RECENZE: Perverzní zábava, ze které mrazí. Betonová zahrada ve Švandově divadle

RECENZE – 30. ledna uvedla smíchovská scéna divadelní adaptaci jednoho z nejznámějších románů britského spisovatele Iana McEwana. Betonová zahrada je zvláštní, hororový příběh čtyř nezletilých sourozenců, kteří se s náhlou ztrátou obou rodičů vyrovnávají po svém. Útlá novela se však od divadelního zpracování Petry Hůlové v lecčem liší. Nová hra je plná černého humoru, který by nebyl na škodu, kdyby nerušil napjatou atmosféru knižní předlohy.

Zpracovat do divadelní podoby nezvyklou Betonovou zahradu je určitě nesmírně těžké. Novelu autor vydal v roce 1978, zfilmována byla o patnáct let později a do ústřední role nejstarší sestry Julie byla obsazena dvacetiletá Charlotte Gainsbourg, známá z filmů Larse von Triera Antikrist či Nymfomanka.

Gainsbourg má velmi jemný obličej a rysy, na jevišti smíchovského divadla je nahrazena poněkud drsnější Zuzanou Onufrákovou, která navzdory svému věku dokáže ztvárnit náročnou postavu Julie, jež je o polovinu mladší než ona. K mladistvému vzhledu přispívá i vhodně zvolený účes a nalíčení, nicméně celkový dojem trochu kazí hereččin nakřáplý hlas, navíc s východoslovenským přízvukem. Oproti vyspělé a chladně uvažující románové hrdince ji tento scénář zobrazuje jako vyzývavou lolitku se slovníkem jak dlaždič, která neustále vtipkuje a baví ostatní oplzlými scénkami. Když hned na začátku inscenace předstírá sex nad mrtvolou svého otce, člověk si skoro musí zakrýt obličej dlaněmi.

Na scéně se v rolích jejích mladších sourozenců objeví kromě dalších dvou taky Marek Pospíchal, jenž má představovat čerstvě patnáctiletého uhrovitého adolescenta Jacka. Pospíchalovi se to jeho způsobem hraní skutečně daří, přesto nelze opomenout jeho postupující pleš, která by se dala napravit příčeskem. I jeho černý oblek se stejně černou košilí je spíše kontraproduktivní – herci to opět zbytečně přidává roky navíc. Navíc se děj Betonové zahrady odehrává v parném létě, takže je takřka nepochopitelné, proč jsou všichni herci oděni v černém.

Naopak perfektně provedená je úloha Toma, nejmladšího z dětí (v knize je mu zhruba šest let). Pětadvacetiletému herci Tomáši (i jméno mají stejné) Červinkovi uvěříte jeho infantilní vystupování i touhu oblékat se do ženských šatů. S parukou na hlavě připomíná Dustina Hoffmana v roli Tootsie, když si odmyslíme její nápadné kulaté brýle. Uvěřitelná je i Sue v podání Andrey Buršové, dovádějící jako rozpustilá třináctiletá holka.

Psali jsme: Šokující příběh čtyř sourozenců – sirotků chystá Švandovo divadlo  

Odlišná od McEwanovy knihy je neustálá přítomnost mrtvých rodičů, na které děti mluví, aniž by jim to připadalo nenormální. Z neznámého důvodu odnášejí veškerý nábytek ze scény a místo nich přicházejí s pytli se štěrkem, zřejmě aby naplnili záměr, na který odkazuje název díla. Tomáš Pavelka v roli otce promluví na jevišti jen sporadicky, ale pokaždé to má nějaký skrytý význam. Některé jeho hlášky mířené na Jacka opravdu stojí za to, třeba: „On schválně míchá (beton) tak, aby mě namíchnul." Trochu rozdílná od románu je i konečná scéna s rozuzlením, na kterou si počkejte až do Švandova divadla.

Pochválit musím živou hudbu, skvělého kontrabasistu, také Davida Rottera, který složil zbývající skladby znějící v inscenaci. Bez nich by to bylo jenom poloviční napětí.

Celkové hodnocení: 70 %

BETONOVÁ ZAHRADA

Divadelní adaptace: Petra HůlováRežie: Dodo GombárDramaturgie: Martina KinskáScéna a kostýmy: Eva JiřikovskáHudba: David Rotter

OSOBY A OBSAZENÍ:Jack: Marek PospíchalJulie: Zuzana OnufrákováSue: Andrea BuršováTom: Tomáš ČervinekMatka: Bohdana PavlíkováOtec: Tomáš PavelkaDerek: Jacob ErftemeijerKamarád: Jiří WeinerHudebník: Šimon Marek / Vojtěch Urban

Související

film Záhada strašidelného zámku

RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění

Štědrovečerní pohádky se v České republice těší vzácnému postavení. I ty největší propadáky každoročně přilákají k televizi miliony diváků, především z řad dospělých, kteří rok co rok doufají, že se po letech konečně podaří vytvořit klasiku, kterou si budou s chutí pouštět i nadcházející generace. To se ale ani zdaleka nedaří, a i když letošní počin zdaleka není tak tragický, jako tomu bylo v posledních letech, do dějin kinematografie pravděpodobně také nevstoupí. 
Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

Více souvisejících

recenze Švandovo divadlo na Smíchově Zuzana Onufraková (herečka)

Aktuálně se děje

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení

Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal

V sobotu přiletěli čeští fotbalisté ze zámoří do Prahy poté, co skončili na letošním fotbalovém světovém šampionátu už po třech zápasech ve skupině, v nichž získali pouhý jeden bod. Jejich výkon ve srovnání se světem vzbudil u fanoušků značnou a pochopitelnou vlnu nevole, kterou vnímali i samotní hráči, což dal po příletu najevo nejvíce kapitán Ladislav Krejčí. Ten si neobvykle stoupl před novináře a začal předčítat své myšlenky a postřehy z české účasti na světovém šampionátu ze svého notesu. Jeho projev byl už ale jako obvykle upřímný a emotivní.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace

Přestože to ještě před několika dny vypadalo, že bude trenér Miroslav Koubek pokračovat i v dalším kvalifikačním cyklu až do evropského šampionátu v roce 2028, nakonec se zkušený čtyřiasedmdesátiletý stratég rozhodl svou funkci dát k dispozici, což následně přijal šéf českého fotbalu David Trunda. Koubek v prohlášení ke svému nečekanému kroku uvedl, že vzhledem k současné atmosféře kolem reprezentace, kterou podle něj zapříčinila mediální kampaň posledních dní, nevidí smysl u národního týmu pokračovat.

včera

včera

Evropská unie

Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit

Evropská unie se potýká s hlubokou průmyslovou krizí, kterou naplno obnažil záměr automobilky Volkswagen zrušit v Německu až sto tisíc pracovních míst a uzavřít čtyři továrny. Unijní státy a zákonodárci se však podle webu Politico stále nedokážou shodnout na jednotném postupu proti levnému čínskému exportu, který evropské podniky ohrožuje.

včera

Peking

Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady

Uplynuly čtyři dny od chvíle, kdy malé sportovní letadlo narazilo do nejvyššího pekingského mrakodrapu CITIC Tower. Při havárii zemřel pilot, který byl jedinou osobou na palubě, a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Příčina a okolnosti incidentu jsou však stále nejasné. Jediným oficiálním vyjádřením čínské strany zůstává stručná zpráva o rozsahu šedesáti slov v polostátním deníku Beijing Daily, přestože k nárazu došlo jen několik kilometrů od Čonnan-chaj, ostře střeženého sídla a ústředí Komunistické strany Číny. 

včera

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí

Poslanecká sněmovna schválila zrušení pravomoci prezidenta republiky pověřovat a odvolávat vedoucí stálých misí u mezinárodních organizací. Tato změna zákona o zahraniční službě je součástí širší doprovodné novely k návrhu nového zákona o státních zaměstnancích, kterým má být nahrazen stávající služební zákon. Celá legislativní předloha nyní poputuje k dalšímu projednání do Senátu.

včera

včera

Svrab

V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD

Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala za první polovinu letošního roku 459 případů onemocnění svrabem. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy bylo evidováno 300 nakažených, se jedná o nárůst. Za celý rok 2025 přitom hygienici v hlavním městě napočítali celkem 691 případů. I přes stoupající tendenci v počtu nemocných vykazuje Praha v celorepublikovém srovnání stále nejnižší nemocnost a vede si tak v rámci České republiky nejlépe.

včera

včera

včera

Venezuela

Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel

Téměř týden po dvou ničivých zemětřeseních, která zdemolovala pobřežní město La Guaira, jsou Venezuelané nuceni vyprošťovat své příbuzné a přátele z trosek ručně nebo pomocí krumpáčů a lopat. Vážným problémem záchranných prací je kritický nedostatek benzínu. Kvůli chybějícímu palivu zůstává těžká technika, včetně vládních rypadel, zcela nepojízdná a odstavená přímo vedle zřícených budov.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil své armádě, aby vypracovala plány na zahájení nových ofenzivních operací s cílem obsadit ukrajinské hlavní město. Podle hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského Moskva vyhodnocuje různé scénáře, včetně útoku z běloruského území. Za nejpravděpodobnější variantu však Syrskyj označil možný úder z ruské Branské oblasti směrem na ukrajinskou Černihivskou oblast.

včera

Předseda vlády Andrej Babiš

Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy

Mimořádně vysoké finanční prostředky získal před koncem loňského roku od koncernu Agrofert tehdejší majitel a nynější předseda vlády Andrej Babiš. Vyplývá to z nového majetkového přiznání, které jsou politici povinni odevzdávat vždy do konce června.

včera

Počasí, ilustrační fotografie.

Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém

Právě dnes přechází Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na inovovaný výstražný systém. Oproti současnému systému integrované výstražné služby (SIVS) založenému na převážně klimatologicky stanovených kritériích bude nový SIVS zaměřený na dopady nebezpečných meteorologických a hydrologických jevů. Změna nastane také ve struktuře a pojmenování skupin jevů, na které budou výstrahy vydávány.

včera

Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy

V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy