Český lev zařval poněkud falešně. Komu to mělo prospět?

KOMENTÁŘ ROBERTA PAVELKY - Ocenění filmu Masaryk vyvolalo vlnu dohadů o férovosti celé záležitosti. V tomto směru si ČFTA může mýt ruce a hrdě hlásit, že k žádnému pochybení nedošlo, vše se odehrálo podle platných regulí a ceny jsou tudíž platné.

Jen málo událostí rozvířilo kulturní hladinu více než udílení prestižních cen Český lev. Zdá se, jako by se i malá země v srdci Evropy chtěla nějak proslavit, i když do přehmatu, jaký se povedl při předávání Oscarů má pořád ještě daleko. Odhlédněme nyní od názorů, že ceny Český lev jsou stejně zbytečné jako nespravedlivé a zkusme se zamyslet nad několika aspekty. 

V první řadě je třeba si uvědomit jednu věc - tolik diskutovaný film Masaryk získal své ceny na základě pravidel, která jsou nějakým způsobem nastavena. Co na tom, že byl uveden do kin tři měsíce před premiérou takřka v minutě dvanácté, tedy v období mezi vánočními svátky? Pokud je v regulích tato podmínka pro nominaci a film ji naplnil, nemá význam o jeho zařazení do nabídky polemizovat. 

Spíš se nabízí otázka samotné prezentace. Podívejme se do historie české kinematografie a zejména na filmy, které měly čáku na to zabodovat v Českých lvech - kolik z nich mělo de facto tři premiéry? A který z nich se při jedné z nich prakticky v předvečer důrazně připomenul? Není pak divu, že se vedou živé dohady, komu to vlastně mělo prospět. Ti, kteří už film viděli, navíc dodávají, že Masaryk naplňuje bezezbytku vize slavných fotbalových týmů - hráčů ze země, ve které mužstvo působí, je tam většinou hodně poskrovnu. Ozvou se pochopitelně hlasy, které budou velebit bohaté zastoupení různých národností, nicméně pak by bylo smysluplnější udělat kategorii "mezinárodní film", abychom se nemuseli dohadovat, kam co patří. On to není problém jenom Masaryka, máme tu i velmi nákladný a stejně tak rozpačitý Anthropoid, který je dokonce označen jako film britský, ale opět v souladu s pravidly se bitvy, která se podle médií jevila jako předem daná, rovněž zúčastnil.

Je to dilema. Spekuluje se o tom, že podobný formát je velice neprůhledný a komu vlastně prospívá. Můžeme se dohadovat o výběru těch, kteří o Českých lvech rozhodují, kdo je přizván a proč, kdo není a z jakého důvodu. Oceněný film samozřejmě není automaticky oblíbený, už i to se několikrát stalo, ale zcela jinak se prodává, když má nálepku vítěz Českého lva. Maně nás může napadnout třeba souvislost se slavnou námořní trofejí Modrá stuha (Blue Ribbon) - parník, který se honosil jejím držením, byl považován za vysoce prestižní, třebaže byly lepší, luxusnější a potažmo někdy i rychlejší. Masaryk (rezenci přineseme v nejbližší době) se dočkal odměny ještě předtím, než skutečně vyrazil do boje. 

Že nezbytný a všudypřítomný marketing musí mít hlavní slovo, to je evidentní. Že tím vytvořil situaci, která nepůsobí čestně, dnes nemusí nikoho zajímat, doba Mirků Dušínů a "Jestřábů" Foglarů je dávno pryč. Zůstává jen onen klasický výraz z jedné velice moudré a nadmíru vtipné knihy: "dotyčný se tváří, že všechno chápe a přitom netuší, že naň byla vystavěna chatrč". Zda ona bouda Masarykovi prospěje nám nejspíš ukážou příští dny. 

Související

Více souvisejících

Český lev film Anthropoid film Masaryk

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy