Senátní volby jsou dlouhodobě poznamenané velmi nízkou účastí. Stojí za tím hned několik faktorů – od určité monotónnosti jeho členů až po fakt, že se nachází na úplném okraji veřejného zájmu.
Letošní účast v senátních volbách činila pouhých 30,47 %. Nejde přitom o výjimku, senátní volby jsou nízkou účastí poznamenané dlouhodobě. O dva roky dříve činila účast v prvním kole sice 42,65 %, v tom druhém ale k urnám přišlo jen 19,44 % oprávněných voličů. A v roce 2020 dorazilo k prvnímu kolu 36,74 % lidí, ke druhému 16,74 %.
Volební účast se vytrvale snižuje, ač u posledních dvou voleb lehce narostla. U historicky prvních senátních voleb v roce 1996 byla účast 35,03 % v prvním a 30,63 % v druhém kole. Naposledy druhé kolo voleb do horní komory českého parlamentu vidělo více než třicetiprocentní účast v roce 2002.
Co za tím ale je? Senátní volby umožňují občanům zvolit si do zákonodárného procesu osobu přímo z jejich okresu, která může zastávat jejich zájmy. Nízká volební účast ale může způsobit nejen chybějící reprezentaci velké části voličů, ale také nezájem jednotlivých osob vůbec kandidovat.
Zdá se, že v některých senátních okrscích téměř zmizela soutěž. Kupříkladu na Vsetínsku opět výrazně vyhrál Jiří Čunek, který je ve funkci senátora už od roku 2006. Současný předseda Miloš Vystrčil je ve funkci od roku 2010 – za okres Jihlava jde o teprve druhého senátora v historii. Některá jména se v horní komoře prakticky nemění.
Není proto divu, že existuje řada peticí a iniciativ pro zrušení senátu. Je to obdobný případ jako ve Velké Británii, kde probíhá vážná politická debata o zrušení Sněmovny lordů, kde 92 osob funkce dokonce dědí – a přesně takto se může jevit i český senát. V britské horní komoře parlamentu je většina křesel obsazena tzv. doživotními peery, kteří titul zanechávají svým potomkům.
Srovnání českého, pravidelně voleného senátu s britskou dědičnou horní komorou se může zdát jako přitažené za vlasy, ve skutečnosti ale i v České republice zachovává horní komora zdání jakési tradice. Například na Vsetínsku lidé volí Čunka jako někoho, koho už znají a vědí, jaká je jeho politika.
Jenže konkrétně pan Čunek má ve zvyku sedět na více židlích najednou – zatímco byl senátorem, zastával také post hejtmana Zlínského kraje, se čtyřletou pauzou je od roku 2000 i jeho zastupitelem. V současné době je k tomu starostou města Vsetín, do této funkce nastoupil v roce 2022. A v letošních krajských volbách navíc usiloval o návrat do vedení Zlínského kraje.
Současná situace na Vsetínsku může jednoduše reprezentovat celou republiku. Na volebním lístku se tentokrát nacházela pouhá tři jména – konkrétně pan Čunek (KDU-ČSL), Yvona Wojaczková (ANO) a Robert Hampl (SPD). Na první pohled se může zdát, že zarytí odpůrci ANO a SPD budou volit Čunka. Ve skutečnosti ale často raději nevolí nikoho – šlo o jediného kandidáta vládní koalice v okrese a kvůli tomu neexistovala varianta. Nikoho nenasadili ani poměrně silní Starostové nebo TOP09.
Kromě jakési tradice a slabému výběru mezi kandidáty hraje ale roli i obecná politická situace v České republice. Velice exponovaná a propíraná Poslanecká sněmovna bere Senátu většinu pozornosti – a v poslední době za tím stojí i prezident. Nezáleží na tom, jestli si politici přejí zachování horní komory, naopak jde o to, že senát je často chápán jako pomyslná „překážka“ na cestě zákona ze sněmovny do kanceláře prezidenta republiky.
V mnoha evropských zemích parlamentní demokracie funguje dobře i bez horní komory. Jde o běžnou záležitost. Senát byl v 90. letech zaveden jako kontrolní mechanismus toho, co dělá dolní komora parlamentu – takže právě tento fakt může stát za tím, že sotva čtvrtina lidí má zájem k volbám do něj vůbec přijít.
Poslanecká sněmovna a prezident jsou silně medializované instituce – o čem se hlasuje v senátu zajímá jen minimum lidí, protože všechna důležitá (a často velmi táhlá) jednání proběhla už v dolní komoře, a byla jim věnována patřičná mediální pozornost. A navíc, pokud některý zákon prezident nakonec vetuje, je to právě sněmovna, kdo ho může přehlasovat.
Takže role senátu zůstává v mnoha ohledech symbolická. Nejvíce se projevil po hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana z počátku roku 2023. Senát totiž má za úkol prezidenta kontrolovat a případně ho prohlásit za neschopného funkce. Právě tyto úvahy předsedy Vystrčila vedly k veřejnému propírání senátu, často ve velmi nepříznivém duchu.
I to může být další z faktorů nepříznivého vývoje veřejného mínění vůči samotné existenci horní komory českého parlamentu. U letošních senátních voleb se opět ukázal minimální zájem voličů s podobou této klíčové instituce něco dělat – a tak se patrně nezmění vůbec nic. Senát zůstane na okraji veřejného zájmu bez reálného vlivu na společenské i politické dění.
19. prosince 2024 15:10
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Související
Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý
Pavel šel po návratu z USA volit senátora na Litoměřicku
Senátní volby , Senát ČR , komentář
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák