KOMENTÁŘ | Ukrajina už dávno nepatří do područí Ruského impéria, kazetová munice je toho důkazem

Ukrajina podle všeho začala používat kazetovou munici dodanou Spojenými státy v rámci vojenské pomoci proti ruské agresi. Informovaly o tom EuroZprávy.cz s odvoláním na zjištění deníku Washington Post. Její využití a následná reakce Moskvy ukazují na to, že ruské elity ztrácejí moc nad prostředky využívanými Ukrajinci. 

Užití kazetové munice ve čtvrtek lokalizoval analytický twitterový účet War Monitor na jih od Krasnohorivky v Doněcké oblasti. „Ukrajinské síly používají kazetovou munici nedávno dodanou USA a během nočního útoku zničily velmi velké pěchotní uskupení ruských sil na jih od Krasnohorivky,“ píše.

Podle mluvčího Bezpečnostní rady Spojených států Johna Kirbyho ukrajinské dělostřelectvo používá kazetovou munici „efektivně“. „Zbraně mají opravdu velký dopad na ruské obranné pozice a ruské obranné manévry,“ doplnil

Potenciální využití kazetové munice ze strany Kyjeva se setkalo s výhrůžkami Moskvy. Ruským elitám se nelíbí nasazení této zbraně. Může být jedním z rozhodujících prvků na bojišti. Nikoliv ve městech, kde ruská armáda tuto munici aktivně využívala – například v Charkově na úplném začátku obnovené plnohodnotné agrese proti Ukrajině, a to dne 28. února loňského roku, tedy čtyři dny po jejím začátku. 

Video z užití kazetové munice na civilní cíle v Charkově tehdy sdílela ukrajinská bezpečnostní expertka Maria Avdeeva na twitteru. 

Podle dostupných informací Ukrajinci použili tuto nebezpečnou munici proti vojenským živým cílům – tedy proti pěchotě. Rusové jej použili bezprostředně po začátku invaze dokonce proti druhému největšímu ukrajinskému městu. 

Ruský lídr Vladimir Putin však upozorňoval, že „Rusko dosud nemělo potřebu použít kazetovou munici, ale jestli ji použijí proti naší zemi, máme právo na zrcadlovou reakci“. Putin si tak ospravedlňuje případné užití kazetové munice do budoucna – nicméně hlavně před vlastními lidmi.

Většina západních uživatelů internetu má přístup k těmto videím z úplného začátku invaze a je zcela zřejmé, že ruský prezident hledá pouze záminku k nasazení tvrdších zbraní, opět a už bohužel nepřekvapivě proti civilním cílům. 

Logika ruské diplomacie a její rétoriky počítá s tím, že sdělí či pohrozí jasně nelegální či neodpovídající akcí, a tím pádem si ji schválí. Nic jiného v tom není – ospravedlnění na základě falešné rétoriky a dezinterpretace faktů.

Ruské velení nedokázalo přiznat, že kazetovou munici (nejen na Ukrajině) použilo a hodlá používat dál. Jakmile Američané poskytli Kyjevu další kýženou pomoc v obraně vlasti, která má potenciál zvrátit chod protiofenzívy, z Moskvy jde cítit strach až do Prahy. 

Co však ruská elita zvládla, je chlubení – máme lepší kazetovou munici, tedy jsme silnější. Rusové se opět snaží nasadit auru jedné z nejsilnějších armád světa, což je docela logické a vzhledem k velikosti země i potřebné – ale nefunguje to. Ruská armáda utrpěla ponižující porážku od armády, která před agresí nepatřila ani mezi přední evropské. 

Putinovi tak nezbývá nic jiného než se spoléhat na jadernou rétoriku neboli občas zachrastit jadernými hlavicemi. Proti Ukrajincům to ale funguje mnohem méně, než by si přál. Jaderného strašáka vytahoval tak často, až se z něj stala pouhá kulisa celé patetické snahy o porážku země, která dávno nepatří do područí Ruského impéria. 

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina Rusko Vladimír Putin zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy