KOMENTÁŘ | Praha má Svobodu, píše se historie. A to je teprve začátek

Praha má od čtvrtka konečně nové vedení. Na místě je spíše konstatovat, že staronové. Jak si ale bude rozumět to "staré" a "nové", je otázkou. Ačkoliv je hlavní město teprve na začátku další éry svého fungování, už se mu daří psát historii. A politici na tom mají nemalé zásluhy.

Především kvůli nim totiž trvalo téměř pět měsíců, než se nová reprezentace chopila moci. Šlo o nejdelší koaliční rokování v historii České republiky, kde mezitím proběhly další volby, jejichž vítěz, nově zvolený prezident Petr Pavel, může budoucí podobu hlavního města rovněž ovlivnit. Mluví totiž o změnách na Pražském hradě, ať už architektonických či těch týkajících se jeho průchodnosti a otevřenosti občanům.

Mnohem více ale bude směřování Prahy v následujících letech určovat její staronové vedení. Ptáte se proč staronové, když například ODS strávila minulé období v magistrátní opozici? Usedají v něm totiž dva primátoři. Pirát Zdeněk Hřib funkci včera opustil a přesunul se do pozice prvního náměstka s odpovědností za dopravu, zatímco jím uvolněný post zaujal Bohuslav Svoboda. Znovu po deseti letech.

Zkušenosti tedy nově zvolené radě rozhodně nechybí, zvlášť když jejími členy jsou i další dlouholetí politici, jako například Jiří Pospíšil, Alexandra Udženija nebo Petr Hlaváček. 

Mezi Svobodou a Hřibem je však možné vnímat i jisté dělení na “staré” a “nové”. Jedenačtyřicetiletého končícího primátora označil během jeho působení v čele hlavního města za “snílka” server Politico, když jej zařadil mezi 28 zajímavých politických osobností pro rok 2021. Zahraniční novináři ho tak zjevně vnímali jako člověka, který se dívá do budoucnosti. Já jsem jako tuzemský novinář a pražský občan na pochybách, zdali je tak možné vnímat i jeho nástupce. 

Svoboda totiž minulý týden oslavil už 79. narozeniny. Navzdory důchodovému věku to ještě před pár dny vypadalo, že bude premiantem v kumulaci funkcí. V úterý však oznámil, že rezignuje na členství ve sněmovních výborech a správní radě VZP a skončí i jako přednosta kliniky. 

Přitom se zdálo, že více než spolustraníci na něj v této věci tlačí Pražané a média. Může to souviset s tím, co si mnozí lidé myslí dlouhodobě, tedy že pražská ODS využívá Svobodu jako fíkový list. V kampani tuto kartu ostatně vytahoval i Hřib, když reagoval na soupeřovu neúčast na debatách, kde lídra kandidátky Spolu opakovaně zastupoval Zdeněk Zajíček. “Kdo chce vlastně řídit Prahu ze zákulisí ODS?” ptal se na twitteru.

Sám lodivod pražské pirátské bárky opakovaně deklaroval maximální transparentnost při řízení hlavního města, tu a tam s většími či menšími úspěchy. Pokud ze svých nároků nesleví, může na stejný kurs navést i nové koaliční partnery. Anebo se to stane předmětem sporů. Už jednání ukázala, že poklidné soužití trojice subjektů nemusí být jednoduché. 

Kromě již zmíněných zkušeností zúčastněných politiků je tady ale ještě jedno pozitivum. Pokračující účast Pirátů i STAN v pražské koalici by měla zajistit jistou kontinuitu, která je nepochybně žádoucí. V dalších letech se jen ukáže, zdali změny ve strategii dalšího rozvoje města budou spíše kosmetické, anebo zásadnějšího rázu. Praze každopádně po volbách hrozil další obrat o 180 stupňů, navíc přinejmenším s asistencí hnutí ANO na vládě. A jak známo, Babiš a jeho lidé se zde velké popularitě netěší. Alespoň proto mezi námi sousedy na chvíli zavládne uspokojení. Pak bude ale načase začít opět nekompromisně hodnotit vykonanou práci.

Související

Andrej Babiš Komentář

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  
Energetika, ilustrační fotografie. Komentář

Evropa a energetika. Brusel chce zlevnit elektřinu i plyn, ale jak na to?

Evropská komise (EK) nedávno představila úpravy energetického trhu, které mají „předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny“. Návrh sice nevyvolal ani v Česku takové pozdvižení, jako třeba možná změna věku odchodu do důchodu na 68 let, přesto se v některých společenských kruzích nepokrytě hovoří o tom, že jde prý o diktát EK, který už je za hranou skutečně tržní ekonomiky. Podobné scénáře ale spíše naznačují to, že si neumíme stanovit důležitost či přesný postup toho, co vlastně sami od jiných chceme. Levné energie nebo neomezenou konkurenci často podivných firem, které nám v konečném důsledku mohou spíše nadělat nechtěné problémy?

Více souvisejících

komentář Bohuslav Svoboda Zdeněk Hřib Praha magistráty Praha Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 41 minutami

před 49 minutami

před 51 minutami

před 53 minutami

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Třetí celostátní sněm hnutí ANO

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

včera

Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů

Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.

Zdroj: ČTK

Další zprávy