KOMENTÁŘ | Ukrajina už dávno nepatří do područí Ruského impéria, kazetová munice je toho důkazem

Ukrajina podle všeho začala používat kazetovou munici dodanou Spojenými státy v rámci vojenské pomoci proti ruské agresi. Informovaly o tom EuroZprávy.cz s odvoláním na zjištění deníku Washington Post. Její využití a následná reakce Moskvy ukazují na to, že ruské elity ztrácejí moc nad prostředky využívanými Ukrajinci. 

Užití kazetové munice ve čtvrtek lokalizoval analytický twitterový účet War Monitor na jih od Krasnohorivky v Doněcké oblasti. „Ukrajinské síly používají kazetovou munici nedávno dodanou USA a během nočního útoku zničily velmi velké pěchotní uskupení ruských sil na jih od Krasnohorivky,“ píše.

Podle mluvčího Bezpečnostní rady Spojených států Johna Kirbyho ukrajinské dělostřelectvo používá kazetovou munici „efektivně“. „Zbraně mají opravdu velký dopad na ruské obranné pozice a ruské obranné manévry,“ doplnil

Potenciální využití kazetové munice ze strany Kyjeva se setkalo s výhrůžkami Moskvy. Ruským elitám se nelíbí nasazení této zbraně. Může být jedním z rozhodujících prvků na bojišti. Nikoliv ve městech, kde ruská armáda tuto munici aktivně využívala – například v Charkově na úplném začátku obnovené plnohodnotné agrese proti Ukrajině, a to dne 28. února loňského roku, tedy čtyři dny po jejím začátku. 

Video z užití kazetové munice na civilní cíle v Charkově tehdy sdílela ukrajinská bezpečnostní expertka Maria Avdeeva na twitteru. 

Podle dostupných informací Ukrajinci použili tuto nebezpečnou munici proti vojenským živým cílům – tedy proti pěchotě. Rusové jej použili bezprostředně po začátku invaze dokonce proti druhému největšímu ukrajinskému městu. 

Ruský lídr Vladimir Putin však upozorňoval, že „Rusko dosud nemělo potřebu použít kazetovou munici, ale jestli ji použijí proti naší zemi, máme právo na zrcadlovou reakci“. Putin si tak ospravedlňuje případné užití kazetové munice do budoucna – nicméně hlavně před vlastními lidmi.

Většina západních uživatelů internetu má přístup k těmto videím z úplného začátku invaze a je zcela zřejmé, že ruský prezident hledá pouze záminku k nasazení tvrdších zbraní, opět a už bohužel nepřekvapivě proti civilním cílům. 

Logika ruské diplomacie a její rétoriky počítá s tím, že sdělí či pohrozí jasně nelegální či neodpovídající akcí, a tím pádem si ji schválí. Nic jiného v tom není – ospravedlnění na základě falešné rétoriky a dezinterpretace faktů.

Ruské velení nedokázalo přiznat, že kazetovou munici (nejen na Ukrajině) použilo a hodlá používat dál. Jakmile Američané poskytli Kyjevu další kýženou pomoc v obraně vlasti, která má potenciál zvrátit chod protiofenzívy, z Moskvy jde cítit strach až do Prahy. 

Co však ruská elita zvládla, je chlubení – máme lepší kazetovou munici, tedy jsme silnější. Rusové se opět snaží nasadit auru jedné z nejsilnějších armád světa, což je docela logické a vzhledem k velikosti země i potřebné – ale nefunguje to. Ruská armáda utrpěla ponižující porážku od armády, která před agresí nepatřila ani mezi přední evropské. 

Putinovi tak nezbývá nic jiného než se spoléhat na jadernou rétoriku neboli občas zachrastit jadernými hlavicemi. Proti Ukrajincům to ale funguje mnohem méně, než by si přál. Jaderného strašáka vytahoval tak často, až se z něj stala pouhá kulisa celé patetické snahy o porážku země, která dávno nepatří do područí Ruského impéria. 

Související

Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Vítka Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“
Petr Fiala Komentář

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina Rusko Vladimír Putin zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Vítka Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 5 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

včera

včera

Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home

Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy