Ukrajina podle všeho začala používat kazetovou munici dodanou Spojenými státy v rámci vojenské pomoci proti ruské agresi. Informovaly o tom EuroZprávy.cz s odvoláním na zjištění deníku Washington Post. Její využití a následná reakce Moskvy ukazují na to, že ruské elity ztrácejí moc nad prostředky využívanými Ukrajinci.
Užití kazetové munice ve čtvrtek lokalizoval analytický twitterový účet War Monitor na jih od Krasnohorivky v Doněcké oblasti. „Ukrajinské síly používají kazetovou munici nedávno dodanou USA a během nočního útoku zničily velmi velké pěchotní uskupení ruských sil na jih od Krasnohorivky,“ píše.
Podle mluvčího Bezpečnostní rady Spojených států Johna Kirbyho ukrajinské dělostřelectvo používá kazetovou munici „efektivně“. „Zbraně mají opravdu velký dopad na ruské obranné pozice a ruské obranné manévry,“ doplnil.
Potenciální využití kazetové munice ze strany Kyjeva se setkalo s výhrůžkami Moskvy. Ruským elitám se nelíbí nasazení této zbraně. Může být jedním z rozhodujících prvků na bojišti. Nikoliv ve městech, kde ruská armáda tuto munici aktivně využívala – například v Charkově na úplném začátku obnovené plnohodnotné agrese proti Ukrajině, a to dne 28. února loňského roku, tedy čtyři dny po jejím začátku.
Video z užití kazetové munice na civilní cíle v Charkově tehdy sdílela ukrajinská bezpečnostní expertka Maria Avdeeva na twitteru.
Podle dostupných informací Ukrajinci použili tuto nebezpečnou munici proti vojenským živým cílům – tedy proti pěchotě. Rusové jej použili bezprostředně po začátku invaze dokonce proti druhému největšímu ukrajinskému městu.
Ruský lídr Vladimir Putin však upozorňoval, že „Rusko dosud nemělo potřebu použít kazetovou munici, ale jestli ji použijí proti naší zemi, máme právo na zrcadlovou reakci“. Putin si tak ospravedlňuje případné užití kazetové munice do budoucna – nicméně hlavně před vlastními lidmi.
Většina západních uživatelů internetu má přístup k těmto videím z úplného začátku invaze a je zcela zřejmé, že ruský prezident hledá pouze záminku k nasazení tvrdších zbraní, opět a už bohužel nepřekvapivě proti civilním cílům.
Logika ruské diplomacie a její rétoriky počítá s tím, že sdělí či pohrozí jasně nelegální či neodpovídající akcí, a tím pádem si ji schválí. Nic jiného v tom není – ospravedlnění na základě falešné rétoriky a dezinterpretace faktů.
Ruské velení nedokázalo přiznat, že kazetovou munici (nejen na Ukrajině) použilo a hodlá používat dál. Jakmile Američané poskytli Kyjevu další kýženou pomoc v obraně vlasti, která má potenciál zvrátit chod protiofenzívy, z Moskvy jde cítit strach až do Prahy.
Co však ruská elita zvládla, je chlubení – máme lepší kazetovou munici, tedy jsme silnější. Rusové se opět snaží nasadit auru jedné z nejsilnějších armád světa, což je docela logické a vzhledem k velikosti země i potřebné – ale nefunguje to. Ruská armáda utrpěla ponižující porážku od armády, která před agresí nepatřila ani mezi přední evropské.
Putinovi tak nezbývá nic jiného než se spoléhat na jadernou rétoriku neboli občas zachrastit jadernými hlavicemi. Proti Ukrajincům to ale funguje mnohem méně, než by si přál. Jaderného strašáka vytahoval tak často, až se z něj stala pouhá kulisa celé patetické snahy o porážku země, která dávno nepatří do područí Ruského impéria.
Související

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?
komentář , válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina , Ukrajina , Rusko , Vladimír Putin , zbraně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle
před 2 hodinami

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20
před 2 hodinami

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
před 2 hodinami

Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka
před 2 hodinami

V 99 letech zemřel Charlie Munger, miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta
před 2 hodinami

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel
před 3 hodinami

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní
před 3 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty
před 4 hodinami

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?
před 5 hodinami

Předpověď počasí do Štědrého dne: Meteorologové nastínili, jak dlouho vydrží zima
včera

Izrael se bude muset zodpovídat z válečných zločinů v Gaze, žádá Erdogan
včera

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy
včera

Dvanáct dalších šťastlivců. Hamás i v úterý propustil rukojmí, příměří pokračuje
včera

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?
včera

Pavel chce, aby Ústavní soud posílil advokát Hulmák. Rozhodne Senát
včera

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody
včera

Fotbalisty Českých Budějovic už vede jenom Zápotočný. Jeho kolega Nikl už Jihočechy opustil
včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu
včera

Finsko zcela uzavírá hranici. Může za to Rusko, řekl premiér Orpo
včera
Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home
Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.
Zdroj: Libor Novák