KOMENTÁŘ | Praha má Svobodu, píše se historie. A to je teprve začátek

Praha má od čtvrtka konečně nové vedení. Na místě je spíše konstatovat, že staronové. Jak si ale bude rozumět to "staré" a "nové", je otázkou. Ačkoliv je hlavní město teprve na začátku další éry svého fungování, už se mu daří psát historii. A politici na tom mají nemalé zásluhy.

Především kvůli nim totiž trvalo téměř pět měsíců, než se nová reprezentace chopila moci. Šlo o nejdelší koaliční rokování v historii České republiky, kde mezitím proběhly další volby, jejichž vítěz, nově zvolený prezident Petr Pavel, může budoucí podobu hlavního města rovněž ovlivnit. Mluví totiž o změnách na Pražském hradě, ať už architektonických či těch týkajících se jeho průchodnosti a otevřenosti občanům.

Mnohem více ale bude směřování Prahy v následujících letech určovat její staronové vedení. Ptáte se proč staronové, když například ODS strávila minulé období v magistrátní opozici? Usedají v něm totiž dva primátoři. Pirát Zdeněk Hřib funkci včera opustil a přesunul se do pozice prvního náměstka s odpovědností za dopravu, zatímco jím uvolněný post zaujal Bohuslav Svoboda. Znovu po deseti letech.

Zkušenosti tedy nově zvolené radě rozhodně nechybí, zvlášť když jejími členy jsou i další dlouholetí politici, jako například Jiří Pospíšil, Alexandra Udženija nebo Petr Hlaváček. 

Mezi Svobodou a Hřibem je však možné vnímat i jisté dělení na “staré” a “nové”. Jedenačtyřicetiletého končícího primátora označil během jeho působení v čele hlavního města za “snílka” server Politico, když jej zařadil mezi 28 zajímavých politických osobností pro rok 2021. Zahraniční novináři ho tak zjevně vnímali jako člověka, který se dívá do budoucnosti. Já jsem jako tuzemský novinář a pražský občan na pochybách, zdali je tak možné vnímat i jeho nástupce. 

Svoboda totiž minulý týden oslavil už 79. narozeniny. Navzdory důchodovému věku to ještě před pár dny vypadalo, že bude premiantem v kumulaci funkcí. V úterý však oznámil, že rezignuje na členství ve sněmovních výborech a správní radě VZP a skončí i jako přednosta kliniky. 

Přitom se zdálo, že více než spolustraníci na něj v této věci tlačí Pražané a média. Může to souviset s tím, co si mnozí lidé myslí dlouhodobě, tedy že pražská ODS využívá Svobodu jako fíkový list. V kampani tuto kartu ostatně vytahoval i Hřib, když reagoval na soupeřovu neúčast na debatách, kde lídra kandidátky Spolu opakovaně zastupoval Zdeněk Zajíček. “Kdo chce vlastně řídit Prahu ze zákulisí ODS?” ptal se na twitteru.

Sám lodivod pražské pirátské bárky opakovaně deklaroval maximální transparentnost při řízení hlavního města, tu a tam s většími či menšími úspěchy. Pokud ze svých nároků nesleví, může na stejný kurs navést i nové koaliční partnery. Anebo se to stane předmětem sporů. Už jednání ukázala, že poklidné soužití trojice subjektů nemusí být jednoduché. 

Kromě již zmíněných zkušeností zúčastněných politiků je tady ale ještě jedno pozitivum. Pokračující účast Pirátů i STAN v pražské koalici by měla zajistit jistou kontinuitu, která je nepochybně žádoucí. V dalších letech se jen ukáže, zdali změny ve strategii dalšího rozvoje města budou spíše kosmetické, anebo zásadnějšího rázu. Praze každopádně po volbách hrozil další obrat o 180 stupňů, navíc přinejmenším s asistencí hnutí ANO na vládě. A jak známo, Babiš a jeho lidé se zde velké popularitě netěší. Alespoň proto mezi námi sousedy na chvíli zavládne uspokojení. Pak bude ale načase začít opět nekompromisně hodnotit vykonanou práci.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář Bohuslav Svoboda Zdeněk Hřib Praha magistráty Praha Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy