Hanáková rozhodla: Nádraží Žižkov je kulturní památkou. Co na to developer?

Praha - Bitva o nákladové nádraží Žižkov je za svým dalším milníkem. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) v pátek podepsala prohlášení rozhodnutí, podle kterého se objekt stane kulturní památkou, informoval v pondělí Mediafax předseda sdružení Tady není developerovo Dan Merta.

"Je to zatím nejpozitivnější rozhodnutí," řekl Merta, který doufá, že se bude výsledek řízení líbit jak odborné, tak laické veřejnosti. Podle něj ale ještě existují další možnosti odvolání, rozhodovat by na závěr mohl správní soud. "Zatím jsme tuto informaci oficiálně nedostali. Jakmile se tak stane, rozhodneme se o dalším postupu," informoval Mediafax mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Sdružení Tady není developerovo se chce o budoucnosti nádraží i nadále bavit, například v květnu plánuje k tomuto tématu diskusi v žižkovském kině Aero. "Dvouapůlroční neúnavností jsme je udolali. Oslavíme to jarní cyklojízdou, která zakončí letos právě tam," napsal na svém facebookovém profilu Matěj Stropnický (SZ) ze sdružení. Podle něj bude rozhodnutí pravomocné od chvíle, kdy jej dostanou všechny zúčastněné strany. Podle Stropnického by se ale mělo v případném rozkladovém řízení či u správního soudu rozhodovat už pouze o legislativně technických parametrech rozhodnutí.

Výsledky řízení ministerstvo zatím oficiálně komentovat nechtělo. "Mohu potvrdit, že v pátek 8. března podepsala ministryně rozhodnutí o ukončení řízení," řekl Mediafaxu Jan Vondryska z tiskového odboru ministerstva. Výsledek ale nechtěl zveřejnit, podle něj se nyní obesílají účastníci.

Nádraží se kulturní památkou nyní stalo prakticky již počtvrté, potřetí ho ministerstvo vyhlásilo za památku na podzim, vždy se ale vlastník v podobě Českých drah proti vyhlášení odvolal. Nyní tak rozhodla sama ministryně.

Z navrženého souboru byla již dříve prohlášena za kulturní památku hlavní budova nádraží, ta se skládá ze tří křídel (administrativního podél ulice Želivského a dvou křídel překladišť). Ministerstvo již v listopadu potvrdilo, že je to mimořádně kvalitní a velmi dobře dochovaný příklad funkcionalistické stavby technického určení. Celý koncept z roku 1930 je dílem architektů Karla Caivase a Vladimíra Weisse a inženýra Miroslava Chlumeckého, proveden byl v letech 1933 až 1936. Patřil k nejmodernější stavbě svého druhu v Evropě, a to jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury.

Památkáři oceňují především urbanistickou kompozici budovy na půdorysu písmene U, vnitřní dispozice i architekturu vnějšku.

Související

Ministerstvo kultury

Ministerstva chtějí odklad projednání istanbulské úmluvy

Čtyři ministerstva žádají o další roční odklad projednání Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známé jako Istanbulská úmluva. Ministerstva zemědělství, životního prostředí a práce vedená ministry za KDU-ČSL chtějí posun kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu. 

Více souvisejících

Ministerstvo kultury Alena Hanáková Kulturní památky

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 53 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy