Pražská divadla ruší hromadně svůj program

Praha - Pražská divadla, která měla tento týden na programu komediální představení, ruší kvůli státnímu smutku svůj program. Scény, kde představení neruší, uctí památku Václava Havla minutou ticha, shodují se ředitelé divadel.

Divadlo na Jezerce ruší v úterý 20. prosince večerní představení Othello. "Ve středu 21. a ve čtvrtek 22. prosince hrát budeme, ale před začátkem obou představení diváky požádáme o minutu ticha k uctění památky pana prezidenta. Ve foyer divadla bylo zřízeno pietní místo s velkou fotografií Václava Havla a se smuteční knihou, do níž mohou diváci ve dnech 21. a 22. prosince napsat svůj vzkaz či svoji kondolenci," uvedl pro agenturu Mediafax ředitel divadla Jan Hrušínský.

V Divadle Na zábradlí zůstává ve středu 21. prosince od 19 hodin na programu představení Česká válka, které zpracovává téma protikomunistického odboje. "Před jeho začátkem věnují herci společně s diváky minutu ticha památce někdejšího kolegy a bývalého prezidenta Václava Havla. Domníváme se, že vzhledem ke svému tématu je tato inscenace důstojným rozloučením s jednou z nejdůležitějších osobností českých dějin ať už v oblasti dramatiky či politiky," uvedla mluvčí divadla Alexandra Poláková.

Ve čtvrtek 22. prosince se zruší koncert hudební skupiny Transitus Irregularis a v pátek 23. prosince Divadlo Na zábradlí podle programu nehraje. "Václav Havel ovlivnil Divadlo Na zábradlí více než kterékoliv jiné. I proto se zde mimo jiné inscenují kontroverzní témata odporu proti nesvobodě a svévoli mocných. Také z tohoto důvodu je součástí dramaturgického plánu letošní sezony nazvané Čí je to město? inscenace Havlovy hry Asanace (1987)," upřesnila Poláková.

Zrušit pořad Šlágry na Broadwayi v den pohřbu Václava Havla (23. prosince) se rozhodlo Divadlo Broadway. "Všechny z divadla hluboce zasáhla zpráva o úmrtí Václava Havla. Měli jsme tu čest poznat pana prezidenta nejen jako státníka, dramatika a bojovníka proti nespravedlnosti, křivdě a nepravdě, ale také jako diváka Divadla Broadway," řekl Mediafaxu producent Oldřich Lichtenberg. Od úterý 20. prosince je ve foyer divadla umístěna fotografie Václava Havla s improvizovaným pietním místem a před každým představením bude uctěna vzpomínkou a minutou ticha památka Václava Havla.

Všechny scény Národního divadla budou hrát podle programu, každé představení bude začínat pietní minutou ticha. Interpelace, scénické rozhovory na Nové scéně se budou ve čtvrtek 22. prosince věnovat osobnosti a dílu exprezidenta. "V čase státního smutku nad úmrtím Václava Havla se Národní divadlo v Praze rozhodlo nerušit žádné z plánovaných představení. Věříme, že pro Havla dramatika, tvůrčí osobnost, kterou celý život byl, nejlépe uctíme tím, co hrálo v jeho bohatém životě jednu z největších rolí: divadlem," uvedl Ondřej Černý, ředitel Národního divadla.

Divadlo na Vinohradech zrušilo hned dvě představení, a to 21. prosince Marii Stuartovnu, v níž hlavní roli hraje Dagmar Havlová, a 22. prosince Apartmá v hotelu Plaza. Divadlo zřídilo ve foyer pietní místo, kde jsou vystavené fotografie. "Vitrína obsahuje fotografie, které jsou spojeny s Václavem Havlem a divadlem. Dokonce jsme tam vystavili fotku s Havlovým podpisem, kterou věnoval pracovníkům divadla," uvedla mluvčí Zuzana Paulusová.

Související

Více souvisejících

Praha Divadla

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

 J. D. Vance

Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem

Ve Švýcarsku mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem, a to i přesto, že íránská armáda oznámila opětovné uzavření Hormuzského průlivu. Důvodem tohoto kroku mají být izraelské útoky na jižní Libanon. Americká armáda nicméně toto tvrzení zpochybnila a uvedla, že lodní doprava v oblasti nadále funguje. Podle Teheránu bylo uzavření průlivu reakcí na smrtící údery ze strany Izraele v Libanonu, což Írán považuje za porušení dohody o ukončení války, kterou dříve uzavřel s USA. Americký viceprezident JD Vance přistál ve Švýcarsku v neděli brzy ráno a začátek nového kola rozhovorů se očekává později během dne.

před 4 hodinami

Letní počasí

Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku

Nadcházející týden přinese letní až tropické teploty, které zpočátku doprovodí přeháňky a bouřky. Na začátku týdne bude převládat polojasno nebo jasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se však místy vyskytnou i silné bouřky. Meteorologové z ČHMÚ.cz upozorňují, že je mohou doprovázet kroupy, nárazy větru a přívalové srážky s úhrny kolem 35 mm. 

včera

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů

Kreml v oficiálním prohlášení uvedl, že Rusko zůstává otevřené dialogu s Evropou, ale v žádném případě nepřijme jakákoliv ultimáta. Toto vyjádření přichází v době, kdy Moskva pohrozila další eskalací konfliktu v reakci na dosud největší ukrajinský vzdušný útok na ruské hlavní město. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v této souvislosti varoval před zahájením masivních koordinovaných úderů, které budou prováděny na pravidelné bázi.

včera

Na stadionech, které hostí letošní MS, se běžně hraje spíš americký fotbal.

Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar

V úvodu 2. kola základních skupin fotbalového mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku se dařilo dvěma domácím pořadatelům. Mexiko si jako první tým na tomto šampionátu zajistilo postup ze skupiny, když poté, co před tím porazilo Jihoafrickou republiku 2:0, si nyní poradilo 1:0 i s Jižní Koreou. Druhý domácí tým Kanada si ve svém zápase jasně poradila pro změnu s Katarem, nad kterých vyhrála 6:0 s tím, že hattrick zaznamenal Jonathan David. Na tento duel však nebude vzpomínat v dobrém Koné, jemuž byla po tvrdém zákroku zlomena noha a účast na MS tak pro něj skončila. Švýcaři odčinili své úvodní zaváhání s Katerem a tentokrát žádné překvapení nepřipustilo s Bosnou a Hercegovinou, nad kterou vyhráli 4:1.

včera

Donald Trump

Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyostřil svůj spor s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, když zopakoval své tvrzení, že ho na summitu skupiny G7 ve Francii opakovaně a naléhavě žádala o společnou fotografii. Trump na sociálních sítích uvedl, že italská předsedkyně vlády, která dosud patřila k jeho klíčovým evropským spojencům, žadonila o snímek znovu a znovu. Zároveň prohlásil, že popularita Meloniové v její vlasti prudce klesá, což dává do souvislosti s jejím odmítnutím podpořit Spojené státy v nedávném vojenském konfliktu s Íránem.

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody

Írán oznámil uzavření strategického Hormuzského průlivu a obvinil Spojené státy a Izrael z hrubého porušení nedávno podepsané mírové dohody. Teherán tímto radikálním krokem reaguje na pokračující vojenské operace izraelské armády na území jižního Libanonu. Podle íránského vojenského velení jde o přímou reakci na flagrantní nedodržení slibů ze strany Washingtonu, který měl zajistit klid zbraní ve všech oblastech zasažených širším konfliktem.

včera

včera

Pantsir-S

Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir

Ruské síly posílily ochranu moskevské rafinérie v jihozápadní části metropole umístěním dalšího protiletadlového systému Pantsir. Nové stanoviště se nachází nedaleko sjezdu z moskevského dálničního okruhu, jen několik stovek metrů od samotného průmyslového areálu. Podle analytiků z Defence Express tento krok jasně ukazuje na snahu zabezpečit klíčovou infrastrukturu po nedávných vzdušných útocích.

včera

Bouřky, ilustrační fotografie

Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy

První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.

včera

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu

Izraelské nálety v jižním Libanonu si vyžádaly několik lidských životů, a to necelých čtyřiadvacet hodin po oznámení nového příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh. Podle libanonské státní tiskové agentury zahynulo nejméně jedenáct lidí poté, co izraelské bojové letouny, drony a dělostřelectvo zasáhly více než tucet oblastí, přičemž mnoho útoků se soustředilo kolem města Nabatíja. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla teroristické cíle Hizballáhu poté, co tato skupina vypálila přes padesát projektilů na izraelské jednotky rozmístěné v jižním Libanonu.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá

Britský premiér Keir Starmer v současné době čelí nejhlubší politické krizi od svého nástupu do úřadu a jeho pozice v čele Labouristické strany je vážně ohrožena. Podle vlivných hlasů zevnitř strany ztratil předseda vlády faktickou kontrolu nad svým kabinetem i parlamentní frakcí. Vnitrostranický tlak rapidně zesílil po klíčových událostech uplynulých dní, které nastartovaly otevřené debaty o nutnosti rychlé výměny ve vůdcovském křesle.

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří

Spojené státy oznámily, že Izrael a hnutí Hizballáh dosáhly dohody o příměří. Toto oznámení přišlo po vlně intenzivních izraelských náletů v jižním Libanonu, které si vyžádaly 47 lidských životů. Nová dohoda reaguje na vážné obavy, že pokračující střety – při nichž Hizballáh v Libanonu zabil také čtyři izraelské vojáky – by mohly zcela podkopat širší dohodu o ukončení války mezi Spojenými státy a Íránem.

včera

včera

včera

Do Prahy přijel polský prezident Karol Nawrocki. (24.11.2025)

Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání

Polský prezident Karol Nawrocki se rozhodl odebrat ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání, Řád bílé orlice. Tento krok přichází poté, co Zelenskyj schválil přejmenování jedné z jednotek ukrajinské armády po Ukrajinské povstalecké armádě (UPA). Polská hlava státu zdůraznila, že toto rozhodnutí není namířeno proti ukrajinskému lidu ani neznamená změnu ve strategickém směřování polské bezpečnostní politiky.

včera

19. června 2026 21:04

19. června 2026 19:39

Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou

Policie České republiky vyhlásila celostátní pátrání po primátorovi Karviné Janu Wolfovi. Jméno tohoto nestranického komunálního politika, který v minulosti působil v řadách SOCDEM, se v pátek objevilo v oficiální policejní databázi hledaných osob. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy