Seriál Vyprávěj bude pokračovat! Co čeká postavy po revoluci?

Praha - Rozlučkový večírek před odchodem do důchodu bude jedním z posledních obrazů třetí řady seriálu Vyprávěj, která se v těchto dnech dokončuje v ateliérech na Kavčích horách. Pánové v tesilových oblecích a kravatách a dámy s naondulovanými parukami, přesně jak to předepisovala móda 80. let minulého století, v níž se děj odehrává, se dnes ve studiu dost potili.

"Je to něco odporného, hlavně ty kalhoty. Oblečení z umělé hmoty. Já si to nepamatuju, nikdy jsem to nenosil, ale vím, jak na to lidi nadávali," řekl dnes ČTK v pauze natáčení David Kraus alias filmový Alexandr Zapletal. Herec, který se v roce 1980 teprve narodil, představuje v retro seriálu lehkomyslného floutka, který chce být vždycky "in" a na módu dbá ze všeho nejvíc. "Už se těším na plísňáky a podnikatelské baroko - podkasaný fialový kalhoty a saka s vycpávkami. To bude asi zábavné," dodal Kraus. Třetí řada série, která na osudech rodiny Dvořákových připomíná všední život v někdejším Československu, čítá 26 dílů. Diváci je mohou sledovat na obrazovkách České televize od loňského září. Díly jsou situované do období od roku 1977 až do "Palachova týdne" v roce 1989. Tvůrčí tým už má ale dokončené scénáře o dalším období československých dějin. "Koncept je momentálně dokončen do roku 2005. Symbolickým dílem bude například vstup České republiky do Evropské unie," řekl ČTK producent Filip Bobiňski, který připomněl, že seriál "nikdy nebyl seriálem jen o socialismu". "Je to seriál, který popisuje skoro 50 let života běžné české rodiny pohledem různých generací," zdůraznil producent. Díly po roce 1989 budou podle scénáristy Rudolfa Merknera velmi zajímavé. "Je tam spousta témat, včetně povodní, privatizací, Cibulkových seznamů, Nagana, prvních mobilů, soukromých televizí," vyjmenoval. Diváci si také připomenou například otevření prvního rockového klubu v Praze nebo třeba boom cizinců, kteří sem přijeli vyučovat angličtinu. Na nové díly už se těší i jedna z hlavních postav Jana Dvořáková, kterou ztvárňuje Veronika Freimanová. "Já snad budu dokonce podnikat. A konečně tu bude prostor na to stárnout," řekla ČTK herečka. Autoři seriálu čerpají náměty především z vlastních zkušeností a vzpomínek pamětníků, které nechávají ověřovat historiky. "Důležitým zdrojem událostí jsou noviny. Například už si dnes nikdo nepamatuje, že Brežněv umřel v úterý, ale noviny o tom psaly až v pátek. My musíme myslet i na to," vysvětlil Merkner. Už v nejbližší době se začne natáčet vedlejší řada seriálu. "Říkáme jí pracovně Vyprávěj osudy. Bude to devět dílů, které naváží na to, co známe. Budeme se věnovat vedlejším postavám, na které nezbyl čas, ale diváci je znají. Například Slaňoch, kterého hraje (Martin) Zounar, nebo postava Ivety, kterou hraje Jana Bernášková," uvedl Bobiňski. Seriál, který sbírá česká i mezinárodní ocenění, se začal natáčet v roce 2009. Hlavní role patří po celou dobu Romanu Vojtkovi a Andree Kerestešové, v dalších vystupují například Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Nina Divíšková, Radoslav Brzobohatý, Josef Polášek nebo Milena Minichová. Autoři nevylučují, že budou v projektu pokračovat i po dokončení dílů o počátku 21. století.

Související

Více souvisejících

seriály

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 11 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy