KOMENTÁŘ | Praha má Svobodu, píše se historie. A to je teprve začátek

Praha má od čtvrtka konečně nové vedení. Na místě je spíše konstatovat, že staronové. Jak si ale bude rozumět to "staré" a "nové", je otázkou. Ačkoliv je hlavní město teprve na začátku další éry svého fungování, už se mu daří psát historii. A politici na tom mají nemalé zásluhy.

Především kvůli nim totiž trvalo téměř pět měsíců, než se nová reprezentace chopila moci. Šlo o nejdelší koaliční rokování v historii České republiky, kde mezitím proběhly další volby, jejichž vítěz, nově zvolený prezident Petr Pavel, může budoucí podobu hlavního města rovněž ovlivnit. Mluví totiž o změnách na Pražském hradě, ať už architektonických či těch týkajících se jeho průchodnosti a otevřenosti občanům.

Mnohem více ale bude směřování Prahy v následujících letech určovat její staronové vedení. Ptáte se proč staronové, když například ODS strávila minulé období v magistrátní opozici? Usedají v něm totiž dva primátoři. Pirát Zdeněk Hřib funkci včera opustil a přesunul se do pozice prvního náměstka s odpovědností za dopravu, zatímco jím uvolněný post zaujal Bohuslav Svoboda. Znovu po deseti letech.

Zkušenosti tedy nově zvolené radě rozhodně nechybí, zvlášť když jejími členy jsou i další dlouholetí politici, jako například Jiří Pospíšil, Alexandra Udženija nebo Petr Hlaváček. 

Mezi Svobodou a Hřibem je však možné vnímat i jisté dělení na “staré” a “nové”. Jedenačtyřicetiletého končícího primátora označil během jeho působení v čele hlavního města za “snílka” server Politico, když jej zařadil mezi 28 zajímavých politických osobností pro rok 2021. Zahraniční novináři ho tak zjevně vnímali jako člověka, který se dívá do budoucnosti. Já jsem jako tuzemský novinář a pražský občan na pochybách, zdali je tak možné vnímat i jeho nástupce. 

Svoboda totiž minulý týden oslavil už 79. narozeniny. Navzdory důchodovému věku to ještě před pár dny vypadalo, že bude premiantem v kumulaci funkcí. V úterý však oznámil, že rezignuje na členství ve sněmovních výborech a správní radě VZP a skončí i jako přednosta kliniky. 

Přitom se zdálo, že více než spolustraníci na něj v této věci tlačí Pražané a média. Může to souviset s tím, co si mnozí lidé myslí dlouhodobě, tedy že pražská ODS využívá Svobodu jako fíkový list. V kampani tuto kartu ostatně vytahoval i Hřib, když reagoval na soupeřovu neúčast na debatách, kde lídra kandidátky Spolu opakovaně zastupoval Zdeněk Zajíček. “Kdo chce vlastně řídit Prahu ze zákulisí ODS?” ptal se na twitteru.

Sám lodivod pražské pirátské bárky opakovaně deklaroval maximální transparentnost při řízení hlavního města, tu a tam s většími či menšími úspěchy. Pokud ze svých nároků nesleví, může na stejný kurs navést i nové koaliční partnery. Anebo se to stane předmětem sporů. Už jednání ukázala, že poklidné soužití trojice subjektů nemusí být jednoduché. 

Kromě již zmíněných zkušeností zúčastněných politiků je tady ale ještě jedno pozitivum. Pokračující účast Pirátů i STAN v pražské koalici by měla zajistit jistou kontinuitu, která je nepochybně žádoucí. V dalších letech se jen ukáže, zdali změny ve strategii dalšího rozvoje města budou spíše kosmetické, anebo zásadnějšího rázu. Praze každopádně po volbách hrozil další obrat o 180 stupňů, navíc přinejmenším s asistencí hnutí ANO na vládě. A jak známo, Babiš a jeho lidé se zde velké popularitě netěší. Alespoň proto mezi námi sousedy na chvíli zavládne uspokojení. Pak bude ale načase začít opět nekompromisně hodnotit vykonanou práci.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář Bohuslav Svoboda Zdeněk Hřib Praha magistráty Praha Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

včera

Ministři zemí EU definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic

Ministři členských zemí Evropské unie v pátek v Bruselu definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic, který stanovuje pravidla pro řízení vnitřních a vnějších hranic a kontrolu osob překračujících tyto hranice. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy