KOMENTÁŘ ROBERTA PAVELKY - Ocenění filmu Masaryk vyvolalo vlnu dohadů o férovosti celé záležitosti. V tomto směru si ČFTA může mýt ruce a hrdě hlásit, že k žádnému pochybení nedošlo, vše se odehrálo podle platných regulí a ceny jsou tudíž platné.
Jen málo událostí rozvířilo kulturní hladinu více než udílení prestižních cen Český lev. Zdá se, jako by se i malá země v srdci Evropy chtěla nějak proslavit, i když do přehmatu, jaký se povedl při předávání Oscarů má pořád ještě daleko. Odhlédněme nyní od názorů, že ceny Český lev jsou stejně zbytečné jako nespravedlivé a zkusme se zamyslet nad několika aspekty.
V první řadě je třeba si uvědomit jednu věc - tolik diskutovaný film Masaryk získal své ceny na základě pravidel, která jsou nějakým způsobem nastavena. Co na tom, že byl uveden do kin tři měsíce před premiérou takřka v minutě dvanácté, tedy v období mezi vánočními svátky? Pokud je v regulích tato podmínka pro nominaci a film ji naplnil, nemá význam o jeho zařazení do nabídky polemizovat.
Spíš se nabízí otázka samotné prezentace. Podívejme se do historie české kinematografie a zejména na filmy, které měly čáku na to zabodovat v Českých lvech - kolik z nich mělo de facto tři premiéry? A který z nich se při jedné z nich prakticky v předvečer důrazně připomenul? Není pak divu, že se vedou živé dohady, komu to vlastně mělo prospět. Ti, kteří už film viděli, navíc dodávají, že Masaryk naplňuje bezezbytku vize slavných fotbalových týmů - hráčů ze země, ve které mužstvo působí, je tam většinou hodně poskrovnu. Ozvou se pochopitelně hlasy, které budou velebit bohaté zastoupení různých národností, nicméně pak by bylo smysluplnější udělat kategorii "mezinárodní film", abychom se nemuseli dohadovat, kam co patří. On to není problém jenom Masaryka, máme tu i velmi nákladný a stejně tak rozpačitý Anthropoid, který je dokonce označen jako film britský, ale opět v souladu s pravidly se bitvy, která se podle médií jevila jako předem daná, rovněž zúčastnil.
Je to dilema. Spekuluje se o tom, že podobný formát je velice neprůhledný a komu vlastně prospívá. Můžeme se dohadovat o výběru těch, kteří o Českých lvech rozhodují, kdo je přizván a proč, kdo není a z jakého důvodu. Oceněný film samozřejmě není automaticky oblíbený, už i to se několikrát stalo, ale zcela jinak se prodává, když má nálepku vítěz Českého lva. Maně nás může napadnout třeba souvislost se slavnou námořní trofejí Modrá stuha (Blue Ribbon) - parník, který se honosil jejím držením, byl považován za vysoce prestižní, třebaže byly lepší, luxusnější a potažmo někdy i rychlejší. Masaryk (rezenci přineseme v nejbližší době) se dočkal odměny ještě předtím, než skutečně vyrazil do boje.
Že nezbytný a všudypřítomný marketing musí mít hlavní slovo, to je evidentní. Že tím vytvořil situaci, která nepůsobí čestně, dnes nemusí nikoho zajímat, doba Mirků Dušínů a "Jestřábů" Foglarů je dávno pryč. Zůstává jen onen klasický výraz z jedné velice moudré a nadmíru vtipné knihy: "dotyčný se tváří, že všechno chápe a přitom netuší, že naň byla vystavěna chatrč". Zda ona bouda Masarykovi prospěje nám nejspíš ukážou příští dny.
Související
Slovensko řeší řeč režiséra na předávání Českých lvů. Ozvala se televizní rada
Cenu Český lev dostali Hádek, Peková a snímek Bratři. Projev o pracujících matkách utnula režie
Český lev , film Anthropoid , film Masaryk
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 17 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 2 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 3 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák