Uplynul rok od chvíle, kdy ruská armáda spustila masivní útok na Ukrajinu. Konflikt zahájený 24. února, který se svým charakterem vymyká všemu, co Evropa zažila od konce druhé světové války, si za 12 měsíců vyžádal přinejmenším desetitisíce obětí. Jejich počet nelze z dostupných zdrojů přesně určit. Je však jisté, že v řádech tisíců se počítají i mrtví civilisté. Konec násilí není v dohledu. Válka, kterou agresor – bez veškerých pochybností ruský putinovský režim – plánoval jako rychlou a krátkou operaci, nabrala opotřebovávací charakter. Frontová linie se v posledních měsících posunuje jen málo a každý územní zisk je zjevně vykoupen obrovskými ztrátami. Palčivých otázek spojených s konfliktem přibývá. A dvě z nich vystupují do popředí.
Nejzásadnější otázka pochopitelně zní, kdy válka skončí. Vývoj v uplynulém půl roce ani ráz dostupných informací neumožňují při hledání odpovědí vykročit ze spekulativní roviny. Odhodlání klíčových postav ruského režimu pokračovat v boji a pokusit se vojensky dosáhnout alespoň některých cílů, které sledoval původní plán operace, je zjevně silné. Nic na tom zatím nezměnily dílčí porážky, podstatné ztráty i politická a ekonomická cena, kterou Rusko za své expanzivní dobrodružství platí.
Stejné odhodlání projevuje přinejmenším navenek ukrajinská politická reprezentace a armáda. Povzbuzeno tím, že dokázalo ustát úvodní ruský úder, odrazit postup ruských sil u Kyjeva a následné i na jihu a jihovýchodě a posléze provést několik úspěšných protiofenziv, razí vedení prezidenta Volodymyra Zelenského tezi o obnovení celistvosti Ukrajiny v hranicích před rokem 2014, tedy před vznikem separatistických republik na Donbasu a ilegální ruskou anexí Krymu.
Klíčovou roli ve všech zmíněných úspěších bránící se strany hrála vojenská, politická i ekonomická podpora Západu. Ta neslábne (zjevně nejen z morálních, ale také mnohem pragmatičtějších pohnutek), v některých ohledech naopak sílí. Nedochází ani k vytrvalejšímu tlaku obyvatelstva zemí, které poskytují Kyjevu vitální pomoc, aby tamní vlády upřednostnily před pomocí Ukrajině obnovu hospodářské spolupráce s Ruskem s cílem rychle překonat s válkou spojené problémy, především energetickou krizi.
Konflikt nemůže skončit, dokud jedna ze stran tohoto pomyslného trojúhelníku dramaticky nezmění svůj postoj. Spolehlivé indikátory, kdy se tak stane, nemáme. Z nedávné historie ovšem víme, že opotřebovávací války, obzvláště ty s výrazným zapojením silných vnějších aktérů, mohou trvat dlouho. V tomto směru zní ujišťování, že střet letos bude rozhodnut na bojišti, jako fakty a zkušeností nepříliš podložený optimismus. Ukrajina je navíc pro mnohé stále více zástupným konfliktem mezi Západem a Ruskem, přičemž touto optikou na něj zjevně nahlíží i Kreml. Úterní projev Vladimira Putina před ruskými zákonodárci nemohl být v tomto směru výmluvnější.
Druhou otázkou, která s tou první úzce souvisí, jsou okolnosti, jež mohou přinést konec konfliktu. Možností není neomezené množství. Jednu představuje zásadní vojenský průlom té či oné strany. Nic mu nyní nenasvědčuje. Ačkoliv jde z pochopitelných důvodů nadále o značné politické tabu, objevují naopak se informace a opatrná slova z úst západních podporovatelů Ukrajiny, že opětovné dobytí všech Ruskem okupovaných území není dost možná realizovatelné. Důvodem je i to, že by nejspíš bylo podmíněno takovou eskalací konfliktu, kterou s ohledem na ruský jaderný arzenál nehodlají klíčoví spojenci Kyjeva riskovat. Zároveň se zdá, že faktor výrazné technologické převahy západních zbraní a technologií i odhodlanost ukrajinské armády dokážou vyvážit početní převahu a lidské zdroje agresora a bránit mu v nové úspěšné ofenzivě.
To ještě neznamená, že v jistou chvíli nedospěje ukrajinská společnost či politická reprezentace k názoru, že materiální a lidské ztráty jsou neúnosně vysoké, tudíž je třeba zahájit politická jednání o ukončení bojů. Nutno zdůraznit, že pokud k takovému posunu skutečně dojde, měl by vycházet z postoje samotných Ukrajinců, nikoliv z vnějšího nátlaku na ně. Ovšem stejně jako je nemístné nutit napadeného, aby v zájmu jiných ustoupil agresorovi, nelze na Ukrajince apelovat, aby položili větší oběť, než jsou sami ochotní. Jde o relevantní scénář, který by Západ měl brát v potaz, třebaže nemá jakoukoliv legitimitu k němu Ukrajinu aktivně podněcovat.
Pak je zde eventualita razantního obratu přístupu Západu k ukrajinskému konfliktu. Ač se nyní nezdá jako pravděpodobný, z dlouhodobější perspektivy jej nelze zcela vyloučit. Přivodit jej může nejen volební vítězství Rusku více nakloněných politických sil v klíčových západních zemích, ale například i nový nečekaný ekonomický šok (jakým byl třeba covid). Lze také předpokládat, že s přibývajícími měsíci bude západní společnost vůči válce na východě stále více apatická, především pokud situace na bojišti ztratí dynamiku a budou se stupňovat domácí problémy. Při veškerém respektu k dosavadním výkonům ukrajinských ozbrojených sil si přiznejme, že po zastavení západní pomoci by Kyjevu nezbylo nic jiného než se pokusit s Moskvou domluvit zastavení bojů, a to i za cenu dnes nepředstavitelných ústupků.
Poslední možností zůstává vnitřní zvrat v Rusku. Je ostatně zmiňována prakticky od prvních neúspěchů invazních vojsk. S ohledem na uzavřenost dění ve vrcholných patrech ruské moci však není zřejmé, nakolik je tato varianta pravděpodobná. Jisté koneckonců není ani to, zda by případná nová vládnoucí garnitura skutečně k ukončení bojů přistoupila. Navzdory mnohým „zaručeným zprávám“, které se v tomto směru během uplynulého roku objevily, se stále pohybujeme v oblasti pomyslného věštění z křišťálové koule.
Důležitých otázek vyvstává pochopitelně daleko více. Týkají se především budoucnosti válčících zemí, Ruska a Ukrajiny. Dokud ale nebude konflikt směřovat ke svému konci a nebude zřejmé jakou cestou, je jejich kladení poněkud předčasné, což platí dvojnásob o hledání odpovědí.
Související
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek