KOMENTÁŘ | Ukrajina už dávno nepatří do područí Ruského impéria, kazetová munice je toho důkazem

Ukrajina podle všeho začala používat kazetovou munici dodanou Spojenými státy v rámci vojenské pomoci proti ruské agresi. Informovaly o tom EuroZprávy.cz s odvoláním na zjištění deníku Washington Post. Její využití a následná reakce Moskvy ukazují na to, že ruské elity ztrácejí moc nad prostředky využívanými Ukrajinci. 

Užití kazetové munice ve čtvrtek lokalizoval analytický twitterový účet War Monitor na jih od Krasnohorivky v Doněcké oblasti. „Ukrajinské síly používají kazetovou munici nedávno dodanou USA a během nočního útoku zničily velmi velké pěchotní uskupení ruských sil na jih od Krasnohorivky,“ píše.

Podle mluvčího Bezpečnostní rady Spojených států Johna Kirbyho ukrajinské dělostřelectvo používá kazetovou munici „efektivně“. „Zbraně mají opravdu velký dopad na ruské obranné pozice a ruské obranné manévry,“ doplnil

Potenciální využití kazetové munice ze strany Kyjeva se setkalo s výhrůžkami Moskvy. Ruským elitám se nelíbí nasazení této zbraně. Může být jedním z rozhodujících prvků na bojišti. Nikoliv ve městech, kde ruská armáda tuto munici aktivně využívala – například v Charkově na úplném začátku obnovené plnohodnotné agrese proti Ukrajině, a to dne 28. února loňského roku, tedy čtyři dny po jejím začátku. 

Video z užití kazetové munice na civilní cíle v Charkově tehdy sdílela ukrajinská bezpečnostní expertka Maria Avdeeva na twitteru. 

Podle dostupných informací Ukrajinci použili tuto nebezpečnou munici proti vojenským živým cílům – tedy proti pěchotě. Rusové jej použili bezprostředně po začátku invaze dokonce proti druhému největšímu ukrajinskému městu. 

Ruský lídr Vladimir Putin však upozorňoval, že „Rusko dosud nemělo potřebu použít kazetovou munici, ale jestli ji použijí proti naší zemi, máme právo na zrcadlovou reakci“. Putin si tak ospravedlňuje případné užití kazetové munice do budoucna – nicméně hlavně před vlastními lidmi.

Většina západních uživatelů internetu má přístup k těmto videím z úplného začátku invaze a je zcela zřejmé, že ruský prezident hledá pouze záminku k nasazení tvrdších zbraní, opět a už bohužel nepřekvapivě proti civilním cílům. 

Logika ruské diplomacie a její rétoriky počítá s tím, že sdělí či pohrozí jasně nelegální či neodpovídající akcí, a tím pádem si ji schválí. Nic jiného v tom není – ospravedlnění na základě falešné rétoriky a dezinterpretace faktů.

Ruské velení nedokázalo přiznat, že kazetovou munici (nejen na Ukrajině) použilo a hodlá používat dál. Jakmile Američané poskytli Kyjevu další kýženou pomoc v obraně vlasti, která má potenciál zvrátit chod protiofenzívy, z Moskvy jde cítit strach až do Prahy. 

Co však ruská elita zvládla, je chlubení – máme lepší kazetovou munici, tedy jsme silnější. Rusové se opět snaží nasadit auru jedné z nejsilnějších armád světa, což je docela logické a vzhledem k velikosti země i potřebné – ale nefunguje to. Ruská armáda utrpěla ponižující porážku od armády, která před agresí nepatřila ani mezi přední evropské. 

Putinovi tak nezbývá nic jiného než se spoléhat na jadernou rétoriku neboli občas zachrastit jadernými hlavicemi. Proti Ukrajincům to ale funguje mnohem méně, než by si přál. Jaderného strašáka vytahoval tak často, až se z něj stala pouhá kulisa celé patetické snahy o porážku země, která dávno nepatří do područí Ruského impéria. 

Související

Donald Trump Komentář

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.
Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina Rusko Vladimír Putin zbraně

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 4 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 4 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 5 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka

Nová vlna cel zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem zásadně promění ekonomické vztahy Spojených států se zbytkem světa. Cílem je oživit domácí výrobu, avšak mnoho firem stále váhá, zda přesunout své dodavatelské řetězce zpět do USA. A to právě kvůli Trumpovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy