Na ojedinělé spojení symfonické hudby a básnického díla láká druhý orchestrální koncert čelního hudebního tělesa PKF – Prague Philharmonia. Ansámbl, původně známý jako Pražská komorní filharmonie, tentokrát opustí tradiční místo konání svých koncertů, aby ve velkolepém prostředí Španělského sálu na Pražském hradě uvedl mistrovský počin jednoho z nejuznávanějších českých skladatelů, Antonína Dvořáka, které zkomponoval na motivy raritní básnické předlohy Kytice Karla Jaromíra Erbena.
Ve čtvrtek 28. listopadu od 19 hodin povede na tomto historicky významném místě šéfdirigent Jakub Hrůša svůj orchestr při provedení symfonických básní Vodník, Polednice, Holoubek a Zlatý kolovrat, jež svou recitací proloží významní hosté – legendární operní diva a herečka Soňa Červená spolu s hereckým kolegou Petrem Kostkou.
Erbenův baladický svět patří stejně jako hudba Antonína Dvořáka, který se Erbenovým dílem inspiroval, a až věrně jej následoval, ke klenotům českého kulturního dědictví. A právě tento fakt se stal důvodem, proč se Jakub Hrůša rozhodl populární, avšak zřídka uváděné hudební dílo, přiblížit posluchačům ve vzájemné symbióze: „Můj záměr byl představit Dvořákovy symfonické básně tak, jak se nikdy nepředstavují, totiž v bezprostředním spojení s jejich básnickou předlohou. Aby posluchači zakusili zážitek ze slov a posléze procítili onu inspiraci, která vedla Dvořákovo pero. Půjde o delší program než obvykle, což ale hudba tak poutavá snese. Druhá půle je sice opačně, než Dvořák skladby zkomponoval, ale domnívám se, že efektní zakončení básní Zlatý kolovrat se lépe hodí na závěr večera."
„Koncert ve Španělském sále mi přinese hned několik radostí: účinkování s PKF – Prague Philharmonia a jejím šéfdirigentem Jakubem Hrůšou, úchvatné symfonické básně Antonína Dvořáka, Kytice Karla Jaromíra Erbena - rovněž česká klasika, to vše jako předzvěst českých Vánoc. A navíc disciplína, která mě po mé dlouhé operní dráze fascinuje: spojení hudby a mluveného slova; i mluvené slovo může být hudbou," vyznává se Soňa Červená, která se na čtvrteční koncert již velice těší. Informoval internetový portál Muzikus.cz.
Související
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
Aktuálně se děje
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
24. dubna 2026 17:19
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
Zatímco na špici tabulky anglické Premier League zdaleka není šest kol před koncem sezóny nic jasného, ve spodku je už alespoň o jednom o sestupujícím rozhodlo. Je jím dlouhodobě skomírající Wolverhamtpon, o čemž rozhodla nejen jeho prohra 0:3 s Leedsem, ale i pondělní bezbranková remíza West Hamu s Crystal Palace. Zůstane tak beznadějně poslední a nic se na tom nezmění. Tuto zprávu dost možná nepřivítalo příliš mnoho českých fanoušků, jelikož právě za Wolverhampton nastupuje kapitán české fotbalové reprezentace Ladislav Krejčí.
Zdroj: David Holub