Praha - Ještě před čtyřmi lety by jedinou reakcí na jméno Sixto Rodriguez bylo rozpačité pokrčení ramen. Po uvedení vynikajícího dokumentu Searching for Sugarman se situace diametrálně změnila.
Je téměř neuvěřitelné, že v době internetu se tento muž úspěšně několik desítek let "úspěšně" skrýval hudebním fanouškům. Na sklonku 60. let minulého století byl považován za jednoho ze zpěváků, kteří měli na to překonat věhlas Elvise Presleyho, ohromil svou tvorbou v barech a klubech v Detroitu a okolí. Zakrátko byl osloven kapitány nahrávacího průmyslu a v reklamních materiálech labelu A&M Sussex byl označován za "nástupce Boba Dylana". Zmíněná značka s ním natočila alba Cold Fact (1970) a Coming From Reality (1971), která však podle tehdejšího výkazu prodejnosti totálně propadla. Někdejší ředitel společnosti Motown Clarence Avant dokonce v nadsázce řekl: "Prodalo se jich snad šest, víc určitě ne..."
A&M vypověděla zpěvákovi smlouvu a zrušila přípravu třetího alba. Zvěsti o jeho dalšímu osudu byly zaváty nánosem dohadů a spekulací - podle jedné se měl Rodriguez zabít na jevišti po výboji elektrického proudu od špatně uzemněného mikrofonu, jiné prameny tvrdily, že se přímo na jevišti demonstrativně upálil, další variantou byl skon ve vězení, sebevražda za pomoci střelné zbraně... A pak se Rodriguez, jemuž se podle jeho jedné písně začalo říkat Sugar Man, objevil v Jižní Africe.
"Sugar Man" v době, kdy mu vyšla jeho dvě první alba (zdroj: Aerofilms)
Bojovník proti apartheidu - v nepřítomnosti
On sám o svém výpadu do země, kterou světová veřejnost postupně izolovala kvůli její politice apartheidu, vůbec netušil. Nejčastěji prezentovaný příběh vychází od neznámé ženy, která dovezla do JAR kazetu s jeho nahrávkami. Za své je přijalo Afrikánské hnutí, významně také ovlivnily hudební komunitu bojující proti apartheidu nesoucí název Hnutí čtyř skupin. V Jihoafrické republice se Sugar Man stal hvězdou první velikosti, i když spíše na utajované platformě. Teprve po změně politické situace mohl být oslavován naplno.
Pro našince bude zásadní vliv Rodriguezovy tvorby na jihoafrické obyvatelstvo možná obtížně pochopitelný, ale je pravda, že se s jeho písněmi hodně ztotožnilo. Dosvědčuje to ostatně i místní hudební veličina Willem Möller. A nezůstalo jen u toho. Dvěma fanouškům Sugar Mana nedalo spát, jak je možné, že v jedné zemi téměř uctívaný muž není po světě prakticky znám. A začali pátrat.
Švédsko-britský objev
Jeden ze zmíněné dvojice je Jihoafričan, který provozoval v Kapském městě obchod s hudebninami a jako výraz úcty k Sugar Manovi si tak nechává říkat. Dalším zúčastněným byl hudební novinář Bartholomew. Probírali se spoustou archivních materiálů, vyhodnocovali zprávy, kontaktovali producenty prvního alba Dennise Coffeye a Mike Theodora, stejně jako Steve Rowlanda, který byl na stejné pozici v případě desky druhé.
Záběr z Oscarem oceněného snímku Pátrání po Sugar Manovi (zdroj: Aerofilms)
Později se jim podařilo zkontaktovat Rodriguezovy dcery a nakonec nalézt samotního Sixto "Sugar Man" Rodrigueze. To už se dělo v rámci dokumentárního filmu Searching for Sugar Man (Pátrání po Sugar Manovi), natáčeného v britsko-švédské koprodukci. Jeho tvůrcům se do něj podařilo zařadit i unikátní záběry z prvního oficiálního koncertu Sugarmana v JAR v březnu 1998.
Zpočátku byl snímek hodnocen jako neprůkazný a krátce po jeho uvedení se objevily "zaručené" informace, že jde sice o velice dobře koncipovaný a kvalitně připravený, ovšem pořád jen podvod. Nechtělo se věřit, že by po dlouhá léta na Sugar Mana nikdo nepřišel, zkoumaly se různé úhly pohledu, nakonec ale rozhodla nejspíš skutečnost, že Searching for Sugarman si odnesl prestižní sošku Oscara v kategorii Filmový dokument.
Sugar Man na dosah
Pro ty, které zaujal tento nevšední příběh a chtěli by posoudit, jak podmanivý hlas Sixto Rodriguez má, je připraven v pondělí 11. července 2016 exkluzivní koncert v pražském sále Forum Karlín, který se návštěvníkům otevře v 19:00. Vstupenky na toto jedinečné vystoupení budou v prodeji už od zítřejšího dne, tedy 10. 3. 2016 v sítích Ticketpro.
EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem koncertu Sixto "Sugar Man" Rodrigueze.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 2 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 3 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 4 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 5 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 6 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 7 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 7 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 8 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 9 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 10 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 10 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 12 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
Sobotní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou fotbalu, skončilo pro vršovický klub naprostou pohromou. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na svém mimořádném zasedání vynesla tresty, které v historii samostatné české ligy nemají obdoby. Výsledkem je nejen ztráta bodů u zeleného stolu, ale také obří finanční postih a uzavření stadionu.
Zdroj: Libor Novák