajímavých politických osobností pro rok 2021. Zahraniční novináři ho tak zjevně vnímali jako člověka, který se dívá do budoucnosti. Já jsem jako tuzemský novinář a pražský občan na pochybách, zdali je tak možné vnímat i jeho nástupce. 

Svoboda totiž minulý týden oslavil už 79. narozeniny. Navzdory důchodovému věku to ještě před pár dny vypadalo, že bude premiantem v kumulaci funkcí. V úterý však oznámil, že rezignuje na členství ve sněmovních výborech a správní radě VZP a skončí i jako přednosta kliniky. 

Přitom se zdálo, že více než spolustraníci na něj v této věci tlačí Pražané a média. Může to souviset s tím, co si mnozí lidé myslí dlouhodobě, tedy že pražská ODS využívá Svobodu jako fíkový list. V kampani tuto kartu ostatně vytahoval i Hřib, když reagoval na soupeřovu neúčast na debatách, kde lídra kandidátky Spolu opakovaně zastupoval Zdeněk Zajíček. “Kdo chce vlastně řídit Prahu ze zákulisí ODS?” ptal se na twitteru.

Sám lodivod pražské pirátské bárky opakovaně deklaroval maximální transparentnost při řízení hlavního města, tu a tam s většími či menšími úspěchy. Pokud ze svých nároků nesleví, může na stejný kurs navést i nové koaliční partnery. Anebo se to stane předmětem sporů. Už jednání ukázala, že poklidné soužití trojice subjektů nemusí být jednoduché. 

Kromě již zmíněných zkušeností zúčastněných politiků je tady ale ještě jedno pozitivum. Pokračující účast Pirátů i STAN v pražské koalici by měla zajistit jistou kontinuitu, která je nepochybně žádoucí. V dalších letech se jen ukáže, zdali změny ve strategii dalšího rozvoje města budou spíše kosmetické, anebo zásadnějšího rázu. Praze každopádně po volbách hrozil další obrat o 180 stupňů, navíc přinejmenším s asistencí hnutí ANO na vládě. A jak známo, Babiš a jeho lidé se zde velké popularitě netěší. Alespoň proto mezi námi sousedy na chvíli zavládne uspokojení. Pak bude ale načase začít opět nekompromisně hodnotit vykonanou práci.

Související

Ilustrační foto Komentář

Angličtina od první třídy je skvělý nápad. Druhý jazyk počká až na střední školu

Dnešní děti vyrůstají v silně globalizovaném světě. Během pár minut se mohou spřátelit s osobou na druhé straně planety, stejně tak naletět podvodníkům. Proto je nutné je učit anglicky – ideálně od co nejútlejšího věku. S druhým jazykem však bude lepší počkat až na střední školy, kdy má mladý člověk alespoň minimální ponětí, proč se ho má učit. 

Více souvisejících

komentář Bohuslav Svoboda Zdeněk Hřib Praha magistráty Praha Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy