RECENZE: Z Pohádek pro Emu lze vytvořit příjemný předvánoční příběh

Recenze - Pokud se projdete historií kinematografie, takzvané "dětské" filmy mají velký úspěch. Dokáží vzít za srdce, ale také nás mnohdy přimět k zamyšlení. Nebo svou bezbrannou upřímností rozesmát.

Roztomilé dítě je polovinou úspěchu, ale do mých filmů se bohužel nehodí. Tuto větu pronesl mistr hororu Alfred Hitchcock a nejeden kritik ho za absenci dítek v jeho perlách oboru pochválil. Oč jednodušší to tedy měli ostatní tvůrci, ale zdání klame. Dětský elemenet (pokud pomineme obtíže s nedospělými herci, i když mnohdy hodně pomůže bezprostřednost) totiž může do jisté eliminovat výhrady naladí na přístupnější a shovívavější notu.

(zdroj: Fénix Film)

Petr Miller pracuje ve Velké Británii u imigračního úřadu, kde má odhalit účelové sňatky lidí, kteří se de facto neznají. Právě po jednom takovém úspěšném "zásahu" obdrží telefonát ze své původní vlasti, že jej jistá Hana Pospíšilová, ležící v kritickém stavu v nemocnici Na Františku, označila za otce své osmileté dcery. Miller hodlá celou záležitost vyřídit co nejrychleji, ale po jednání s kolegyní "od fochu", právničkou Noskovou se rozhodne malou Emu poznat. Vydávají se do hotelu Adria, kde Petr přechodně bydlí. Tam se setkávají s manažerkou Marií Urbanovou, kterou nějak samozřejmě Ema okouzlí. Petr si je vědom složitosti právního systému a evidetně se mu nechce (i kvůli Eminým obavám) umístit dítě do programu sociální péče. Když pak Emina matka zemře, pojme Petr plán, který paradoxně ve své profesi potírá - protože zatím není jisté, zda je Emin otec, rozhodne se pro fiktivní sňatek, aby dostal Emu do opatrování. A jako potenciální manželku si vybere právě Marii. Následuje pečlivá příprava akce, v níž se pár s Emou vydají i za Petrovým otcem, aby pak stačil jeden výstup s odvrženým přítelem Marie a celá pracně vybudovaná konstrukce skončila v troskách. Nesluší se prozrazovat závěr, ale vzpomeňme si na název filmu.

Děj naznačuje, že nejčastěji budou Pohádky pro Emu srovnávány minimálně se dvěma podobnými tématy - první vás zcela určitě napadne Kolja (1996), ale hodně obdobně vyznívá i komedie Petera Weira Zelená karta (Green Card, 1990). Bylo by ale přinejmenším spravedlivé zmínit i český povídkový film Kolik slov stačí k lásce (1961), jmenovitě prostřední části nazvané Dálky. Příběhově je Ema určitou esencí zmíněných snímků - není tu boj o tolik žádané povolení k pobytu v USA, fingovaný sňatek není podmíněn v tomto případě snahou získat peníze, je to všechno obrácené a tudíž i lépe čitelné. Nesnaží se jít cestou zběsilých zvratů, spíš se zaměřuje na každodenní běžný život člověka, který se náhle musí vyrovnat se zcela novou situací, navíc takovou, kterou by měl z principu odmítnout. Dobře si ale uvědomuje, že mu právě to dává větší šanci z ní vyjít s úspěchem.

Pro Emu všechno... i čerta s andělem (zdroj: fenixfilm.cz/Vojtěch Resler)

Ondřej Vetchý pojal Millera jako odměřeného technokrata, jehož projev je účelově strohý a postrádá jakékoli emoce. I do pohádek pro Emu vkládá zpočátku slova vzdálená dětskému slovníku a s určitou nadsázkou by se dalo říci, že je vypráví právnickým jazykem. Obdobně se chová i Marii, jako by se pohyboval v ochranné krustě, pod níž nikdo nesmí. Jeho protihráčka, životem zklamaná žena, jejíž ambicí je konečně najít nezadaného muže, působí pochopitelně otevřeněji, ale velice rychle se poddává úkolu, který na oba čeká, proto počáteční projev začíná tlumit. Na obranu obou osob je třeba říci, že v učení nových životních rolí příliš emocí projevovat nelze. Emin projev sice může na někoho působit tlumeně, potlačujíc živelnost osmileté dívenky, ale nesmíme zapomenout, že ta právě přišla o matku a vnímá boj o svou existenci. Ale nechybí jí osobitý půvab a dokáže vyšperkovat určité situace, zejména výběr vhodné nevěsty se do divácké paměti zapíše. Pak tu je velké množství vedlejších postav, které jako v málokterých případech nejsou jen ozdobou, mají svou svébytnou existenci a z celkového obrazu neční, nýbrž ho příjemně doplňují. 

Kromě dvou epizodních zahraničních sekvencí se podstatná část filmu odehrává skutečně v hotelu Adria (přineseme o něm zvláštní materiál) a zimní část u Petrova otce na Plešivci. Tady film možná maličko laškuje s dalšími sněhovými náměty, ale opět z této pastičky obvyklých klišé dokáže elegantně vyklouznout. Pražští diváci si určitě budou odškrtávat poznané lokality, byť jako u několika podobných v jejich souslednosti drobně nesedí návaznost. Upřímně se však tato poznámka hodí spíš pro zaryté hledače chyb ve filmu, což je na jedné straně důkazem jejich pozornosti, na druhé to dojem nedokáže pokazit.

Tenhle pán může všechno lehce zhatit (zdroj: fenixfilm.cz/Vojtěch Resler)

Lze tedy na filmu, kromě zmíněné podobnosti s výše uvedenými díly, objevit pověstnou pihu na kráse? Pomineme-li některé příliš čitelné scény, kterým se ale těžko vyhne jakýkoli film je snad zbytečná délka. Zhuštění děje o nějakých 15 minut by ještě zvýšilo údernost a spád, takhle se ocitáme občas v pasážích, kdy nám přijde čas poněkud pomalejší. Naproti tomu jako velice odvážné (z pohledu na zavedený stereotyp) lze hodnotit absenci jakékoli erotické scény, byť se prostorů nabízí hned několik. V tomto směru vsadili tvůrci především na problém malé Emy a rozhodně se jim to vyplatí.

Komplot je téměř završen, Vánoce přede dveřmi (zdroj: fenixfilm.cz/Vojtěch Resler)

Jedná se o snímek z kategorie typicky rodinných, myšleno v tom dobrém slova smyslu. Děti budou fandit, kvůli Edovi si možná i popláčou (i když dnešní mládež se zdá být značně otrlá) a dospělí si v předvánočním čase, do něhož je i film časově zasazen, třeba uvědomí, že mají mnohem snadnější pozici. Ale naštěstí pro ně Pohádky pro Emu nepoučují, nekárají, nevarují - jen chtějí pobavit. 

Celkové hodnocení: 70 %

POHÁDKY PRO EMU

Hrají: Ondřej Vetchý (Petr Miller), Anna Geislerová (Marie Urbanová), Ema Švábenská (Ema Pospíšilová), Jiří Dvořák (Jiří Kudrna), Vilma Cibulková (úřednice Nosková), Marek Taclík (David Miller), Jana Bernášková (Magda Millerová), Oldřich Vlach (Jan Miller), Věra Křesadlová (matka Urbanová), Anna Polívková (recepční), Petr Čtvrtníček (kuchař), Joe Riley a Chinwe Nwokolo (imigrační úředníci).

Scénář a režie: Rudolf HavlíkKamera: Václav TlapákHudba: Ondřej Konvička

ČR, 2016, 112 min., rodinný, přístupnýPremiéra: 3. listopadu 2016

Související

Ondřej Vetchý a Ema Švábenská. Foto: Vojtěch Resler

OBRAZEM: Nová česká romantická komedie Pohádky pro Emu září hvězdným obsazením

Praha - Hlavní hrdina Petr Miller žije a pracuje dlouhou dobu v Londýně. Jeho zaběhnutý život jednoho dne přeruší zpráva z Prahy, kterou vak nejdřívě považuje za omyl nebo špatný vtip. Podle zprávy je otcem osmileté Emy, její matka měla nehodu a on je pro Emu jedinou šancí, aby nemusela jít do dětského domova. Petrovi soužití s dcerou, o které doposud neměl ani tušení, obrátí život vzhůru nohama. Kromě toho Petra čekají další nelehké úkoly. Musí přesvědčit sociálku, že roli rodiče zvládne, a proto je nutné najít pro Emu matku. I když na lásku dávno přestal věřit, zázraky se občas dějí. V hlavních rolích se objeví Ondřej Vetchý, Aňa Geislerová, Ema Švábenská, dále Vilma Cibulková, Anna Polívková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Oldřich Vlach, Jana Bernášková nebo Petr Čtvrtníček.

Více souvisejících

film Pohádky pro Emu Ondřej Vetchý (herec) recenze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy