KOMENTÁŘ | Válka mezi Íránem a Izraelem je na spadnutí. Přestože dříve měli společného nepřítele

Hrozí válka mezi Izraelem a Íránem. Konflikt, který by uvedl celý blízkovýchodní region do šoku, má kořeny v 90. letech minulého století. Poměrně překvapivé je, že když se v 80. letech Írán s Irákem pustili do vzájemné války, Izrael stál na straně Teheránu a poslal mu vojenskou pomoc za desítky milionů dolarů. Situace se ale změnila především se spuštěním íránského jaderného programu. Zatímco Izraelci opakovaně likvidují přední íránské vědce a ozbrojené milice v arabských zemích, Íránci hrozí židovskému státu absolutním zničením a označují jej za „rakovinu regionu“.

EuroZprávy.cz o situaci informovaly již ve čtvrtek. Írán pohrozil odvetou po leteckém úderu, při němž byl zasažen íránský konzulát v Damašku. Útok nepřežilo jedenáct lidí včetně velitele íránských revolučních gard. Íránští lídři prohlásili, že pondělní útok na diplomatickou misi je bezprecedentní událostí, přičemž slíbili ostrou odpověď. Odvetný úder má být přinejmenším stejného rozsahu. Izrael oficiálně nepřiznal, že za incidentem stojí. Událost má každopádně potenciál destabilizovat region.

Kde se ale vzalo otevřené nepřátelství mezi Islámskou republikou a Izraelem? Mnohé může překvapit, že ještě během íránsko-irácké války v letech 1980 až 1988 židovský stát Írán otevřeně podporoval. Důvodem k tomu bylo jeho nepřátelství vůči Iráku, který býval součástí arabské koalice. Ta během druhé poloviny 20. století vedla s Izraelem několik válek, její primární součástí byly Egypt, Sýrie, Jordánsko, Saúdská Arábie a právě Irák. 

Íránská armáda má ve svých řadách některé americké vybavení. Stojí za tím izraelské prodeje z konce 70. let. Izrael tehdy podporoval během islámské revoluce vládu ajatolláha Chomejního. Jak píší například New York Times, prodej zbraní Teheránu se projevil jako izraelská snaha o posílení diplomatických linek. Začátkem roku 1980 Izraelci například poslali íránské armádě velkou zásilku pneumatik pro stíhačky F-4 Phantom. Zatímco izraelská strana tvrdí, že o těchto krocích Washington informovala, Američané to odmítají.

Kromě posílení diplomatických linek s Íránem měli Izraelci ještě jiné důvody k podpoře svého nynějšího úhlavního nepřítele: íránské Židy, jimž chtěli prostřednictvím korektních vztahů s Teheránem zaručit bezpečnost. Nutno ale podotknout, že všechna podpora probíhala ve velké tajnosti. Írán totiž s Izraelem už v roce 1979 utnul diplomatické vztahy. Přesto byli Izraelci schopni poslat íránským silám pomoc v hodnotě až 75 milionů amerických dolarů.

Další důvod, proč mít takto dobré vztahy s Íránem byl prostý; v 80. letech naplno zuřila studená válka, a i Washington chtěl udělat vše pro to, aby se Teherán neobrátil na stranu Moskvy. Během války mezi Íránem a Irákem to ale bylo nepravděpodobné, protože Sovětský svaz podporoval irácký režim Saddáma Husajna – vojensky i ekonomicky. 

První známky opravdové nenávisti se začaly projevovat v 90. letech a pokračují až dodnes. Roku 1992 proběhl na izraelské ambasádě v Argentině teroristický útok teroristické organizace Islámský džihád napojené na Hizballáh a Íránské revoluční gardy (IRGC). Zemřelo při něm třicet lidí a tři stovky dalších byly zraněny. Další útok, tentokrát na Židovské komunitní centrum v argentinské metropoli Buenos Aires, se udál roku 1994. Ze smrti 85 lidí a tří stovek zraněných Izraelci obvinili Írán a Hizballáh. 

Úplný zlom přišel po zvolení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2005. Ten vyzval k tomu, aby „Izrael zmizel na stránkách času“. Ještě ostřeji se vyjádřil ajatolláh Chomejní už v roce 2000. „Íránský postoj k tomuto ošklivému jevu byl vždy jasný. Opakovaně jsme říkali, že tento rakovinový nádor by měl být z regionu odstraněn,“ prohlásil před tisícovkami Íránců v Teheránu. Obdobná prohlášení se od začátku tohoto století objevovala čím dál častěji. 

Izrael se ale k Íránu rovněž nechoval právě přátelsky. Na začátku roku 2010 bylo zabito několik íránských špičkových vědců zapojených do tamního jaderného programu. Íránci z těchto skutků obvinili izraelskou zpravodajskou službu Mossad. Izraelští představitelé se k těmto útokům samozřejmě nepřihlásili. 

Zatímco tedy izraelsko-íránské vztahy byly ještě v 80. letech poměrně normální – či dokonce přátelské, tak od začátku 90. let docházelo k jejich narušování a zhruba od roku 2000 jsou otevřeně nepřátelské. Teherán opakovaně ohlašuje plány na totální likvidaci Izraele, zatímco Izrael spouští vražedné operace na území arabských zemí proti IRGC – a nejen těm. Oběťmi bývají i vědci jakkoliv (i domněle) spojeni s íránským jaderným programem. 

Nejnovější postoj Íránu reprezentuje například současný prezident Ebrahim Raisi. „Sionistický režime Izraele, měl bys vědět, že pokud podnikneš sebemenší krok proti našemu národu, naše ozbrojené síly se zaměří na srdce sionistického režimu,“ řekl v srpnu 2022. Dnes jsou obě země na pokraji války, do jejíhož spuštění může zbývat pouhých pár desítek hodin. 

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Izrael Izraelská armáda Mahmúd Ahmadínežád ajatolláh Chomejní USA (Spojené státy americké) historie íránské revoluční gardy Hizballáh

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy