KOMENTÁŘ | Senátní volby opět nezklamaly. Horní komora zajímá minimum lidí, nejde vidět

Senátní volby jsou dlouhodobě poznamenané velmi nízkou účastí. Stojí za tím hned několik faktorů – od určité monotónnosti jeho členů až po fakt, že se nachází na úplném okraji veřejného zájmu.

Letošní účast v senátních volbách činila pouhých 30,47 %. Nejde přitom o výjimku, senátní volby jsou nízkou účastí poznamenané dlouhodobě. O dva roky dříve činila účast v prvním kole sice 42,65 %, v tom druhém ale k urnám přišlo jen 19,44 % oprávněných voličů. A v roce 2020 dorazilo k prvnímu kolu 36,74 % lidí, ke druhému 16,74 %.

Volební účast se vytrvale snižuje, ač u posledních dvou voleb lehce narostla. U historicky prvních senátních voleb v roce 1996 byla účast 35,03 % v prvním a 30,63 % v druhém kole. Naposledy druhé kolo voleb do horní komory českého parlamentu vidělo více než třicetiprocentní účast v roce 2002.

Co za tím ale je? Senátní volby umožňují občanům zvolit si do zákonodárného procesu osobu přímo z jejich okresu, která může zastávat jejich zájmy. Nízká volební účast ale může způsobit nejen chybějící reprezentaci velké části voličů, ale také nezájem jednotlivých osob vůbec kandidovat.

Zdá se, že v některých senátních okrscích téměř zmizela soutěž. Kupříkladu na Vsetínsku opět výrazně vyhrál Jiří Čunek, který je ve funkci senátora už od roku 2006. Současný předseda Miloš Vystrčil je ve funkci od roku 2010 – za okres Jihlava jde o teprve druhého senátora v historii. Některá jména se v horní komoře prakticky nemění.

Není proto divu, že existuje řada peticí a iniciativ pro zrušení senátu. Je to obdobný případ jako ve Velké Británii, kde probíhá vážná politická debata o zrušení Sněmovny lordů, kde 92 osob funkce dokonce dědí – a přesně takto se může jevit i český senát. V britské horní komoře parlamentu je většina křesel obsazena tzv. doživotními peery, kteří titul zanechávají svým potomkům.

Srovnání českého, pravidelně voleného senátu s britskou dědičnou horní komorou se může zdát jako přitažené za vlasy, ve skutečnosti ale i v České republice zachovává horní komora zdání jakési tradice. Například na Vsetínsku lidé volí Čunka jako někoho, koho už znají a vědí, jaká je jeho politika.

Jenže konkrétně pan Čunek má ve zvyku sedět na více židlích najednou – zatímco byl senátorem, zastával také post hejtmana Zlínského kraje, se čtyřletou pauzou je od roku 2000 i jeho zastupitelem. V současné době je k tomu starostou města Vsetín, do této funkce nastoupil v roce 2022. A v letošních krajských volbách navíc usiloval o návrat do vedení Zlínského kraje.

Současná situace na Vsetínsku může jednoduše reprezentovat celou republiku. Na volebním lístku se tentokrát nacházela pouhá tři jména – konkrétně pan Čunek (KDU-ČSL), Yvona Wojaczková (ANO) a Robert Hampl (SPD). Na první pohled se může zdát, že zarytí odpůrci ANO a SPD budou volit Čunka. Ve skutečnosti ale často raději nevolí nikoho – šlo o jediného kandidáta vládní koalice v okrese a kvůli tomu neexistovala varianta. Nikoho nenasadili ani poměrně silní Starostové nebo TOP09.

Kromě jakési tradice a slabému výběru mezi kandidáty hraje ale roli i obecná politická situace v České republice. Velice exponovaná a propíraná Poslanecká sněmovna bere Senátu většinu pozornosti – a v poslední době za tím stojí i prezident. Nezáleží na tom, jestli si politici přejí zachování horní komory, naopak jde o to, že senát je často chápán jako pomyslná „překážka“ na cestě zákona ze sněmovny do kanceláře prezidenta republiky.

V mnoha evropských zemích parlamentní demokracie funguje dobře i bez horní komory. Jde o běžnou záležitost. Senát byl v 90. letech zaveden jako kontrolní mechanismus toho, co dělá dolní komora parlamentu – takže právě tento fakt může stát za tím, že sotva čtvrtina lidí má zájem k volbám do něj vůbec přijít.

Poslanecká sněmovna a prezident jsou silně medializované instituce – o čem se hlasuje v senátu zajímá jen minimum lidí, protože všechna důležitá (a často velmi táhlá) jednání proběhla už v dolní komoře, a byla jim věnována patřičná mediální pozornost. A navíc, pokud některý zákon prezident nakonec vetuje, je to právě sněmovna, kdo ho může přehlasovat.

Takže role senátu zůstává v mnoha ohledech symbolická. Nejvíce se projevil po hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana z počátku roku 2023. Senát totiž má za úkol prezidenta kontrolovat a případně ho prohlásit za neschopného funkce. Právě tyto úvahy předsedy Vystrčila vedly k veřejnému propírání senátu, často ve velmi nepříznivém duchu.

I to může být další z faktorů nepříznivého vývoje veřejného mínění vůči samotné existenci horní komory českého parlamentu. U letošních senátních voleb se opět ukázal minimální zájem voličů s podobou této klíčové instituce něco dělat – a tak se patrně nezmění vůbec nic. Senát zůstane na okraji veřejného zájmu bez reálného vlivu na společenské i politické dění.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

Více souvisejících

Senátní volby Senát ČR komentář

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 46 minutami

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Dan Jørgensen

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

včera

EU zvažuje, že bude financovat válku na Ukrajině ruskými penězi

Kaja Kallasová, nová vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, uvedla, že miliardy eur z ruských státních prostředků zmrazených v Evropské unii by měly být využity na pomoc Ukrajině. Podle ní má Ukrajina legitimní nárok na odškodnění za škody způsobené ruskou agresí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy